Protokół z XX sesji Rady Powiatu

Osoba odpowiedzialna za treść informacji: Janina Wojciechowska

PROTOKÓŁ NR XX/04

obrad XX sesji Rady Powiatu Sokólskiego

w dniu 27 sierpnia 2004 r.

Sesję rozpoczęto o godz. 12-tej. Sesja odbyła się w sali konferencyjnej w budynku Starostwa Powiatowego w Sokółce ul. Marszałka J. Piłsudskiego 8.

Obrady XX sesji Rady Powiatu otworzył i poprowadził przewodniczący Rady Powiatu Jan Kułak. Obrady sesji protokółowała Janina Wojciechowska inspektor w Starostwie Powiatowym w Sokółce. Na podstawie listy obecności radnych Przewodniczący obrad stwierdził, że w chwili otwarcia obrad sesji w sesji uczestniczy 17 radnych, co stanowi większość składu Rady. Rada Powiatu może obradować i podejmować ważne uchwały.

Lista obecności radnych w załączeniu — załącznik nr 1

Lista obecności zaproszonych gości w załączeniu — załącznik nr 2

Przewodniczący Rady powitał wszystkich radnych i zaproszonych gości.

W obradach sesji uczestniczyły również Wicestarosta Powiatu Sokólskiego Cecylia Waszkiewicz, Sekretarz Powiatu Anna Szydłowska i Skarbnik Powiatu Maria Jurgiel.

Nieobecni radni - Irena Horczak i Wincenty Krahel.

Pkt 2

Przewodniczący obrad Jan Kułak stwierdził, że wszyscy radni otrzymali porządek obrad dzisiejszej sesji. Zapytał, czy są wnioski o zmianę przedstawionego porządku obrad.

Przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia, Opieki Społecznej i Bezpieczeństwa Publicznego Krzysztof Szczebiot zgłosił wniosek o zmianę porządku obrad poprzez wprowadzenie do porządku obrad punktu 16 o treści: „ Zaopiniowanie projektu uchwały Sejmiku Województwa Podlaskiego w sprawie przekształcenia Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. K. Dłuskiego w Białymstoku”. poinformował, że Komisja podtrzymuje swój wniosek i proponuje wprowadzenie go jako pkt 16 porządku obrad sesji.

Przewodniczący obrad zarządził przegłosowanie wniosku Komisji w sprawie zmiany porządku obrad sesji.

W głosowaniu jawnym udział wzięło 17 radnych. Głosów za było 17. Wniosek Komisji Ochrony Zdrowia, Opieki Społecznej i Bezpieczeństwa Publicznego w sprawie zmiany porządku obrad sesji został przyjęty jednogłośnie.

Wniosek w załączeniu - zał. nr 3

Po przegłosowaniu wprowadzenia zmiany porządek obrad XX sesji jest następujący:

1. Otwarcie sesji.

2. Przyjęcie porządku obrad.

3. Przyjęcie protokółu z poprzedniej XIX sesji Rady Powiatu.

4. Sprawozdanie z prac Zarządu między sesjami.

5. Interpelacje i zapytania radnych.

6. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia planu sieci publicznych szkół ponadgimnazjalnych oraz szkół specjalnych mających siedzibę na obszarze powiatu sokólskiego.

7. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie utworzenia Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy w Sokółce w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Sokółce.

8. Podjęcie uchwały w sprawie nadania statutu Szkole Specjalnej Przysposabiającej do Pracy w Sokółce w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Sokółce.

9. Podjęcie uchwały w sprawie upoważnienia Zarządu Powiatu Sokólskiego do dokonywania czynności w celu przygotowania i realizacji projektów z Europejskiego Funduszu Społecznego.

10. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia regulaminu przyznawania i przekazywania w roku akademickim 2004/2005 stypendiów dla studentów.

11. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia regulaminu przyznawania i przekazywania w roku szkolnym 2004/2005 stypendiów dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Sokólski.

12. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na dokonanie przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Sokółce zakupu spirometru.

13. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przyjęcie przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Sokółce darowizny sprzętu medycznego.

14. Podjęcie uchwały w sprawie określenia trybu pracy nad projektem uchwały budżetowej Powiatu Sokólskiego.

15. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany budżetu Powiatu Sokólskiego na rok 2004.

16. Podjęcie uchwały w sprawie zaopiniowania projektu uchwały Sejmiku Województwa Podlaskiego w sprawie przekształcenia Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. K. Dłuskiego w Białymstoku.

17. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.

18. Wnioski i oświadczenia radnych.

Pkt 3

Przewodniczący obrad poprosił o przyjęcie Protokółu z poprzedniej XIX sesji Rady Powiatu z dnia 29 czerwca 2004 r., który przed dzisiejszą sesją był wyłożony do wglądu i zapoznania się wszystkim radnym.

Uwag do treści protokółu nie wniesiono. Przewodniczący obrad zarządził przegłosowanie jego przyjęcia.

W głosowaniu jawnym udział wzięło 17 radnych. Głosów za było 17. Protokół z poprzedniej sesji został przyjęty jednogłośnie.

Pkt 4

Sprawozdanie z działalności Zarządu Powiatu w okresie między sesjami złożył Starosta Franciszek Budrowski, który poinformował, że w tym czasie odbyło się osiem posiedzeń Zarządu w dniach: 29 czerwca, 6, 13 i 26 lipca oraz 3, 16, 17 i 25 sierpnia 2004 r.

Sprawozdanie w załączeniu - zał. nr 4

Pkt 5

Radny Mieczysław Kazimierz Baszko skierował zapytania do Starosty:

1. Ile osób skierowano na staże z Powiatowego Urzędu Pracy w Sokółce do Klubu Sportowego „Sokół” w Sokółce w okresie od 1 lipca 2004 r. i ile z tego było form aktywnych?

2. Ile osób ogółem w 2004 r. skierowano na staże i roboty publiczne do Klubu Sportowego „Sokół” w Sokółce oraz jaki zakres obowiązków miały te osoby?

3. Czy Pan Włodyko korzystał z takich form zatrudnienia, jeśli tak to w jakim zakresie i od kiedy?

4. Czy jest prawdą, że obecnie Pan Włodyko trenuje w LZS Krynki?

Pkt 6

Kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Katarzyna Nowak przedstawiła projekt uchwały w sprawie ustalenia planu sieci publicznych szkół ponadgimnazjalnych oraz szkół specjalnych mających siedzibę na obszarze powiatu sokólskiego. Poinformowała, że zgodnie z ustawą o systemie oświaty rada powiatu ustala plan sieci publicznych szkół ponadgimnazjalnych oraz szkół specjalnych mających siedzibę na obszarze danego powiatu, po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora oświaty. Powiedziała, że załącznik do projektu uchwały zawiera aktualny plan sieci publicznych szkół ponadgimnazjalnych i szkół specjalnych.

Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Anna Bogdan poinformowała, że Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt tej uchwały.

Przewodniczący obrad odczytał treść uchwały w sprawie ustalenia planu sieci publicznych szkół ponadgimnazjalnych oraz szkół specjalnych mających siedzibę na obszarze powiatu sokólskiego i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

W głosowaniu jawnym udział wzięło 17 radnych. Głosów za było 17. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

Uchwała Nr XX/132/04 w załączeniu - zał. nr 5

Pkt 7

Kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Katarzyna Nowak przedstawiła projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie utworzenia Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy w Sokółce w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Sokółce. Poinformowała, że Kuratorium Oświaty przyjęło stanowisko, iż tworząc Szkołę Specjalną Przysposabiającą do Pracy w Sokółce, jej ustroju, organizacji i zasad funkcjonowania nie może określać statut Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sokółce im. Janusza Korczaka, lecz Szkole musi być nadany odrębny statut. W związku z powyższym należy uchylić § 3 w uchwale Nr XVIII/123/04 Rady Powiatu Sokólskiego z dnia 28 maja 2004 r., który o tym stanowił.

Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Anna Bogdan poinformowała, że Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt tej uchwały.

Przewodniczący obrad odczytał treść uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie utworzenia Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy w Sokółce w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Sokółce i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

W głosowaniu jawnym udział wzięło 17 radnych. Głosów za było 17. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

Uchwała Nr XX/133/04 w załączeniu - zał. nr 6

Pkt 8

Kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Katarzyna Nowak przedstawiła projekt uchwały w sprawie nadania statutu Szkole Specjalnej Przysposabiającej do Pracy w Sokółce w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Sokółce. Powiedziała, że zgodnie z ustawą o systemie oświaty pierwszy statut szkole nadaje organ zakładający daną szkołę.

Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Anna Bogdan poinformowała, że Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt tej uchwały.

