Zasady kierowania do zakładów opiekuńczych oraz wzory niezbędnych wniosków

Osoba odpowiedzialna za treść informacji: Lila Micun
Zasady kierowania do zakładów opiekuńczych oraz wzory niezbędnych wniosków (wzory niezbędnych dokumentów do pobrania w załączniku w formacie doc i pdf) Zasady kierowania do zakładów opiekuńczych

Zasady kierowania do zakładów opiekuńczych.

 

            Zasady i tryb kierowania do zakładów opiekuńczych regulują następujące przepisy prawne:

 

·        Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz 1027, z późn. zm.)

·        Ustawa z dnia 30 sierpnia 1991 roku o Zakładach Opieki Zdrowotnej (Dz.U. z 2007 r. Nr 14, poz 89 z późn. zm.).

·        Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 grudnia 1998 roku w sprawie sposobu i trybu kierowania osób do zakładów opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz szczegółowych zasad odpłatności za pobyt w tych zakładach (Dz.U. Nr 166, poz 1265).

·        Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 30 sierpnia 2009 roku w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej (Dz.U. Nr 140, poz 1147).

 

            Do zakładu opiekuńczego może być skierowana osoba wymagająca całodobowych świadczeń pielęgnacyjnych, która w ocenie skalą poziomu zapotrzebowania na opiekę osób trzecich (skala Barthel), otrzymała 40 punktów lub mniej.

Okres objęcia opieką w zakładzie opiekuńczym jest uzależniony od stanu zdrowia pacjenta. Ocena jego stanu samoobsługi jest dokonywana w dniu przyjęcia oraz na koniec każdego miesiąca. W przypadku kierowania do zakładu opiekuńczego o profilu psychiatrycznym, nie stosuje się warunku dokonania oceny skalą Barthel.

Osoba przebywająca w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym i Pielęgnacyjno-Opiekuńczym ponosi koszty wyżywienia i zakwaterowania. Miesięczną opłatę ustala się w wysokości odpowiadającej 70% miesięcznego dochodu netto (w rozumieniu przepisów Pomocy Społecznej) osoby przebywającej w zakładzie.

            Wydział Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Sokółce wydaje skierowania do Samodzielnego Publicznego Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego w Krynkach i Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sokółce w drodze decyzji administracyjnej.

Z wnioskiem o wydanie skierowania do zakładu, zwanym dalej „wnioskiem” może wystąpić osoba ubiegająca się o skierowanie do zakładu albo jej przedstawiciel ustawowy lub – za zgodą tej osoby albo jej przedstawiciela ustawowego – inna osoba lub zakład opieki zdrowotnej.

Do wniosku dołącza się:

1.      zaświadczenie lekarskie stwierdzające, że osoba ubiegająca się o skierowanie do zakładu ze względu na stan zdrowia wymaga całodobowej pielęgnacji, opieki lub rehabilitacji i nie wymaga hospitalizacji, którego wzór stanowi załącznik nr 1.

2.      wywiad pielęgniarski przeprowadzony przez pielęgniarkę środowiskową (rodzinną) albo pielęgniarkę społeczną zakładu opieki zdrowotnej, w którym osoba ubiegająca się o skierowanie do zakładu przebywa, którego wzór stanowi załącznik nr 2.

3.      ocena wg zmodyfikowanej skali Barthel, której wzór stanowi załącznik nr 3.

4.      dokumenty stwierdzające wysokość dochodu osoby ubiegającej się o skierowanie do zakładu albo osoby zobowiązanej do ponoszenia odpłatności za pobyt w zakładzie, w szczególności:

a) decyzję organu emerytalno-rentowego ustalającego wysokość emerytury lub renty,

b) decyzję o przyznaniu zasiłku stałego wyrównawczego lub renty socjalnej; do decyzji można załączyć zgodę osoby ubiegającej się o skierowanie do zakładu lub przedstawiciela ustawowego do odbioru tych należności przez zakład.

5.      oświadczenie dotyczące wyrażenia zgody na ponoszenie kosztów pobytu w zakładzie.

Pliki:

Historia zmian: