Protokół z XXIX sesji Rady Powiatu

Osoba odpowiedzialna za treść informacji: Janina Wojciechowska
PROTOKÓŁ NR XXIX/05 obrad XXIX sesji Rady Powiatu Sokólskiego w dniu 20 maja 2005 r. PROTOKÓŁ NR XXIX/05

PROTOKÓŁ NR XXIX/05

 

obrad XXIX sesji Rady Powiatu Sokólskiego

w dniu 20 maja 2005 r.

 

Sesję rozpoczęto o godz. 12-tej. Sesja odbyła się w sali konferencyjnej w budynku Starostwa Powiatowego w Sokółce ul. Marszałka J. Piłsudskiego 8.

 

Obrady XXIX sesji Rady Powiatu otworzył i poprowadził Przewodniczący Rady Powiatu Jan Kułak. Obrady sesji protokółowała Janina Wojciechowska inspektor w Starostwie Powiatowym w Sokółce. Na podstawie listy obecności radnych Przewodniczący obrad stwierdził, że w chwili otwarcia obrad sesji w sesji uczestniczy 17 radnych, co stanowi pełny skład Rady. Rada Powiatu może obradować i podejmować ważne uchwały.

 

Lista obecności radnych w załączeniu - załącznik nr 1

Lista obecności zaproszonych gości w załączeniu - załącznik nr 2

 

Nieobecni radni: Wincenty Krahel.

 

Przewodniczący Rady powitał wszystkich radnych i zaproszonych gości. Poinformował, że na dzisiejszą sesję zaproszeni zostali radni poprzedniej kadencji i bardzo serdecznie powitał panie i panów: Beatę Raczkowską, Małgorzatę Wróblewską, Jerzego Cydzika, Leonarda Hajdukiewicza, Krzysztofa Krasińskiego i Bogusława Szkiłądzia.

 

W obradach sesji uczestniczyły również Wicestarosta Powiatu Sokólskiego Cecylia Waszkiewicz, Sekretarz Powiatu Anna Szydłowska i Skarbnik Powiatu Maria Jurgiel.

 

 

Pkt 2

 

Przewodniczący obrad Jan Kułak stwierdził, że wszyscy radni otrzymali porządek obrad dzisiejszej sesji. Zapytał, czy są wnioski o zmianę przedstawionego porządku obrad.

 

Wniosków w sprawie zmiany w porządku obrad nie zgłoszono.

 

Porządek obrad XXIX sesji jest następujący:

 

1.      Otwarcie sesji.

2.      Przyjęcie porządku obrad.

3.      Przyjęcie protokółu z poprzedniej XXVIII sesji Rady Powiatu.

4.      Sprawozdanie z prac Zarządu między sesjami.

5.      Interpelacje i zapytania radnych.

6.      Złożenie sprawozdania Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sokółce z działalności jednostki za rok 2004 oraz przedstawienie problemów rozpoznanych w zakresie pomocy społecznej.

7.      Złożenie informacji Kierownika Wydziału Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Obywatelskich o działaniach i potrzebach w zakresie promocji zdrowia.

8.      Analiza rocznego sprawozdania z działalności Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sokółce za rok 2004.

9.      Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sokółce za rok 2004.

10.  Analiza rocznego sprawozdania z działalności Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Białostockiej za rok 2004.

11.  Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Białostockiej za rok 2004.

12.  Analiza rocznego sprawozdania z działalności Samodzielnego Publicznego Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego w Krynkach za rok 2004.

13.  Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego w Krynkach za rok 2004.

14.  Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia zmian w statucie Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Białostockiej.

15.  Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia najniższego wynagrodzenia zasadniczego oraz porozumienia dotyczącego wartości jednego punktu w złotych w punktowej rozpiętości dla poszczególnych kategorii zaszeregowania dla pracowników Powiatowego Zarządu Dróg w Sokółce.

16.  Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia Lokalnego Programu Wspierania Edukacji Uzdolnionej Młodzieży kształcącej się w szkołach ponadgimnazjalnych Powiatu Sokólskiego.

17.  Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie ustalenia regulaminu przyznawania i przekazywania w roku szkolnym 2004/2005 stypendiów dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Sokólski.

18.  Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie utworzenia rachunku dochodów własnych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Sokółce.

19.  Podjęcie uchwały w sprawie zmiany budżetu Powiatu Sokólskiego na rok 2005.

20.  Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.

