PROTOKÓŁ NR XL/06
obrad XL sesji Rady Powiatu Sokólskiego
w dniu 30 czerwca 2006r.
Sesję rozpoczęto o godz. 10-tej. Sesja odbyła się w sali konferencyjnej w budynku Starostwa Powiatowego w Sokółce ul. Marszałka J. Piłsudskiego 8.
Obrady XL sesji Rady Powiatu otworzył i poprowadził Przewodniczący Rady Powiatu Jan Kułak. Obrady sesji protokółowała Janina Wojciechowska inspektor w Starostwie Powiatowym w Sokółce. Na podstawie listy obecności radnych Przewodniczący obrad stwierdził, że w chwili otwarcia obrad w sesji uczestniczy 17 radnych, co stanowi większość składu Rady. Rada Powiatu może obradować i podejmować ważne uchwały.
Lista obecności radnych w załączeniu – załącznik nr 1
Lista obecności zaproszonych gości w załączeniu – załącznik nr 2
Przewodniczący Rady powitał wszystkich radnych i zaproszonych gości.
W obradach sesji uczestniczyły również Wicestarosta Powiatu Sokólskiego Cecylia Waszkiewicz, Sekretarz Powiatu Anna Szydłowska i Skarbnik Powiatu Maria Jurgiel.
Przewodniczący obrad poinformował zebranych, że na dzisiejszej sesji gościmy laureatów etapu regionalnego konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”. Pogratulował laureatom sukcesu i życzył dalszych osiągnięć w pracy na rzecz rozwoju rolnictwa. Następnie powiedział, że Zarząd Powiatu ufundował wyróżnionym rolnikom nagrody rzeczowe i puchary. Starosta Sokolski wręczył nagrody następującym wyróżnionym rolnikom: Krzysztofowi Horaczy z kol. Dryga, Romualdowi Gniedziejko z Dąbrowy Białostockiej, Krystynie Barcewicz z Janowszczyzny, Małgorzacie Raszkiewicz z Plebanowiec, Krzysztofowi Rydzewskiemu z Krzywej, Romualdowi Bućko z Sitkowa i Franciszkowi Małachwiejowi z Wierzchowiec.
Nagrodzeni rolnicy podziękowali za zaproszenie na sesję, uhonorowanie ich nagrodami i za gratulacje.
Pkt 2
Przewodniczący obrad Jan Kułak stwierdził, że wszyscy radni otrzymali porządek obrad dzisiejszej sesji. Zapytał, czy są wnioski o zmianę przedstawionego porządku obrad. Wniosków w sprawie zmiany w porządku obrad nie zgłoszono.
Porządek obrad XL sesji jest następujący:
- Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinie w Sokółce,
- Powiatowemu Zarządowi Dróg w Sokółce,
- Powiatowemu Urzędowi Pracy w Sokółce.
Przewodniczący obrad poprosił o przyjęcie Protokółu z poprzedniej XXXIX sesji Rady Powiatu z dnia 30 maja 2006 r., który był wyłożony do publicznego wglądu na 7 dni przed dzisiejszą sesją.
Uwag do treści protokółu nie wniesiono. Przewodniczący obrad zarządził przegłosowanie jego przyjęcia.
W głosowaniu jawnym udział wzięło 16 radnych. Głosów za było 16. Protokół z poprzedniej sesji został przyjęty jednogłośnie.
Sprawozdanie z działalności Zarządu Powiatu w okresie między sesjami złożył Starosta Sokólski Franciszek Budrowski, który poinformował, że w tym czasie odbyło się pięć posiedzeń Zarządu w dniach: 31 maja, 7, 14, 19 i 29 czerwca 2006 r.
Sprawozdanie w załączeniu – zał. 3
Przybył radny Sławomir Kraśnicki.
Interpelacji i zapytań radnych nie było.
Kierownik Oddziału Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Sokółce Teresa Lewkowicz przedstawiła informację z działalności Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa na obszarze Powiatu Sokólskiego w roku 2005.
Informacja w załączeniu – zał. nr 4
Przewodniczący Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Eugeniusz Nalewajko poinformował, że Komisja z zainteresowaniem wysłuchała powyższej informacji i pozytywnie ją zaopiniowała.