Przewodniczący obrad odczytał treść uchwały w sprawie nadania statutu Szkole Specjalnej Przysposabiającej do Pracy w Sokółce w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Sokółce i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

W głosowaniu jawnym udział wzięło 17 radnych. Głosów za było 17. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

Uchwała Nr XX/134/04 w załączeniu - zał. nr 7

Pkt 9

Kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Katarzyna Nowak przedstawiła projekt uchwały w sprawie upoważnienia Zarządu Powiatu Sokólskiego do dokonywania czynności w celu przygotowania, zatwierdzania i realizacji projektów z Europejskiego Funduszu Społecznego. Poinformowała, że Powiat Sokólski przystąpił do prac nad projektami w ramach ZPORR Działanie 2.2 Wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez programy stypendialne dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Sokólski oraz dla studentów z terenu powiatu sokolskiego. Powiedziała, że jednym z wymaganych załączników do wniosku o dofinansowanie projektu z Europejskiego Funduszu Społecznego jest uchwała Rady Powiatu dająca Zarządowi Powiatu Sokolskiego pełnomocnictwo do przygotowania i zatwierdzania projektów realizowanych w ramach projektów z tego Funduszu.

Wszystkie Komisje Rady Powiatu pozytywnie zaopiniowały projekt tej uchwały.

Przewodniczący obrad odczytał treść uchwały w sprawie upoważnienia Zarządu Powiatu Sokólskiego do dokonywania czynności w celu przygotowania, zatwierdzania i realizacji projektów z Europejskiego Funduszu Społecznego i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

W głosowaniu jawnym udział wzięło 17 radnych. Głosów za było 17. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

Uchwała Nr XX/135/04 w załączeniu - zał. nr 8

Pkt 10

Kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Katarzyna Nowak przedstawiła projekt uchwały w sprawie ustalenia regulaminu przyznawania i przekazywania w roku akademickim 2004/2005 stypendiów dla studentów. Poinformowała, że Powiat Sokólski przystąpił do prac nad projektami w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego Działanie 2.2 Wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez programy stypendialne dla studentów z terenu powiatu sokólskiego znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Stypendia ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego będą mogły być przyznane na podstawie regulaminu uchwalonego przez Radę Powiatu. Wyjaśniła, że opracowane projekty regulaminów winny być złożone w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku po ogłoszeniu konkursu ofert najprawdopodobniej do dnia 1 września br. Poinformowała, że z ogłoszonej listy rankingu już zakwalifikowanych programów wynika, że jednym z załączników jest uchwalony przez Radę Powiatu regulamin przyznawania stypendiów. Stwierdziła, że Komisja Oświaty, Kultury i Sportu zgłosiła szereg wniosków do projektu tego regulaminu, które były rozpatrzone przez Zarząd Powiatu.

Zarząd Powiatu proponuje wprowadzenie następujących zmian do projektu regulaminu przyznawania stypendiów dla studentów:

1. w § 4 ust. 1skreślić punkt 4 („ nie ukończyli 26 rok życia”) — autopoprawka Zarządu Powiatu,

2. w § 4 ust. 2nadać brzmienie:

„W przypadku, gdy liczba osób spełniających kryteria, określone w ust.1, jest większa niż liczba stypendiów do rozdysponowania, pierwszeństwo w uzyskaniu stypendium mają osoby o najniższych dochodach w rodzinie z zachowaniem warunku o dochodzie na osobę w rodzinie nie wyższym niż kwota 300 zł (netto) miesięcznie.” — autopoprawka Zarządu Powiatu,

3. w§ 4 ust. 3 nadać brzmienie:

„W przypadku osób uprawnionych posiadających jednakowy dochód, z zachowaniem warunku o dochodzie na osobę w rodzinie nie wyższym niż kwota 300 zł (netto) miesięcznie, pierwszeństwo w uzyskaniu stypendium mają studenci:

1) posiadający orzeczenie o stopniu niepełnosprawności,

2) rozpoczynający I rok studiów,

3) sieroty, półsieroty,

4) pochodzący z rodzin wielodzietnych,

5) osiągający w roku akademickim 2003/2004 w semestrze letnim średnią ocen nie niższą niż 4,50, zgodnie z punktacją stanowiącą załącznik nr 1 do Regulaminu.” — autopoprawka Zarządu Powiatu,

4. w dotychczasowym § 4 ust. 2 dodać pkt 5 w brzmieniu:

„osiągający dobre wyniki w nauce” — poprawka Komisji Oświaty, Kultury i Sportu,

5. w dotychczasowym § 4 ust. 2 dodać pkt 5 w brzmieniu:

„osiągając w roku akademickim 2003/2004 w semestrze letnim średnią ocen nie niższą niż 4,50” — poprawka Komisji Oświaty, Kultury i Sportu oraz Komisji Ochrony Zdrowia, Opieki Społecznej i Bezpieczeństwa Publicznego

6. w § 5 ust. 2dodać pkt 7 w brzmieniu:

1) „zaświadczenie z uczelni o otrzymaniu stypendium naukowego roku akademickim 2003/2004” — poprawka Komisji Oświaty, Kultury i Sportu

2) „zaświadczenie z uczelni o uzyskaniu w roku akademickim 2003/2004 w semestrze letnim średniej ocen nie niższej niż 4,50” — poprawka Komisji Ochrony Zdrowia, Opieki Społecznej i Bezpieczeństwa Publicznego

7. w § 7 ust. 1 nadać brzmienie:

Wyłączeni ze wsparcia są studenci, którzy:

1) posiadają już tytuł magistra,

2) posiadają już tytuł licencjata przy zastrzeżeniu, że nie dotyczy to osób, które uzupełniają swoje wykształcenie studiując na studiach dających tytuł magistra,

3) powtarzają rok akademicki,

4) urodzili się przed 1 stycznia 1978 roku,

5) otrzymują stypendium socjalne, naukowe lub sportowe (i w wyniku oceny wniosku zakwalifikują się do otrzymania stypendium z działania 2.2) o łącznej wartości przekraczającej 90% najniższego wynagrodzenia asystenta za poprzedni miesiąc ustalonego w przepisach o wynagrodzeniu nauczycieli akademickich, z wyłączeniem zwiększenia kwoty stypendium socjalnego w związku z ponoszeniem dodatkowych kosztów z tytułu niepełnosprawności.” — autopoprawka Zarządu Powiatu,

8. w § 7 ust. 2 dodać pkt 3 w brzmieniu:

„zaprzestaniu spełniania kryteriów określonych w §4 ust. 1”autopoprawka Zarządu Powiatu,

9. w § 7 ust. 2 po pkt 3 dodać się zapis :

„pod rygorem konieczności zwrotu nienależnie pobranego stypendium” — poprawka Komisji Oświaty, Kultury i Sportu oraz Komisji Ochrony Zdrowia, Opieki Społecznej i Bezpieczeństwa Publicznego,

10. w § 7 ust. 3 nadać brzmienie:

1) „Zdarzenia wymienione w ust.2 wykluczają stypendystę z dalszego udziału w projekcie i powodują utratę prawa do stypendium od miesiąca następującego po miesiącu, w którym miało miejsce zdarzenie, o którym mowa w ust.2” — autopoprawka Zarządu Powiatu,

2) „Zdarzenia wymienione w ust.2 wykluczają stypendystę z dalszego udziału w projekcie i wstrzymują wypłatę stypendium w kolejnym miesiącu” ” — poprawka Komisji Ochrony Zdrowia, Opieki Społecznej i Bezpieczeństwa Publicznego.

11. Kryteria dodatkowe i system punktacji:

I. Propozycje Komisji Oświaty, Kultury i Sportu:

1) Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności:

a) stopień lekki 1 pkt

b) stopień umiarkowany 2 pkt

c) stopień znaczny 3 pkt

2) Rozpoczęcie nauki na I roku studiów 1 pkt

3) Sieroty 3 pkt

4) Półsieroty 2 pkt

5) Pochodzenie z rodziny wielodzietnej:

a) od 4 dzieci 1 pkt

b) 5 i 6 dzieci 2 pkt

c) 7 i więcej dzieci 3 pkt

6) Dobre wyniki w nauce 1 pkt

II. Propozycje Komisji Ochrony Zdrowia, Opieki Społecznej i Bezpieczeństwa Publicznego:

1) Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności:

a) stopień lekki 10 pkt

b) stopień umiarkowany 20 pkt

c) stopień znaczny 30 pkt

2) Rozpoczęcie nauki na I roku studiów 10 pkt

3) Sieroty 30 pkt

4) Półsieroty 20 pkt

5) Pochodzenie z rodziny wielodzietnej:

a) od 4 dzieci 10 pkt

b) 5 i 6 dzieci 20 pkt

c) 7 i więcej dzieci 30 pkt

6) Dobre wyniki w nauce 10 pkt

Przewodniczący obrad Jan Kułak otworzył dyskusję nad przedstawionymi wnioskami.