21.  Wnioski i oświadczenia radnych.

22.  Obchody Dnia Samorządowca.

 

 

Pkt 3

 

Przewodniczący obrad poprosił o przyjęcie Protokółu z poprzedniej XXVIII sesji Rady Powiatu z dnia 22 kwietnia 2005 r., który był wyłożony do publicznego wglądu na 7 dni przed dzisiejszą sesją.

 

Uwag do treści protokółu nie wniesiono. Przewodniczący obrad zarządził przegłosowanie jego przyjęcia.

 

W głosowaniu jawnym udział wzięło 17 radnych. Głosów za było 17. Protokół z poprzedniej sesji został przyjęty jednogłośnie.

 

 

Pkt 4

 

Sprawozdanie z działalności Zarządu Powiatu w okresie między sesjami złożył Starosta Sokólski Franciszek Budrowski, który poinformował, że w tym czasie odbyły się trzy posiedzenia Zarządu w dniach: 21 kwietnia 2005 r., 4, 10 i 16 maja 2005 r.

 

Sprawozdanie w załączeniu - zał. nr 2

 

Przybył radny Krzysztof Szczebiot.

 

 

Pkt 5

 

W tym punkcie radny Mieczysław Kazimierz Baszko powiedział, że stan techniczny drogi powiatowej na odcinku Malawicze - Nomiki - Zaśpicze jest bardzo zły i najgorszy w powiecie sokólskim. Zapytał, jakie działanie podejmie Zarząd Powiatu w celu naprawy tej drogi i czy jest możliwa naprawa tej drogi w najbliższym czasie? Stwierdził, że jest to droga "mocno uczęszczana", ponieważ na tym terenie jest wielu dostawców mleka, którzy codziennie muszą pokonywać ten bardzo trudny odcinek drogi, aby dostarczyć mleko do zlewni.

 

 

Pkt 6

 

Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sokółce Wojciech Obiała złożył sprawozdanie z działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sokółce za rok 2004 oraz przedstawił problemy rozpoznane w zakresie pomocy społecznej.

 

Sprawozdanie w załączeniu - zał. nr 3

 

Przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia, Opieki Społecznej i Bezpieczeństwa Publicznego Krzysztof Szczebiot poinformował, że Komisja bez uwag przyjęła sprawozdanie Dyrektora. PCPR w Sokółce.

 

 

Pkt 7

 

Kierownik Wydziału Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Obywatelskich Lila Anna Micun przedstawiła informację o działaniach i potrzebach w zakresie promocji zdrowia.

 

Informacja w załączeniu - zał. nr 4

 

Przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia, Opieki Społecznej i Bezpieczeństwa Publicznego Krzysztof Szczebiot poinformował, że Komisja wysłuchała informacji i po zaprezentowaniu poglądów jej członków, wyraziła o informacji pozytywną opinię.

 

 

Pkt 8

 

Zastępca Dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sokółce Jerzy Kułakowski przedstawił analizę rocznego sprawozdania z działalności SP ZOZ w Sokółce za rok 2004.

 

Sprawozdanie w załączeniu - zał. nr 5

 

Przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia, Opieki Społecznej i Bezpieczeństwa Publicznego Krzysztof Szczebiot poinformował, że Komisja wyraziła zadowolenie, że po wielu latach restrukturyzacji w SP ZOZ w Sokółce, udało się wypracować dodatni wynik finansowy i stwierdził, że stało się to dzięki ustabilizowanej kadrowo dyrekcji, jak też i dużemu zaangażowaniu pracowników tego Zakładu.

 

Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Publicznych Jan Grusza poinformował, że Komisja wyraziła pozytywna opinię o powyższej informacji.

 

 

Pkt 9

 

Kierownik Wydziału Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Obywatelskich Lila Anna Micun przedstawiła projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sokółce za rok 2004. Powiedziała, że zgodnie z ustawą o rachunkowości każdy SP ZOZ zobowiązany jest do sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego i przedłożenia go do zatwierdzenia organowi założycielskiemu. Takie sprawozdanie przedstawił SP ZOZ w Sokółce, w którym wykazał zysk za rok 2004 w wysokości 447 892,55 zł. Powiedziała, że zgodnie z ustawą o zakładach opieki zdrowotnej zysk zostanie przeznaczony na zwiększenie funduszu zakładu ( pokrycie straty bilansowej z 2000 r.) Poinformowała, że Rada Społeczna SP ZOZ w Sokółce wyraziła pozytywną opinię o przedłożonym sprawozdaniu.