Przewodniczący obrad Jan Kułak zauważył, że z przedstawionej informacji wynika, że w posiadaniu rolników jest dużo opryskiwaczy do środków ochrony roślin, z których nie wszystkie nadają się do użytkowania. W związku z tym zapytał, czy ze względu na to, że przepisy prawa zobowiązują do nadzoru nad stosowaniem środków ochrony roślin, wymagane jest pozwolenie na używanie opryskiwaczy?
Kierownik Oddziału Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Sokółce Teresa Lewkowicz odpowiadając na pytanie powiedziała, że jest wymóg prawny posiadania przez właściciela opryskiwacza zaświadczenia o ukończeniu kursu w zakresie jego używania. Ponadto prowadzona jest ewidencja opryskiwaczy i wszystkich środków ochrony roślin w gospodarstwach rolnych, a tym samym znane są terminy ich ważności. Dodała, że każdy rolnik winien swój sprzęt poddawać odpowiednim badaniom technicznym, lecz w praktyce jest to trudne do wyegzekwowania, ponieważ bardzo trudno jest dotrzeć do drobnych gospodarstw rolnych.
Przewodniczący obrad Jan Kułak zapytał, czy są przewidziane jakieś sankcje za nie przestrzeganie przepisów w zakresie ochrony roślin?
Kierownik Oddziału Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Sokółce Teresa Lewkowicz odpowiedziała, że w przypadku stwierdzenia używania sprzętu ochrony roślin bez wymaganych uprawnień lub niesprawnego sprzętu, są nakładane mandaty w kwocie od 50 do 100 złotych. Dodała, że mnożą się skargi sąsiadów na jakość stosowanych zabiegów ochrony roślin wykonywanych przez rolników i w takich przypadkach sprawdza się, czy rolnik posiada przeszkolenie w tym zakresie i czy stosowany opryskiwacz nadaje się do użytku.
Dyrektor Zespołu Szkół w Różanymstoku Tomasz Grzegorz Rogoziński przedstawił informację dotyczącą jakości kształcenia, kwalifikacji kadry pedagogicznej, stanu bazy dydaktycznej i programu rozwoju szkoły (pięcioletniego i rocznego).
Sprawozdanie w załączeniu - załączniki nr 5
Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Anna Bogdan powiedziała, że Komisja zapoznała się z informacją i pozytywnie ją zaopiniowała.
Przewodniczący obrad Jan Kułak podziękował Dyrektorowi ZS w Różanymstoku Tomaszowi Grzegorzowi Rogozińskiemu za prezentację dorobku szkoły.
Dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Janowie Czesław Jan Kiejko przedstawił informację dotyczącą jakości kształcenia, kwalifikacji kadry pedagogicznej, stanu bazy dydaktycznej i programu rozwoju szkoły (pięcioletniego i rocznego).
Sprawozdanie w załączeniu - załączniki nr 6
Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Anna Bogdan powiedziała, że Komisja zapoznała się z informacją i pozytywnie ją zaopiniowała. Nadmieniła, że przy dalszych tak bardzo dynamicznych działaniach Dyrektora tej szkoły, w najbliższych latach stanie się ona dużym ośrodkiem kształcenia w zakresie rolnictwa.
Przewodniczący obrad Jan Kułak powiedział, że z ciekawością wysłuchał informacji dyrektora jak i dyrektorów wszystkich szkół i stwierdził, że wyniki uzyskiwane przez uczniów w naszych szkołach są wyższe niż przeciętne w kraju. Młodzież w naszych szkołach w osiąganiu wyników w nauce co najmniej dorównuje lub przewyższa młodzież w województwie a nawet w kraju. Niepokoi nas tylko spadek liczby uczniów w szkołach, oczywiście za wyjątkiem ZSR w Janowie. Dodał, że zarządzanie oświatą w naszym kraju jest takie, że są regulowane tylko najpilniejsze potrzeby szkół, a nie ma środków na inne strategiczne działania. Następnie podziękował Dyrektorowi ZSR w Janowie Czesławowi Janowi Kiejce za prezentację dorobku szkoły i programu rozwoju i życzył wytrwałości w dążeniu do osiągania celu.
