Protokół z XXVI sesji Rady Powiatu

Osoba odpowiedzialna za treść informacji: Janina Wojciechowska
PROTOKÓŁ NR XXVI/05 obrad XXVI sesji Rady Powiatu Sokólskiego w dniu 25 lutego 2005 r. PROTOKÓŁ NR XXVI/05

PROTOKÓŁ  NR  XXVI/05

 

obrad XXVI sesji  Rady  Powiatu  Sokólskiego

w dniu  25 lutego 2005 r.

 

Sesję rozpoczęto o godz. 12-tej. Sesja odbyła się w sali konferencyjnej w budynku Starostwa Powiatowego w Sokółce ul. Marszałka J. Piłsudskiego 8.

 

Obrady XXVI sesji Rady Powiatu otworzył i poprowadził Przewodniczący  Rady Powiatu Jan Kułak. Obrady sesji protokółowała Janina Wojciechowska inspektor w Starostwie Powiatowym w Sokółce. Na podstawie listy obecności  radnych  Przewodniczący obrad stwierdził,  że  w chwili otwarcia obrad sesji w sesji uczestniczy  15 radnych, co stanowi większość  składu  Rady. Rada Powiatu może obradować i podejmować ważne uchwały.

 

Lista  obecności radnych  w załączeniu - załącznik nr 1

Lista obecności zaproszonych  gości  w załączeniu - załącznik nr 2

 

Przewodniczący Rady powitał wszystkich radnych  i  zaproszonych gości.

 

W obradach sesji uczestniczyły również Wicestarosta Powiatu Sokólskiego Cecylia Waszkiewicz i Sekretarz Powiatu Anna Szydłowska.

 

Nieobecni radni: Franciszek Budrowski, Wincenty Krahel i Zbigniew Tochwin.

 

 

Pkt  2

 

Przewodniczący obrad Jan Kułak stwierdził, że wszyscy radni otrzymali porządek obrad dzisiejszej sesji. Zapytał, czy są wnioski o zmianę przedstawionego porządku obrad.

 

Wniosków w sprawie zmiany w porządku obrad nie zgłoszono.

 

Porządek obrad  XXVI  sesji jest następujący:

 

1.      Otwarcie sesji.

2.      Przyjęcie porządku obrad.

3.      Przyjęcie protokółu z poprzedniej XXV sesji Rady Powiatu. 

4.      Sprawozdanie z prac Zarządu między sesjami.

5.      Interpelacje i zapytania radnych.

6.      Sprawozdanie Starosty z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku za rok  2004.

7.      Sprawozdanie Dyrektora Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Sokółce o realizacji zadań powiatowej Biblioteki Publicznej.

8.      Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia powiatowego programu zapobiegania przestępczości oraz  ochrony obywateli i porządku publicznego na lata 2005 -2010 "Bezpieczny Powiat Sokólski".

9.      Podjęcie uchwały w sprawie upoważnienia Zarządu Powiatu do przeprowadzenia postępowania w sprawie dokonania wyboru banku do obsługi budżetu Powiatu Sokólskiego.

10. Podjęcie uchwały w sprawie określenia zadań do realizacji przez Powiat Sokolski w roku 2005, na które przeznacza się środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

11. Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia zmian w statucie Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sokółce.

12. Podjęcie uchwały w sprawie utworzenia rachunku dochodów własnych w Zespole Szkół w Sokółce.

13. Podjęcie uchwały w sprawie utworzenia rachunku dochodów własnych w Zespole Szkół w Dąbrowie Białostockiej.

14. Podjęcie uchwały w sprawie utworzenia rachunku dochodów własnych w Zespole Szkół w Suchowoli.

15. Podjęcie uchwały w sprawie utworzenia rachunku dochodów własnych w Zespole Szkół w Różanymstoku..

16. Podjęcie uchwały w sprawie utworzenia rachunku dochodów własnych w Zespole Szkół Zawodowych w Sokółce .

17. Podjęcie uchwały w sprawie utworzenia rachunku dochodów własnych w Zespole Szkół Rolniczych w Sokółce.

18. Podjęcie uchwały w sprawie utworzenia rachunku dochodów własnych w Zespole Szkół Rolniczych w Janowie.

19. Podjęcie uchwały w sprawie utworzenia rachunku dochodów własnych w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sokółce.

20. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany budżetu Powiatu Sokólskiego na rok 2005.

21. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.