 

Przewodniczący Komisji: Ochrony Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Obywatelskich i  Finansów Publicznych  poinformowali, że Komisje pozytywnie zaopiniowały projekt tej uchwały.

 

Przewodniczący obrad odczytał treść uchwały w sprawie zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sokółce i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

 

W głosowaniu jawnym udział wzięło 18 radnych. Głosów za było 18. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

 

Uchwała Nr XXIX/206/05 w załączeniu - zał. nr 6

 

 

Pkt 10

 

Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Białostockiej Helena Hawrylik przedstawiła analizę rocznego sprawozdania z działalności SP ZOZ w Dąbrowie Białostockiej za rok 2004.

 

Sprawozdanie w załączeniu - zał. nr 7

 

Przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia, Opieki Społecznej i Bezpieczeństwa Publicznego Krzysztof Szczebiot poinformował, że Komisja po przeanalizowaniu przyjęła sprawozdanie

 

Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Publicznych Jan Grusza poinformował, że Komisja wyraziła pozytywna opinię o powyższej informacji.

 

 

Pkt 11

 

Kierownik Wydziału Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Obywatelskich Lila Anna Micun przedstawiła projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Białostockiej za rok 2004.Takie sprawozdanie przedstawił SP ZOZ w Dąbrowie Białostockiej, w którym wykazał zysk za rok 2004 w wysokości 179 953,55 zł. Powiedziała, że zgodnie z ustawą o zakładach opieki zdrowotnej zysk zostanie przeznaczony na zwiększenie funduszu zakładu ( pokrycie straty bilansowej z lat poprzednich ). Poinformowała, że Rada Społeczna SP ZOZ w Sokółce wyraziła pozytywną opinię o przedłożonym sprawozdaniu.

 

Przewodniczący Komisji: Ochrony Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Obywatelskich i Bezpieczeństwa Publicznego Krzysztof Szczebiot oraz Budżetu i Finansów Publicznych Jan Grusza poinformowali, że Komisje pozytywnie zaopiniowały projekt tej uchwały.

 

Przewodniczący obrad odczytał treść uchwały w sprawie zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Białostockiej i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

 

W głosowaniu jawnym udział wzięło 18 radnych. Głosów za było 18. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

 

Uchwała Nr XXIX/207/05 w załączeniu - zał. nr 7

 

 

Pkt 12

 

Kierownik Samodzielnego Publicznego Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego w Krynkach Krystyna Karolkiewicz przedstawiła analizę rocznego sprawozdania z działalności SP ZPO w Krynkach za rok 2004.

 

Sprawozdanie w załączeniu - zał. nr 8

 

Przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia, Opieki Społecznej i Bezpieczeństwa Publicznego Krzysztof Szczebiot poinformował, że Komisja z zadowoleniem przyjęła sprawozdanie i życzy dalszych sukcesów w pracy tego Zakładu.

 

Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Publicznych Jan Grusza poinformował, że Komisja wyraziła pozytywna opinię o powyższej informacji.

 

 

Pkt 13

 

Kierownik Wydziału Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Obywatelskich Lila Anna Micun przedstawiła projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego w Krynkach za rok 2004. Takie sprawozdanie przedstawił SP ZPO w Krynkach, w którym wykazał zysk za rok 2004 w wysokości 2634,50 zł. Powiedziała, że zgodnie z ustawą o zakładach opieki zdrowotnej zysk zostanie przeznaczony na zwiększenie funduszu zakładu. Poinformowała, że Rada Społeczna SP ZPO w Krynkach wyraziła pozytywną opinię o przedłożonym sprawozdaniu. Nadmieniła, że Zakład ten nie ma zobowiązań wobec pracowników z tytułu ustawy tzw. "203", ponieważ zatrudnia do 50 osób i przepis ten nie ma w tym przypadku zastosowania.

 

Przewodniczący Komisji: Ochrony Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Obywatelskich i Bezpieczeństwa Publicznego Krzysztof Szczebiot oraz Budżetu i Finansów Publicznych Jan Grusza poinformowali, że Komisje pozytywnie zaopiniowały projekt tej uchwały.