Przewodniczący obrad Jan Kułak zarządził przerwę w obradach sesji w godz. 11 45 – 12 00
Pkt 8
Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sokółce Wojciech Obiała przedstawił Strategię Rozwiązywania Problemów Społecznych w Powiecie Sokólskim na lata 2006 – 2013. Powiedział, że obowiązek opracowania strategii wynika z art. 19 pkt 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej. Powiedział, że uwzględnia ona szczególnie programy pomocy społecznej, wspierania osób niepełnosprawnych i innych, których celem jest integracja osób i rodzin z grup szczególnego ryzyka co było konsultowane z właściwymi terytorialnie gminami.
Przewodniczący wszystkich Komisji poinformowali, że Komisje pozytywnie zaopiniowały projekt powyższej uchwały.
Przewodniczący obrad odczytał treść uchwały w sprawie przyjęcia Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych w Powiecie Sokólskim na lata 2006-2013 i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.
W głosowaniu jawnym udział wzięło 15 radnych. Głosów za było 15. Uchwała została podjęta jednogłośnie.
Uchwała Nr XL/318/06 w załączeniu - zał. 7
Pkt 9
Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sokółce Wojciech Obiała przedstawił projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zadań do realizacji przez Powiat Sokólski w roku 2006, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Powiedział, że przesunięcia w pozycjach planu zadań realizowanych przez Powiat Sokólski z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudniania osób niepełnosprawnych finansowanych ze środków Funduszu w 2006 r. są konieczne z powodu zwiększonego zapotrzebowania osób niepełnosprawnych na likwidację barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych. Większe są indywidualne potrzeby oraz większa jest chęć uczestnictwa w turnusach rehabilitacyjnych, zaś zmniejszone jest zainteresowanie w zakresie pożyczek na rozpoczęcie działalności gospodarczej dla osób niepełnosprawnych. Powyższe zmiany mają na celu pełne wykorzystanie przyznanych środków PFRON oraz zrealizowanie wniosków złożonych przez osoby niepełnosprawne.
Przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Obywatelskich Krzysztof Szczebiot i Komisji Budżetu i Finansów Publicznych Jan Grusza poinformowali, że Komisje pozytywnie zaopiniowały projekt tej uchwały.
Przewodniczący obrad odczytał treść zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zadań do realizacji przez Powiat Sokólski w roku 2006, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.
W głosowaniu jawnym udział wzięło 15 radnych. Głosów za było 15. Uchwała została podjęta jednogłośnie.
Uchwała Nr XL/319/06 w załączeniu - zał. 8
Pkt 10
Sekretarz Powiatu Anna Szydłowska przedstawiła projekt uchwały w sprawie ustalenia najniższego wynagrodzenia zasadniczego oraz porozumienia dotyczącego wartości jednego punktu w złotych dla pracowników zatrudnionych w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Sokółce. Powiedziała, że w związku ze zmianą rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego i wnioskiem Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy w Sokółce zachodzi potrzeba ustalenia wysokości najniższego wynagrodzenia zasadniczego oraz wyrażenie zgody na ustalenie wartości jednego punktu w złotych dla pracowników PCPR.
Przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia, Opieki Społecznej i Bezpieczeństwa Publicznego Krzysztof Szczebiot oraz Komisji Budżetu i Finansów Publicznych Jan Grusza poinformowali, że Komisje pozytywnie zaopiniowały projekt tej uchwały.
Przewodniczący obrad odczytał treść uchwały w sprawie ustalenia najniższego wynagrodzenia zasadniczego oraz porozumienia dotyczącego wartości jednego punktu w złotych dla pracowników zatrudnionych w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Sokółce i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.
W głosowaniu jawnym udział wzięło 15 radnych. Głosów za było 15. Uchwała została podjęta jednogłośnie.
Uchwała Nr XL/320/06/06 w załączeniu - zał. nr 9
Pkt 11
Sekretarz Powiatu Anna Szydłowska przedstawiła projekty uchwał w sprawie nadania statutu Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinie, Powiatowemu Zarządowi Dróg w Sokółce i Powiatowemu Urzędowi Pracy w Sokółce. Powiedziała, że art. 238 ust. 2, w związku z art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych, nakłada na organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego obowiązek nadania w terminie do 30 czerwca 2006 r. statutów powiatowym jednostkom budżetowym nieposiadającym statutów. W związku z powyższym zasadne jest przedłożenie Radzie Powiatu niniejszych projektów uchwał.