22. Wnioski i oświadczenia radnych.

 

 

Pkt 3

 

Przewodniczący obrad poprosił o przyjęcie Protokółu z poprzedniej XXV sesji Rady Powiatu z dnia  28 stycznia 2005 r., który był wyłożony do publicznego wglądu  na 7 dni przed dzisiejszą sesją.

 

Uwag do treści protokółu nie wniesiono. Przewodniczący obrad zarządził przegłosowanie  jego przyjęcia.

 

W głosowaniu  jawnym udział wzięło 15  radnych. Głosów za było 15.  Protokół  z poprzedniej sesji został przyjęty jednogłośnie.

 

 

Pkt 4

 

Sprawozdanie  z działalności Zarządu Powiatu w okresie między sesjami złożyła Wicestarosta Cecylia Waszkiewicz,  która poinformowała, że  w tym czasie odbyły się cztery posiedzenia  Zarządu   w dniach:  31 stycznia 2005 r., 8,  15 i 21 lutego 2005 r.

 

Sprawozdanie w załączeniu  -  zał. nr 3

 

Przewodniczący obrad Jan Kułak odczytał odpowiedź Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Białymstoku na stanowisko Rady Powiatu Sokólskiego przyjęte na poprzedniej sesji w dniu 28 stycznia 2005 r.

 

Pismo  NPZ-068-23-205 w załączeniu  -  zał. nr 4

 

Przybył radny Wiesław Pórzecki.

 

 

Pkt 5

 

Interpelacji i zapytań radnych nie zgłoszono.

 

 

Pkt 6

 

Sprawozdanie Starosty z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku za rok 2004 złożył Kierownik Wydziału Komunikacji i Dróg w Starostwie Powiatowym w Sokółce Robert Rybiński.

 

Sprawozdanie w załączeniu - zał. nr 5

 

Przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia, Opieki Społecznej i Bezpieczeństwa Publicznego Krzysztof Szczebiot poinformował, że Komisja jednogłośnie przyjęła sprawozdanie.

Przewodniczący obrad Jan Kułak  zarządził przegłosowanie przyjęcia Sprawozdania Starosty z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku za rok 2004.

W głosowaniu udział wzięło 16 radnych. Głosów za było 16. Sprawozdanie zostało przyjęte jednogłośnie.

 

 

Pkt 7

 

Sprawozdanie Dyrektora Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Sokółce o realizacji zadań powiatowej Biblioteki Publicznej złożyła Lucyna Szebiotko Dyrektor Biblioteki.

 

Sprawozdanie  w załączeniu  -  załącznik nr  6

 

Wicestarosta Cecylia Waszkiewicz powiedziała, że Zarząd Powiatu bardzo wysoko ocenił współpracę z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy w Sokółce. Nadmieniła, że bardzo dobre wyniki w pozyskaniu czytelników i zainteresowanie dzieci i młodzieży  w dobie kampanii medialnych, zasługują na uwagę i podziękowanie. Następnie, obecnemu na sesji, Zastępcy Burmistrza Sokółki Czesławowi Sańko podziękowała za bardzo dobre wyniki pracy Biblioteki.

 

 

Pkt 8

 

Kierownik Wydziału Komunikacji i Dróg w Starostwie Powiatowym w Sokółce Robert Rybiński przedstawił projekt uchwały w sprawie uchwalenia powiatowego programu zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego na lata 2005-2010 - "Bezpieczny Powiat Sokólski". Powiedział, że zgodnie z art. 12 pkt 9b ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym do właściwości rady powiatu należy uchwalenie powiatowego programu zapobiegania przestępczości oraz ochrony obywateli i porządku publicznego. Zgodnie z art. 38a ust.2 pkt 3 powyższej ustawy przygotowanie programu należy do obowiązku utworzonej przez Starostę Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Sokólskiego, która na posiedzeniu w dniu 13 grudnia 2004 r.  jednogłośnie przyjęła przygotowany powiatowy projekt programu zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego na lata 2005-2010 "Bezpieczny Powiat Sokólski". Głównym celem programu jest poprawa stanu poczucia bezpieczeństwa mieszkańców naszego powiatu oraz podjęcie skutecznych działań zmierzających do ograniczenia i eliminacji najbardziej uciążliwych zagrożeń. Ma on też ułatwić działania prewencyjne, prewencyjno-wychowawcze i edukacyjne podmiotom odpowiedzialnym za wdrażanie tego programu.