 

Przewodniczący obrad Jan Kułak odczytał treść uchwały w sprawie zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sokółce i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

 

W głosowaniu jawnym udział wzięło 18 radnych. Głosów za było 18. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

 

Uchwała Nr XXIX/208/05 w załączeniu - zał. nr 8

 

Starosta Franciszek Budrowski w imieniu Zarządu Powiatu i radnych podziękował dyrektorom zakładów opieki zdrowotnej za ciężką pracę, która po kilku latach doprowadziła do osiągnięcia pozytywnych wyników. Poprosił o przekazanie podziękowania wszystkim pracownikom, bez których ciężkiej pracy nie udałoby się osiągnąć tych wyników.

 

Przewodniczący obrad Jan Kułak również pogratulował dyrektorom zoz-ów osiągniętych pozytywnych wyników finansowych, mimo pracy w bardzo trudnych warunkach, przy stale zmniejszających się kontraktach z NFZ i ciążących zobowiązaniach z tytułu ustawy "203". Dodał, że pacjenci zawsze są przyjmowani w naszych szpitalach, mimo, że usługi ponad limitowe nie zawsze są opłacane. Dużą zasługą w osiągnięciu dobrych wyników finansowych jest również praca personelu szpitali, która jest bardzo ciężka i słabo opłacana.

 

 

Pkt 14

 

Kierownik Wydziału Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Obywatelskich Lila Anna Micun przedstawiła projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia zmian w statucie Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Białostockiej. Powiedziała, że wprowadzone przez Radę Społeczna zmiany w statucie SP ZOZ polegają na wyodrębnieniu w ramach struktury Zakładu pionu lecznictwa specjalistycznego, w skład którego wchodzić będą Zakład Rehabilitacji Leczniczej oraz Przychodnia Specjalistyczna w Dąbrowie Białostockiej, dotychczas funkcjonujące w pionie lecznictwa specjalistycznego. W skład Zakładu Rehabilitacji Leczniczej, zgodnie z wprowadzonymi przez Radę Społeczną zmianami w statucie, wchodzić będą: poradnia rehabilitacyjna, środek rehabilitacji dziennej, pracownia fizykoterapii, pracownia kinezyterapii, pracownia hydroterapii, pracownia masażu leczniczego, pracownia krioterapii, zespół rehabilitacji domowej.

 

Przewodniczący Komisji: Ochrony Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Obywatelskich i Bezpieczeństwa Publicznego Krzysztof Szczebiot oraz Budżetu i Finansów Publicznych Jan Grusza poinformowali, że Komisje pozytywnie zaopiniowały projekt tej uchwały.

 

Przewodniczący obrad Jan Kułak odczytał treść uchwały w sprawie zatwierdzenia zmian w statucie Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Białostockiej i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

 

W głosowaniu jawnym udział wzięło 18 radnych. Głosów za było 18. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

 

Uchwała Nr XXIX/209/05 w załączeniu - zał. nr 9

 

Przewodniczący obrad Jan Kułak ogłosił przerwę w obradach sesji w godz. 13 30 - 13 40.

 

 

Pkt 15

 

Maria Jurgiel Skarbnik Powiatu przedstawiła projekt uchwały w sprawie ustalenia najniższego wynagrodzenia zasadniczego oraz porozumienia dotyczącego wartości jednego punktu w złotych w punktowej rozpiętości dla poszczególnych kategorii zaszeregowania dla pracowników Powiatowego Zarządu Dróg w Sokółce. Powiedziała, że Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Sokółce wystąpił z wnioskiem o ustalenie z dniem 1 stycznia 2005 r. najniższego wynagrodzenia zasadniczego w I kategorii zaszeregowania w kwocie 800 zł (dotychczas była to kwota 730 zł) oraz o zmianę wartości 1 punktu z 4 zł na wartość 4,40 zł. Uchwalenie tych stawek umożliwi przeprowadzenie w Powiatowym Zarządzie Dróg w Sokółce w 2005 r. waloryzacji płac pracownikom o 3 % oraz stworzy możliwość do przeprowadzania regulacji płac w najbliższych latach, przy założeniu, że utrzyma się dotychczasowy wskaźnik wzrostu płac.

 

Przewodniczący Komisji: Budżetu i Finansów Publicznych Jan Grusza oraz Transportu, Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony środowiska Eugeniusz Nalewajko  poinformowali, że Komisje pozytywnie zaopiniowały projekt tej uchwały.