Przewodniczący wszystkich poinformowali, że Komisje pozytywnie zaopiniowały projekty powyższych uchwał.
Przewodniczący obrad Jan Kułak odczytał treść uchwały w sprawie nadania statutu Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinie w Sokółce i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.
W głosowaniu jawnym udział wzięło 16 radnych. Głosów za było 16. Uchwała została podjęta jednogłośnie.
Uchwała Nr XL/321/06 w załączeniu - zał. nr 10
Przewodniczący obrad Jan Kułak odczytał treść uchwały w sprawie nadania statutu Powiatowemu Zarządowi Dróg w Sokółce i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.
W głosowaniu jawnym udział wzięło 16 radnych. Głosów za było 16. Uchwała została podjęta jednogłośnie.
Uchwała Nr XL/322/06 w załączeniu - zał. nr 11
Przewodniczący obrad Jan Kułak odczytał treść uchwały w sprawie nadania statutu Powiatowemu Urzędowi Pracy w Sokółce i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.
W głosowaniu jawnym udział wzięło 16 radnych. Głosów za było 16. Uchwała została podjęta jednogłośnie.
Uchwała Nr XL/323/06 w załączeniu - zał. nr 12
Sekretarz Powiatu Anna Szydłowska przedstawiła projekt uchwały w sprawie określenia szczegółowych zasad i trybu umarzania wierzytelności Powiatu Sokólskiego oraz jego jednostek organizacyjnych z tytułu należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy – Ordynacja Podatkowa, udzielania innych ulg w spłacaniu tych należności oraz wskazania organów i osób do tego uprawnionych. Poinformowała, że od 1 stycznia 2006 r. obowiązuje nowa ustawa o finansach publicznych i zachodzi potrzeba podjęcia powyższej uchwały, gdyż wszystkie uchwały podjęte na podstawie poprzedniej ustawy o finansach publicznych ( z dnia 26 listopada 1998 r. ) przestają obowiązywać z dniem 30 czerwca br.
Przewodnicząca wszystkich Komisji poinformowali, że Komisje pozytywnie zaopiniowały powyższy projekt uchwały.
Przewodniczący obrad Jan Kułak odczytał treść uchwały w sprawie określenia szczegółowych zasad i trybu umarzania wierzytelności Powiatu Sokólskiego oraz jego jednostek organizacyjnych z tytułu należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy – Ordynacja Podatkowa, udzielania innych ulg w spłacaniu tych należności oraz wskazania organów i osób do tego uprawnionych. i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.
W głosowaniu jawnym udział wzięło 16 radnych. Głosów za było 16. Uchwała została podjęta jednogłośnie.
Uchwała Nr XL/324/06 w załączeniu - zał. nr 13
Skarbnik Powiatu Maria Jurgiel przedstawiła projekty uchwał w sprawie utworzenia rachunku dochodów własnych w Zespole Szkół Rolniczych w Sokółce, Zespole Szkół Zawodowych w Sokółce i Powiatowym Urzędzie Pracy w Sokółce. Powiedziała, że utworzenia rachunku dochodów własnych w tych jednostkach dokonuje się w związku ze zmianą ustawy o finansach publicznych, która stanowi podstawę ich tworzenia. Prowadzenie rachunku dochodów przyczyni się do poprawy funkcjonowania jednostek stwarzając możliwość finansowania bieżącej działalności jednostek z samodzielnie pozyskiwanych środków finansowych.
Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Publicznych Jan Grusza poinformował, że Komisja pozytywnie zaopiniowała powyższe projekty uchwał.
Przewodniczący obrad Jan Kułak odczytał treść uchwały w sprawie utworzenia rachunku dochodów własnych w Zespole Szkół Rolniczych w Sokółce i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.
W głosowaniu jawnym udział wzięło 16 radnych. Głosów za było 16. Uchwała została podjęta jednogłośnie.
Uchwała Nr XL/325/06 w załączeniu - zał. nr 14
Pkt 14
Przewodniczący obrad Jan Kułak odczytał treść uchwały w sprawie utworzenia rachunku dochodów własnych w Zespole Szkół Zawodowych w Sokółce i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.