 

Przewodniczący Komisji Transportu, Rolnictwa, Leśnictwa  i Ochrony Środowiska Eugeniusz Nalewajko poinformował, że  Komisja zgłosiła następujące wnioski do powyższego programu:

 

1.     W tabeli I. Problematyka prewencyjno - wychowawcza, w kolumnie 3 - Sposób realizacji, w wierszu 2 - Organizacja spędzania wolnego czasu i rekreacji dzieci i młodzieży, w pkt 1 zmienić zapis na: Współpraca z dyrektorami szkół oraz Dyrektorami Ośrodków Sportu i Rekreacji w celu udostępnienia boisk i obiektów sportowych, świetlic i sal gimnastycznych  po zajęciach lekcyjnych.

     2. W tabeli I. Problematyka prewencyjno - wychowawcza, w kolumnie 5 - Partnerzy do realizacji po wyrazie "Gminy" dopisać: Ośrodki Sportu i Rekreacji, Ośrodki Kultury.

   3. W tabeli III. Przeciwdziałanie przestępczości,, kolumnie 3 - Sposób realizacji    dodać pkt 10 o treści: Pozyskiwanie środków na realizację zadań dotyczących bezpieczeństwa publicznego.

 

Przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia, Opieki Społecznej i Bezpieczeństwa Publicznego Krzysztof Szczebiot poinformował, że Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt powyższej uchwały.   

Przewodniczący obrad zarządził przegłosowanie uwzględnienia w powyższym programie wniosków Komisji Transportu, Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska.

W głosowaniu udział wzięło 16 radnych. Głosów za było 16.  Wnioski Komisji zostały przyjęte jednogłośnie.

Przewodniczący odczytał treść uchwały w sprawie uchwalenia powiatowego programu zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego na lata 2005-2010 - "Bezpieczny Powiat Sokólski" i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

W głosowaniu jawnym udział wzięło 16 radnych. Głosów za było 16.  Uchwała została podjęta jednogłośnie.

 

Uchwała Nr XXVI/173/05  w załączeniu  -  załącznik nr 7

 

 

Pkt 9

 

Podinspektor w Starostwie Powiatowym w Sokółce Jolanta Mordas przedstawiła projekt uchwały w sprawie upoważnienia Zarządu Powiatu do przeprowadzenia postępowania w sprawie dokonania wyboru banku do obsługi budżetu Powiatu Sokólskiego. Poinformowała, że w sierpniu 2005 r. upływa termin obowiązywania umowy zawartej na trzy lata z PKO BP S.A. w Sokółce o obsługę budżetu Powiatu Sokólskiego. Przypomniała, że organem właściwym do wyboru banku jest Rada Powiatu i dlatego zachodzi konieczność upoważnienia Zarządu do przeprowadzenia postępowania o wybór banku zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych. Po dokonaniu procedury przetargowej Zarząd Powiatu przedstawi Radzie Powiatu do zatwierdzenia projekt uchwały w sprawie wyboru banku do obsługi budżetu Powiatu.

 

Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Publicznych Jan Grusza poinformował, że Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt powyższej uchwały.

 

Przewodniczący obrad Jan Kułak odczytał treść uchwały w sprawie upoważnienia Zarządu Powiatu do przeprowadzenia postępowania w sprawie dokonania wyboru banku do obsługi budżetu Powiatu Sokólskiego i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

 

W głosowaniu jawnym udział wzięło 16 radnych. Głosów za było 16.  Uchwała została podjęta jednogłośnie.

 

Uchwała Nr XXVI/174/05  w załączeniu  -  załącznik nr 8

 

 

Pkt 10

 

Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sokółce Wojciech Obiała przedstawił projekt uchwały w sprawie określenia zadań do realizacji przez Powiat Sokólski w roku  2005, na które przeznacza się środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Powiedział, że zgodnie z ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych,  do zadań samorządu powiatowego, finansowanych ze środków Funduszu, należą zadania z zakresu zatrudniania i rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych i zadania z zakresu rehabilitacji społecznej. Zadania określa załącznik do projektu powyższej uchwały, który był przesłany wszystkim radnym.

 

Radny Mieczysław Kazimierz Baszko poprosił o podanie instytucji, które złożyły wnioski o dofinansowanie zadań w zakresie  sportu, kultury, rekreacji i turystyki osób niepełnosprawnych zawartych w II części pkt 5 Tabeli  stanowiącej załącznik do projektu powyższej uchwały i na jaką kwotę.