 

Przewodniczący obrad Jan Kułak odczytał treść uchwały w sprawie ustalenia najniższego wynagrodzenia zasadniczego oraz porozumienia dotyczącego wartości jednego punktu w złotych w punktowej rozpiętości dla poszczególnych kategorii zaszeregowania dla pracowników Powiatowego Zarządu Dróg w Sokółce i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

 

W głosowaniu jawnym udział wzięło 17 radnych. Głosów za było 17. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

 

Uchwała Nr XXIX/210/05 w załączeniu - zał. nr 10

 

 

Pkt 16

 

Kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Katarzyna Nowak przedstawiła projekt uchwały w sprawie utworzenia Lokalnego Programu Wspierania Edukacji Uzdolnionej Młodzieży kształcącej się w Szkołach Ponadgimnazjalnych Powiatu Sokólskiego. Powiedziała, że w związku z tym, że wielu uczniów szkół ponadgimnazjalnych odznacza się szczególnymi osiągnięciami w olimpiadach i konkursach przedmiotowych, sportowych i artystycznych na różnych szczeblach, aktywnie uczestniczy w działaniach na rzecz środowiska lokalnego istnieje potrzeba stworzenia programu stypendialnego, który pozwoli młodym ludziom na realizację ich planów życiowych. Najbardziej oczekiwaną formą wsparcia i motywowania młodzieży do rozwijania własnych uzdolnień i zainteresowań jest indywidualne wsparcie finansowe w postaci stypendiów.

 

Przewodnicząca Komisja Oświaty, Kultury i Sportu Anna Bogdan powiedziała, że Komisja, po zapoznaniu się z projektem uchwały w sprawie utworzenia Lokalnego Programu Wspierania Edukacji Uzdolnionej Młodzieży kształcącej się w szkołach ponadgimnazjalnych Powiatu Sokolskiego, wnioskowała o wprowadzenie do projektu uchwały następujących poprawek:

 

1.      we Wniosku o przyznanie stypendium w ramach Lokalnego Programu Wspierania Edukacji Uzdolnionej Młodzieży kształcącej się w Szkołach Ponadgimnazjalnych Powiatu Sokólskiego - Załącznik nr 1 do Programu - proponuje się w wykazie załączników jakie powinien złożyć kandydat ubiegający się o stypendium dodać punkt 2 o treści: "Autoprezentacja kandydata wyrażona w formie pisemnej (nieobowiązkowa)".

2.      Komisja ponownie wnioskuje o wykreślenie z Załącznika nr 2 Programu punktu 3 - Aktywna działalność sportowa i artystyczna. Komisja stwierdziła, że według obecnego systemu punktacji uczniowie będą podwójnie punktowani za działalność sportową i artystyczną.

3.       Komisja proponuje zróżnicowanie punktacji w pkt 4 Załącznika nr 2:

Aktywana działalność na rzecz środowiska lokalnego - 0 - 15 pkt

Następnie poinformowała, że wnioski zaproponowane przez Komisję zostały w całości przyjęte przez Zarząd Powiatu i uwzględnione w projekcie prezentowanej uchwały.

 

Wobec braku innych propozycji zmian do powyższej uchwały Przewodniczący obrad Jan Kułak zarządził przegłosowanie przyjęcia zmian w projekcie uchwały zgłoszonych przez Komisję Oświaty, Kultury i Sportu.

 

W głosowaniu udział wzięło 18 radnych. Głosów za było 18. Zaproponowane zmiany zostały przyjęte jednogłośnie.

 

Przewodniczący obrad Jan Kułak odczytał treść uchwały w sprawie utworzenia Lokalnego Programu Wspierania Edukacji Uzdolnionej Młodzieży kształcącej się w Szkołach Ponadgimnazjalnych Powiatu Sokólskiego i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

 

W głosowaniu jawnym udział wzięło 18 radnych. Głosów za było 18. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

 

Uchwała Nr XXIX/211/05 w załączeniu - zał. nr 11

 

 

Pkt 17

 

Kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Katarzyna Nowak przedstawiła projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie regulaminu przyznawania i przekazywania w roku szkolnym 2004/2005 stypendiów dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Sokolski. Powiedziała, że w związku z wytycznymi Ministerstwa Gospodarki i Pracy dotyczącymi projektów stypendialnych w ramach Działania 2.2 ZPORR "Wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez programy stypendialne" w sprawie stworzenie jednolitej listy "innych wydatków obligatoryjnie wymaganych przez szkołę", zachodzi konieczność doprecyzowania zapisów regulaminu, tak aby wszystkie szkoły stosowały jednolite wytyczne wobec swoich uczniów.