W głosowaniu jawnym udział wzięło 17 radnych. Głosów za było 17. Uchwała została podjęta jednogłośnie.
Uchwała Nr XL/326/06 w załączeniu - zał. nr 15
Pkt 15
Przewodniczący obrad Jan Kułak odczytał treść uchwały w sprawie utworzenia rachunku dochodów własnych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Sokółce i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.
W głosowaniu jawnym udział wzięło 17 radnych. Głosów za było 17. Uchwała została podjęta jednogłośnie.
Uchwała Nr XL/327/06 w załączeniu - zał. nr 16
Pkt 16
Skarbnik Powiatu Maria Jurgiel przedstawiła projekt uchwały w sprawie zmiany budżetu Powiatu Sokólskiego. Powiedziała, że zwiększa się plan dochodów o kwotę 329 000 zł, a zmniejsza się o kwotę 2801 800 zł. Poinformowała, że zmniejszenie planu dochodów wynika między innymi, z odstąpienia Olsztyńskich Kopalni Surowców Mineralnych ze współfinansowania przebudowy ciągu komunikacyjnego łączącego trzy przejścia graniczne Bobrowniki – Kuźnica – Lipszczany (1 044 000 zł) i odstąpienia od budowy drogi Karpowicze – Suchowola (600 000 zł). Nadmieniła, że zwiększenie dochodów o kwotę 252 500 zł nastąpiło z tytułu większego udziału Gminy Sokółka w kosztach przebudowy ciągu komunikacyjnego łączącego trzy przejścia graniczne Bobrowniki – Kuźnica – Lipszczany. Następnie poinformowała, że wszystkie zmiany w budżecie Powiatu na rok 2006 zawarte są w 6 załącznikach do projektu uchwały.
Przewodniczący wszystkich Komisji poinformowali, że Komisje pozytywnie zaopiniowały projekt tej uchwały.
Przewodniczący obrad odczytał treść uchwały w sprawie zmiany budżetu Powiatu Sokólskiego na rok 2006 i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.
W głosowaniu jawnym udział wzięło 17 radnych. Głosów za było 17. Uchwała została podjęta jednogłośnie.
Uchwała Nr XL/328/06 w załączeniu - zał. nr 17
Pkt 17
Przewodniczący obrad Jan Kułak odczytał Stanowisko Rady Powiatu Sokólskiego w sprawie dróg krajowych Nr 8 i 19. Powiedział, że zostało ono przygotowane przez Zarząd Powiatu. Zapytał, czy są uwagi lub propozycje zmian do jego treści.
Starosta Franciszek Budrowski zaproponował, aby w treści Stanowiska w zdaniu „Brak modernizacji tego odcinka drogi oraz budowy obwodnic ww. miejscowości narusza interes społeczny……”, po wyrazach „ww. miejscowości” dodać wyraz „..i Sokółki”.
Przewodniczący obrad Jan Kułak zarządził przegłosowanie wniosku Starosty w sprawie zaproponowanej zmiany zapisu w treści stanowiska.
W głosowaniu udział wzięło 17 radnych. Głosów za było 17. Wniosek Starosty został przyjęty jednogłośnie.
Przewodniczący obrad odczytał treść Stanowiska Rady Powiatu w sprawie dróg krajowych Nr 8 i 19 uwzględniającego powyższe zmiany i poprosił o przegłosowanie jego przyjęcia.
W głosowaniu jawnym udział wzięło 17 radnych. Głosów za było 17. Stanowisko zostało przyjęte jednogłośnie.
Stanowisko w załączeniu – zał. nr 18
Pkt 18
Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych nie było.
Pkt 19
Przewodniczący obrad Jan Kułak odczytał pismo Ministerstwa Zdrowia z 6 czerwca 2006 r. będące odpowiedzią na stanowisko Rady Powiatu Sokólskiego z dnia 28 kwietnia 2006 r. w sprawie pogarszającej się sytuacji w ochronie zdrowia w Powiecie Sokólskim.
Pkt 20
Wobec wyczerpania porządku obrad sesji Przewodniczący obrad Jan Kułak zamknął obrady XL sesji Rady Powiatu Sokólskiego o godzinie 13 00.
Protokółowała
Janina Wojciechowska |
Przewodniczący Rady Jan Kułak |