 

Dyrektor PCPR Wojciech Obiała odnosząc się do pytania radnego poinformował, że do dnia 30 listopada 2004 r. wpłynęło 9 wniosków o dofinansowanie powyższych zadań z następujących instytucji:

 

1) GTX Hanex Plastic Sp. z o.o. w Sokółce  -    na kwotę  5000 zł,

2) Zespół Szkół Integracyjnych w Sokółce         -     na kwotę  2000 zł,

3) Urząd Gminy Szudziałowo                   -     na kwotę  7900 zł,

4) Stowarzyszenie Na rzecz Osób Niepełno-

    sprawnych "Radość Życia" w

    Dąbrowie Białostockiej                         -     na kwotę 29100 zł,

5) Fundacja "Sokolski Fundusz Lokalny"

    w Sokółce                                              -     na kwotę  19955 zł,

6) Urząd Gminy Korycin                                    -     na kwotę  71840 zł,

7) Polski Związek Niewidomych Okręg

    Białystok                                                        -     na kwotę  1040 zł,

8) Szkoła Podstawowa w Babikach          -     na kwotę   3000 zł,

9) Klub Sportowy "Sokół" w Sokółce                -     na kwotę 24100 zł.

 

Następnie powiedział, że powyższe kwoty są kosztami całkowitymi planowanych imprez, z czego udział dofinansowania ze środków PFRON wynosi 60%.

Przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia, Opieki Społecznej i Bezpieczeństwa Publicznego Krzysztof Szczebiot poinformował, że Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt tej uchwały.

 

Przewodniczący obrad odczytał treść uchwały w sprawie określenia zadań do realizacji przez Powiat Sokólski w roku 2005, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

 

W głosowaniu jawnym udział wzięło 16 radnych. Głosów za było 16.  Uchwała została podjęta jednogłośnie.

 

Uchwała Nr XXVI/175/05  w załączeniu  -  załącznik nr 9

 

 

Pkt 11

 

Kierownik Wydziału Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Obywatelskich w Starostwie Powiatowym w Sokółce Lila Anna Micun przedstawiła projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia zmian w statucie Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sokółce. Powiedziała, że  istotą proponowanych zmian w statucie  jest wprowadzenie do statutu zapisów, na podstawie których będzie możliwe uruchomienie pralni w ramach struktury SP ZOZ w Sokółce. Dotychczas usługi pralnicze dla SP ZOZ w Sokółce świadczył podmiot zewnętrzny. Po upływie okresu zawarcia umowy nie udało się nakłonić wykonawcy, który podjąłby się wykonywania usług pralniczych po cenach opłacalnych dla SP ZOZ. Wobec powyższego konieczne staje się uruchomienie pralni w ramach struktury ZOZ, która będzie świadczyła usługi po kosztach niższych niż proponowane podmioty zewnętrzne.

 

Przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia, Opieki Społecznej i Bezpieczeństwa Publicznego Krzysztof Szczebiot poinformował, że Komisja pozytywnie zaopiniowała powyższy projekt uchwały.

 

Przewodniczący obrad odczytał treść uchwały w sprawie zatwierdzenia zmian w statucie Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sokółce i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

 

W głosowaniu jawnym udział wzięło 16 radnych. Głosów za było 16.  Uchwała została podjęta jednogłośnie.

 

Uchwała Nr XXVI/176/05  w załączeniu  -  załącznik nr 10

 

Przewodniczący obrad Jan Kułak  ogłosił przerwę w obradach sesji w godz. 13 20  -  14 35.

 

 

Pkt 12

 

Podinspektor w Starostwie Powiatowym w Sokółce Jolanta Mordas przedstawiła uzasadnienie do 7 projektów uchwał w sprawie utworzenia rachunku dochodów własnych w następujących szkołach ponadgimnazjalnych: w Zespołach Szkół w Sokółce, w Dąbrowie Białostockiej,  w Różanymstoku i w Suchowoli, w Zespołach Szkół Rolniczych w Janowie i w Sokółce, w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sokółce i w Zespole Szkół Zawodowych w Sokółce. Powiedziała, że  w związku ze zmianą ustawy o finansach publicznych dyrektorzy szkół wystąpili o utworzenie rachunków dochodów własnych w jednostkach oświatowych, dla których organem prowadzącym  jest Powiat Sokólski.  Podstawę  utworzenia rachunków stanowi art. 18a ustawy o finansach publicznych, który obowiązuje od  1 stycznia 2005 r.  Funkcjonujące do dnia 31 grudnia 2004 r. w jednostkach oświatowych rachunki środków specjalnych zostaną zamknięte, a zgromadzone na nich środki zostaną przekazane do budżetu Powiatu.

Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Publicznych Jan Grusza i  Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Anna Bogdan poinformowali, że Komisje pozytywnie zaopiniowały wszystkie powyższe projekty uchwał.