 

Przewodnicząca Komisja Oświaty, Kultury i Sportu Anna Bogdan powiedziała, że Komisja po zapoznaniu się z projektem uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie regulaminu przyznawania i przekazywania w roku szkolnym 2004/2005 stypendiów dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Sokolski, wnioskowała o wprowadzenie do projektu uchwały następujących poprawek:

 

§ 1 ust 1 otrzymuje brzmienie:

"a) na zakup:

-         strojów na zajęcia wychowania fizycznego, w szczególności: bluz i spodni sportowych, dresów, koszulek i spodenek sportowych, kurtek sportowych, obuwia sportowego,

-         przyborów szkolnych, w szczególności: plecaków i teczek szkolnych, kalkulatorów, zeszytów, notesów, piórników, ołówków, długopisów, korektorów, gumek, kredek, farb, bloków,

-         pomocy naukowych, w szczególności: encyklopedii, słowników, atlasów, map, tablic matematycznych, lektur szkolnych,

-         artykułów spożywczych zakupionych w sklepiku szkonym lub innym punkcie żywienia zbiorowego, gdy szkoła nie posiada stołówki,

-         obuwia na zmianę,

-         strojów na zajęcia praktycznej nauki zawodu, w szczególności: obuwia ochronnego, odzieży ochronnej,

 

b) na pokrycie kosztów:

-         ubezpieczenia wypadkowego,

-         ponoszonych przez ucznia podczas wycieczek tematycznych związanych z realizacją Programu Profilaktyki i Programu Wychowawczego, takich jak: bilety do kina, teatru, muzeum, filharmonii,

-         obozów treningowych,

-         biletów na basen."

 

Następnie poinformowała, że wnioski zaproponowane przez Komisję zostały w całości przyjęte przez Zarząd Powiatu i uwzględnione w projekcie uchwały.

 

Wobec braku innych propozycji zmian do powyższej uchwały Przewodniczący obrad Jan Kułak zarządził przegłosowanie przyjęcia zmian w projekcie uchwały zgłoszonych przez Komisję Oświaty, Kultury i Sportu.

 

W głosowaniu udział wzięło 18 radnych. Głosów za było 18. Zaproponowane zmiany zostały przyjęte jednogłośnie.

 

Przewodniczący obrad Jan Kułak odczytał treść uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie regulaminu przyznawania i przekazywania w roku szkolnym 2004/2005 stypendiów dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Sokolski i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

 

W głosowaniu jawnym udział wzięło 18 radnych. Głosów za było 18. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

 

Uchwała Nr XXIX/212/05 w załączeniu - zał. nr 12

 

 

Pkt 18

 

Skarbnik Powiatu Maria Jurgiel przedstawiła projekt uchwały w sprawie utworzenia rachunku dochodów własnych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Sokółce. Powiedziała, że utworzenia rachunku dochodów własnych dokonuje się na wniosek Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Sokółce. Uchwała ta pozwoli na uzyskiwanie przez jednostkę dodatkowych środków na pokrycie wydatków związanych z funkcjonowaniem PUP w Sokółce.

 

Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Publicznych Jan Grusza poinformował, że Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt tej uchwały.

 

Przewodniczący obrad Jan Kułak odczytał treść uchwały w sprawie utworzenia rachunku dochodów własnych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Sokółce i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

 

W głosowaniu jawnym udział wzięło 18 radnych. Głosów za było 18. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

 

Uchwała Nr XXIX/213/05 w załączeniu - zał. nr 13

 

 

Pkt 19

 

Skarbnik Powiatu Maria Jurgiel przedstawiła projekt uchwały w sprawie zmiany budżetu Powiatu Sokólskiego na rok 2005. Omówiła zmianę kwot w planie dochodów i wydatków. Powiedziała, że zmiany dochodów w budżecie powiatu wprowadza się m.in. w związku z porozumieniem z Gminą Suchowola w sprawie dofinansowania działalności Młodzieżowej Orkiestry Dętej prz Zespole Szkół w Suchowoli (15 000 zł) i podpisaniem umowy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku (10 000 zł). Ponadto dokonuje się rozwiązania rezerwy celowej oświatowej na kwotę 180 314 zł z przeznaczeniem na zwiększenie dotacji dla szkół i placówek niepublicznych.