 

Przewodniczący  obrad odczytał treść uchwały w sprawie utworzenia rachunku dochodów własnych w Zespole Szkół w Sokółce i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

W głosowaniu jawnym udział wzięło 15 radnych. Głosów za było 15.  Uchwała została podjęta jednogłośnie.

 

Uchwała Nr XXVI/177/05  w załączeniu  -  załącznik nr 11

 

 

Pkt 13

 

 

Zastępca Przewodniczącego Rady Powiatu Sokólskiego Krzysztof Szczebiot  odczytał treść uchwały w sprawie utworzenia rachunku dochodów własnych w Zespole Szkół w Dąbrowie Białostockiej i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

 

W głosowaniu jawnym udział wzięło 15 radnych. Głosów za było 15.  Uchwała została podjęta jednogłośnie.

 

Uchwała Nr XXVI/178/05  w załączeniu  -  załącznik nr 12

 

 

Pkt 14

 

 

Zastępca Przewodniczącego Rady Powiatu Sokólskiego Krzysztof Szczebiot  odczytał treść uchwały w sprawie utworzenia rachunku dochodów własnych w Zespole Szkół w Suchowoli i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

 

W głosowaniu jawnym udział wzięło 15 radnych. Głosów za było 15.  Uchwała została podjęta jednogłośnie.

 

Uchwała Nr XXVI/179/05  w załączeniu  -  załącznik nr 13

 

 

Pkt 15

 

 

Zastępca Przewodniczącego Rady Powiatu Sokólskiego Krzysztof Szczebiot  odczytał treść uchwały w sprawie utworzenia rachunku dochodów własnych w Zespole Szkół w Różanymstoku i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

 

W głosowaniu jawnym udział wzięło 16 radnych. Głosów za było 16.  Uchwała została podjęta jednogłośnie.

 

Uchwała Nr XXVI/180/05  w załączeniu  -  załącznik nr 14

 

 

Pkt 16

 

Zastępca Przewodniczącego Rady Powiatu Sokólskiego Krzysztof Szczebiot  odczytał treść uchwały w sprawie utworzenia rachunku dochodów własnych w Zespole Szkół Zawodowych w Sokółce i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

 

W głosowaniu jawnym udział wzięło 16 radnych. Głosów za było 16.  Uchwała została podjęta jednogłośnie.

 

Uchwała Nr XXVI/181/05  w załączeniu  -  załącznik nr 15

 

 

Pkt 17

 

Zastępca Przewodniczącego Rady Powiatu Sokólskiego Krzysztof Szczebiot  odczytał treść uchwały w sprawie utworzenia rachunku dochodów własnych w Zespole Szkół Rolniczych  w Sokółce i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

 

W głosowaniu jawnym udział wzięło 16 radnych. Głosów za było 16.  Uchwała została podjęta jednogłośnie.

 

Uchwała Nr XXVI/182/05  w załączeniu  -  załącznik nr 15

 

 

Pkt 18

 

Zastępca Przewodniczącego Rady Powiatu Sokólskiego Krzysztof Szczebiot  odczytał treść uchwały w sprawie utworzenia rachunku dochodów własnych w Zespole Szkół Rolniczych  w Janowie i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

 

W głosowaniu jawnym udział wzięło 16 radnych. Głosów za było 16.  Uchwała została podjęta jednogłośnie.

 

Uchwała Nr XXVI/183/05  w załączeniu  -  załącznik nr 16

 

 

Pkt 19

 

Zastępca Przewodniczącego Rady Powiatu Sokólskiego Krzysztof Szczebiot  odczytał treść uchwały w sprawie utworzenia rachunku dochodów własnych w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sokółce i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

 

W głosowaniu jawnym udział wzięło 16 radnych. Głosów za było 16.  Uchwała została podjęta jednogłośnie.

 

Uchwała Nr XXVI/184/05  w załączeniu  -  załącznik nr 16

 

 

Pkt 20

 

 

Podinspektor  Wydziału Finansowego Starostwa Powiatowego w Sokółce Jolanta Mordas przedstawiła projekt uchwały w sprawie zmiany budżetu Powiatu Sokólskiego  na rok 2005. Omówiła zmianę kwot w planie dochodów i wydatków. Powiedziała, że zmiany dochodów w budżecie powiatu dotyczą  m.in. zwiększenia dochodów  w kwocie 157 167 zł w dziale "Drogi publiczne powiatowe" w związku wpływem środków  pieniężnych na realizację inwestycji drogowych wykonanych w roku 2004. Kwota 80 000 zł - to dochody pochodzące ze sprzedaży drzew wyciętych w pasach drogowych.

Przy omawianiu zmian w planie wydatków zwróciła uwagę na zwiększenie wydatków na kwotę  58 000  zł z przeznaczeniem za zakup rębarki do gałęzi w Powiatowym Zarządzie Dróg w Sokółce. Powiedziała, że dokonuje się również zmniejszenia planów wydatków o kwotę 200 000 zł, w z związku ze zmianami proceduralnymi i przeniesieniem tej kwoty wydatków na lata następne przy realizacji inwestycji drogowej "Przebudowa ciągu komunikacyjnego łączącego trzy przejścia graniczne  Kuźnica-Nowy Dwór-Lipszczany (II).

Poinformowała, że wszystkie zmiany w budżecie Powiatu na rok 2005 zawarte są w 8 załącznikach do projektu uchwały.

 

Przewodniczący wszystkich Komisji poinformowali, że Komisje pozytywnie zaopiniowały projekt tej uchwały.

 

Radny Kazimierz Mieczysław Baszko wystąpił z wnioskiem o wprowadzenie zmiany do powyższej uchwały polegającej na wsparciu finansowym realizacji gminnej inwestycji drogowej na odcinku Kamionka Stara - Bobrowniki ( jeszcze w tym roku). Poinformował, że radni Gminy Sokółka bardzo liczyli na wsparcie tej  inwestycji ze strony Powiatu. Powiedział, że  ponieważ w  sprawozdaniu Zarządu nie było  mowy o działaniach w tej sprawie,  zwraca się w tej sprawie do Rady Powiatu. Dodał, że  dziwi go, że  ani  Starosta, ani  Zarząd  Powiatu  nie ujęli tej inwestycji w projekcie zmiany uchwały budżetowej na rok 2005, a wystąpili w ostatniej chwili o realizację inwestycji Podkamionka - Rozedranka Stara. Poinformował, że całkowita wartość  inwestycji w Kamionce Starej  wynosi  912 000 zł, z czego gmina wnosi o dofinansowanie przez samorząd powiatowy kwoty 12,5% wartości, tj 114 061 zł. Dodał, że Gmina Sokółka już poniosła duże koszty tej inwestycji (414 000 zł) i dlatego prosi o wsparcie (wieś nie powinna być podzielona - w ubiegłym roku wybudowano  już drogę w Kamionce Starej w kierunku Wierzchlesia).

 

Wicestarosta Cecylia Waszkiewicz ustosunkowując się do wniosku radnego odpowiedziała, że  wniosek ten nie był przedstawiony na Komisjach Rady  Powiatu. Dodała, że na najbliższym posiedzeniu Zarząd rozpatrzy sprawę przedstawioną przez radnego Baszko. Dzisiaj nie można tego załatwić, ponadto w takim przypadku należy wskazać źródło finansowania tego wniosku.

 

Radny Mieczysław Kazimierz Baszko poinformował, że na ostatnim posiedzeniu Komisji nie była mu znana ta sprawa. Dodał, że sprawa jest bardzo pilna i należy szybko podjąć decyzję, gdyż od niej zależy możliwość ubiegania się o środki  z zewnątrz.

 

Radny Józef Skorupski odnosząc się do powyższej sprawy powiedział, że jest zasada, że finansowanie dróg powiatowych należy do powiatu, a dróg gminnych do gminy. Powiedział, że w tym przypadku należałoby zacząć od zmiany kategorii tej drogi poprzez przekwalifikowanie jej na drogę powiatową. Zaproponował, aby nie robić wyjątków od obowiązującej już  zasady finansowania inwestycji drogowych, ponieważ przedstawiciele wszystkich samorządów gminnych bardzo by chcieli, aby była  możliwość dofinansowania budowy dróg ze środków budżetu powiatu, gdyż drogi powiatowe realizowane są różnymi siłami, a drogi gminne nie.

Radny Jarosław Budnik zapytał, czy kiedykolwiek realizacja gminnych inwestycji drogowych była współfinansowana przez samorząd powiatowy? Jeśli tak, to zaproponował, aby wystąpić do wszystkich samorządów gminnych  w powiecie, że mogą starać się o takie dofinansowanie.

Wicestarosta Cecylia Waszkiewicz odpowiedziała, że dotychczas takie przypadki nigdy nie miały miejsca.

Przewodniczący obrad Jan Kułak zaproponował, aby wniosek radnego Baszki był bardzo szybko przekazany do Zarządu Powiatu.