 

Poinformowała, że wszystkie zmiany w budżecie Powiatu na rok 2005 zawarte są w 4 załącznikach do projektu uchwały.

 

Przewodniczący wszystkich Komisji poinformowali, że Komisje pozytywnie zaopiniowały projekt tej uchwały.

 

Przewodniczący obrad odczytał treść uchwały w sprawie zmiany budżetu Powiatu Sokólskiego na rok 2005 i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

 

W głosowaniu jawnym udział wzięło 18 radnych. Głosów za było 18. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

 

Uchwała Nr XXIX/214/05 w załączeniu - zał. nr 14

 

 

Pkt 20

 

Starosta Franciszek Budrowski udzielił odpowiedzi na zapytanie radnego Mieczysława Baszki. Powiedział, że droga na odcinku Malawicze - Zaśpicze - Nomiki jest ważna ze względu na to, że na tym terenie jest 28 dostawców mleka. Stwierdził, że nie spełnia ona jednak kryteriów drogi powiatowej, mimo że  jest sklasyfikowana jako droga powiatowa. Następnie poinformował, że Zarząd Powiatu nie zajmował się i w najbliższym czasie nie będzie zajmował się tą drogą. Stwierdził, że bieżącym zarządcą tej drogi jest Powiatowy Zarząd Dróg w Sokółce. Następnie powiedział, że jest poinformowany, że w dniu 19 maja 2005 r. u Burmistrza Sokółki w tej sprawie odbyło się spotkanie, w którym wzięli udział m.in. Zbigniew Tochwin Członek.

 

Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Sokółce Grzegorz Artur Pul poinformował, że w tym spotkaniu z mieszkańcami wsi wzięli udział sołtysi z Nomik i Zaśpicz. Powiedział, że ustalono, że najgorsze odcinki drogi zostaną naprawione przez PZD przy partycypowaniu w kosztach mieszkańców tych wsi. Dodał, że prace będą wykonane do końca czerwca br. Poinformował, że jest to jednak rozwiązanie problemu na krótki okres i dlatego zaproponował opracowanie dokumentacji z udziałem środków gminy i powiatu, przy jednoczesnym ubieganiu się o pozyskanie środków z funduszy unijnych.

 

 

Pkt 21

 

Wniosków i oświadczeń nie zgłoszono.

 

 

Pkt 22

 

Przewodniczący obrad Jan Kułak przypomniał, że w naszym kraju samorządy powstały w 1990 r. Powiedział, że wyłoniły się one z organizacji lokalnych, które wcześniej funkcjonowały w innej formie. Powołanie samorządów spowodowane było trudnościami finansowymi państwa w realizacji różnych zadań. Ustawowym zadaniem samorządu jest działanie na rzecz środowiska lokalnego, którym nie zagwarantowano narzędzi do realizacji zadań, ponieważ środki na realizację zadań samorządów są ulokowane daleko od każdego z samorządu, najczęściej w Warszawie lub np. w ośrodkach wojewódzkich NFZ itp. Tam właśnie  zapadają decyzje dotyczące podziału pieniędzy, które następnie spływają do samorządów przede wszystkim w formie dotacji i subwencji . Powiedział, że jeszcze w poprzedniej kadencji rady, pod samorząd powiatowy podlegały służby i straże działające na terenie naszego powiatu, które obecnie funkcjonują w innych strukturach organizacyjnych. Mimo różnych ułomności powstawanie i budowanie samorządów zawdzięcza swój sukces zaangażowaniu dużych grup społecznie aktywnych, tj. zaangażowanych na rzecz swego środowiska. Następnie wyraził uznanie radnym poprzedniej kadencji, szczególne podziękowania złożył byłemu przewodniczącemu Rady Krzysztofowi Krasińskiemu za sprawną organizację i prowadzenie obrad sesji Rady Powiatu, która przecież na początku była podzielona politycznie. Mimo to, nie było wzajemnego zwalczania się, tylko toczyła się dyskusja merytoryczna i rozwiązywane były problemy. Powiedział, że obecna Rada stara się kontynuować taką formę pracy.

 

Wobec wyczerpania porządku obrad sesji Przewodniczący obrad Jan Kułak zamknął obrady XXIX sesji  Rady  Powiatu Sokólskiego o godzinie 14 50.

 

 

Protokółowała

 

Janina Wojciechowska

Przewodniczący obrad

 

Jan Kułak