Radny Eugeniusz Nalewajko również zaproponował, aby Zarząd Powiatu na najbliższym posiedzeniu  zajął się tą sprawą.

Radny Jóźef Skorupski powiedział, że najpierw należy ustalić, czy finansowanie dróg gminnych jest możliwe.

Radny Mieczysław Kazimierz Baszko powiedział, że chodzi  przecież o to, że jest to droga specyficzna, stanowiąca ważny węzeł komunikacyjny, ważniejsza od drogi powiatowej.

 

Przewodniczący obrad Jan Kułak powiedział, że w tej sprawie są dwa wnioski radnego Baszki i radnego Nalewajki. W tej postaci wnioski nie mogą być poddane pod głosowanie, ponieważ byłoby to niezgodne ze Statutem Powiatu (wniosek winien być dyskutowany na Komisji i Zarządzie Powiatu) i wbrew przyjętym zasadom.

Radca prawny w Starostwie Powiatowym w Sokółce Andrzej Godlewski  wyjaśnił, że zgodnie z art.55 ustawy o samorządzie powiatowym radni sami nie mogą wystąpić z inicjatywą  w sprawie zmian  budżetu powiatu, która należy wyłącznie do kompetencji Zarządu Powiatu.

Przewodniczący obrad Jan Kułak zarządził przegłosowanie czy wniosek radnego Mieczysława Kazimierza Baszki ma być skierowany do Zarządu Powiatu

W głosowaniu udział wzięło 16 radnych. Głosów za było 10, przeciw - nie było, 6 radnych wstrzymało się od głosu. Wniosek radnego Baszki został przegłosowany i zostanie przekazany do  Zarządu Powiatu.

Przewodniczący obrad odczytał treść uchwały w sprawie zmiany budżetu Powiatu Sokólskiego na rok 2005 i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

W głosowaniu jawnym udział wzięło 16 radnych. Głosów za było 15. 1 radny wstrzymał się od głosu. Uchwała została podjęta.

 

Uchwała Nr XXVI/185/05  w załączeniu  -  zał. nr 17

 

 

Pkt 21

 

Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych nie było.

 

 

Pkt 22

 

Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Anna Bogdan przedstawiła wniosek Komisji w sprawie zmiany organizacji roku szkolnego w szkołach ponadgimnazjalnych i zaproponowała przyjęcie wniosku jako stanowiska Rady Powiatu Sokólskiego. Wyjaśniła, że względu na  matury w tych szkołach należy rozważyć możliwość zmiany terminów rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego oraz zmiany terminów ferii zimowych w ten sposób, aby zapewnić uczniom klas młodszych  przeprowadzenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w pełnym wymiarze.

Radny Krzysztof Szczebiot zaproponował, aby przyjęte stanowisko było skierowane do Ministra Edukacji Narodowej i Sportu.

Przewodniczący Rady Powiatu Jan Kułak odczytał stanowisko Rady Powiatu w sprawie zmiany organizacji roku szkolnego i poprosił o przegłosowanie jego przyjęcia.

W głosowaniu udział wzięło 16 radnych. Za przyjęciem stanowiska głosowało 16 radnych. Stanowisko Rady Powiatu zostało przyjęte jednogłośnie.

 

Stanowisko w załączeniu - załącznik nr 18

 

Przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia, Opieki Społecznej i Bezpieczeństwa Publicznego Krzysztof Szczebiot poinformował, że Komisja przygotowała kolejny wniosek  w sprawie zabezpieczenia opieki medycznej nocnej i świątecznej  nad mieszkańcami powiatu i proponuje przyjęcie go jako kolejnego stanowiska Rady Powiatu.

 

Radny Józef Skorupski powiedział, że Gmina Suchowola już świadczy opiekę nocną i świąteczną i ma zorganizowany punkt wyjazdowy w Suchowoli. Stwierdził, że gdyby SP ZOZ w Dąbrowie Białostockiej przejął opiekę medyczną nad tym terenem, to dla mieszkańców byłaby to niekorzystne, ponieważ musieliby jechać do Dąbrowy Białostockiej. Wobec takiej sytuacji będzie głosował przeciw  stanowisku Rady Powiatu.

 

Przewodniczący Komisji Krzysztof Szczebiot poprosił obecnego na sali Zastępcę Dyrektora SP ZOZ w Sokółce Jerzego Kułakowskiego o wyjaśnienie spraw związanych z opieką nocną i świąteczną

 

Zastępca Dyrektora Jerzy Kułakowski powiedział, że chociaż SP ZOZ w Sokółce przez 20 lat pełnił opiekę nocną i świąteczną na izbie przyjęć, to nie otrzymał kontraktu z NFZ na jej kontynuację. Poinformował, że nikt z Podlaskiego Oddziału NFZ nie podjął żadnej rozmowy w tej sprawie, mimo proponowanej przez nas korzystnej oferty cenowej. Otrzymaliśmy jedynie suche odmowne pismo zawierające informacje o warunkach kontraktowania tego rodzaju usług. Wszystkie warunki kontraktu zostały przez nas  spełnione, z wyjątkiem poparcia lekarzy rodzinnych z Sokółki, Janowa, Szudziałowa i Kuźnicy. Dodał, że SP ZOZ w Sokółce nie stara się i nie starał się nigdy o objęcie usługami ludności z terenu gmin Suchowola i Dąbrowa Białostocka. W tym przypadku chodzi przede wszystkim o zakontraktowanie usług na pacjentów, którzy od wielu lat sami zgłaszają się na izbę przyjęć. Brak kontraktu prowadzi do absurdalnej sytuacji, ponieważ świadczenia, które realizowane są przez Pogotowie Ratunkowe w "Medyku" przy ul. Piłsudskiego, polegają przede wszystkim na badaniu lekarskim, nie popartym żadną diagnostyką, ze względu na brak zaplecza ambulatoryjnego lub  wypisaniu skierowania do szpitala. Reasumując należy stwierdzić, że wygląda to tak, że pogotowie zabiera pacjenta i przewozi go do szpitala, ponieważ nie dysponuje  zapleczem diagnostycznym, gdyż nie ma również  podpisanych  umów z żadnym laboratorium, RTG czy USG. Dodał, że jest to absurd, ponieważ trafiają do szpitala pacjenci, którym wystarczy wykonać morfologię, która kosztuje kilka złotych i nie ma najmniejszego powodu, żeby takiego pacjenta hospitalizować. Taka sytuacja zmusi SP ZOZ do dbania o własne koszty i odsyłania pacjentów,  ponieważ nie zapłacono SP ZOZ dotychczas za udzielone porady w izbie przyjęć. Następnie wyjaśnił, że należy rozgraniczyć sprawę opieki medycznej nocnej i świątecznej i opieki doraźnej, która będzie realizowana tak jak dotychczas przez karetki pogotowia ratunkowego

 

Wicestarosta Cecylia Waszkiewicz wyjaśniła, że były już prowadzone rozmowy z Pogotowiem Ratunkowym i lekarzami rodzinnymi w sprawie ułożenia tych spraw, ale jak dotychczas bezskutecznie. W dalszym ciągu będą prowadzone rozmowy z  podmiotami, aby sprawa była załatwiona dla wszystkich ze skutkiem pozytywnym.

 

Przewodniczący Rady Powiatu Jan Kułak odczytał stanowisko Rady Powiatu w sprawie zabezpieczenia świadczeń w zakresie ambulatoryjnej nocnej i świątecznej opieki medycznej skierowane do Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia i poprosił o przegłosowanie jego przyjęcia.

W głosowaniu udział wzięło 16 radnych. Za przyjęciem stanowiska głosowało 15 1 radny wstrzymał się od głosu. Stanowisko Rady Powiatu zostało przyjęte.

 

Stanowisko w załączeniu - załącznik nr 19

 

Przewodniczący   Komisji Transportu, Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Eugeniusz Nalewajko przedstawił wniosek Komisji o modernizację kanalizacji w budynku Starostwa Powiatowego w Sokółce.  Powiedział, że chodzi o przebudowę odprowadzenia ścieków z budynku Starostwa do kolektora miejskiego i jednoczesne naprawienie oraz zwiększenie powierzchni parkingu przed budynkiem urzędu. Powyższe inwestycje mogłyby być zrealizowane podczas wykonania ocieplenia i elewacji budynku Starostwa Powiatowego, które są zaplanowane w usługach remontowych na bieżący rok.

Przewodniczący obrad Jan Kułak zarządził przegłosowanie czy powyższy wniosek  ma być skierowany do Zarządu Powiatu

 

W głosowaniu udział wzięło 16 radnych. Głosów za było 16. Wniosek Komisji został przyjęty jednogłośnie.

 

Wobec wyczerpania się porządku obrad sesji Przewodniczący obrad Jan Kułak zamknął obrady XXVI  sesji Rady Powiatu Sokólskiego o godzinie 1445.

 

 

Protokółowała

 

Janina Wojciechowska

Przewodniczący obrad

 

Jan Kułak