Członek Zarządu Zbigniew Tochwin zaproponował, aby proponowane poprawki do projektu regulaminu przegłosować w jednym głosowaniu.

Radny Jarosław Budnik odnosząc się do sprawy określenia kryterium dochodu na osobę w rodzinie zawartej w § 4 ust. 2 i 3 projektu regulaminu powiedział, że jest to wymóg absurdalny, ponieważ jak już dyskutowano o tym na Komisji Oświaty, Kultury i Sportu, bardzo często nie odzwierciedla on rzeczywistego dochodu rodziny. Dodał, że jest bardzo zdziwiony, że Urząd Marszałkowski wpadł na taki pomysł, aby zawrzeć tego rodzaju kryteria.

Przewodniczący obrad Jan Kułak odnosząc się do powyższej wypowiedzi zauważył, że chodzi tu o pieniądze z Europejskiego Funduszu Społecznego i ustalone w programie kryteria muszą być spełnione, oczywiście jeżeli chcemy ubiegać się o te środki.

Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Anna Bogdan powiedziała, że w Unii Europejskiej jesteśmy od 1 maja br., płacimy składki i dlatego każda roztrwoniona złotówka uczy niegospodarności. Dodała, że w poniedziałek w Urzędzie Marszałkowskim będzie ponownie dyskutowany regulamin dotyczący kryteriów przystąpienia do programu tego funduszu, znowu zapadną nowe ustalenia i ponownie będziemy musieli dyskutować nad regulaminem.

Kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Katarzyna Nowak wyjaśniła, że są ustalone ramowe kwestie, których nie możemy zmienić, ponieważ inaczej wniosek zostanie odrzucony.

Radny Jarosław Budnik zauważył, że jeszcze dwa dni temu były inne zasady ustalania kryteriów, a po dwóch dniach znowu są inne.

Kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Katarzyna Nowak wyjaśniła, że Sejmik Województwa Podlaskiego przyjął Ramowy Plan Realizacji Działania na rok 2004 i część powiatów już przyjęła regulaminy przyznawania stypendiów. Stwierdziła, że nie można dać gwarancji, że Sejmik tego nie odrzuci, ponieważ nie zależy to od nas. Dodała, że dochód jest podstawowym kryterium.

Radny Jarosław Budnik zauważył, że może warto poczekać do uchwały Sejmiku Województwa Podlaskiego po to, by znowu nie zmieniać zasad w regulaminie.

Kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Katarzyna Nowak odpowiedziała, że jeżeli w dniu dzisiejszym nie zostanie uchwalony regulamin przyznawania stypendiów, to będziemy opóźnieni i nie będziemy mogli w terminie złożyć odpowiednich wniosków.

Radny Jarosław Budnik powiedział, że nie zgadza się z ramowym kryterium i dlatego będzie zmuszony wstrzymać się od głosowania.

Radny Krzysztof Szczebiot zaproponował, aby przyjąć jakikolwiek regulamin i jednocześnie dołączyć do niego nasze uwagi.

Radny Mieczysław Kazimierz Baszko powiedział, że na Komisji Oświaty, Kultury i Sportu była mowa o tym, że Sejmik Województwa uchwali regulamin z uwzględnieniem poprawek zaproponowanych przez samorządy powiatowe, a tu się okazuje, że już jest uchwalony ramowy regulamin.

Członek Zarządu Powiatu Zbigniew Tochwin powiedział, że podziela zdanie swoich przedmówców co do jakości kryteriów, a przede wszystkim do kryterium dochodu, który bardzo często nie odzwierciedla rzeczywistej sytuacji finansowej osoby ubiegającej się o stypendium, czy inną dotację, ale uważa, że należy przyjąć zaproponowany regulamin, ponieważ to my jesteśmy wnioskodawcą, a organem ustalającym kryteria jest Urząd Marszałkowski. Dodał, że możemy zaostrzyć nasze kryteria, ale tylko w przypadku gdy zostały spełnione kryteria ramowe. Powiedział, że możemy nie przyjąć regulaminu przyznawania stypendiów, ale wtedy środków na stypendia na wrzesień nie otrzymamy. Dodał, że mimo, że kryteria nam się nie podobają proponuje je przyjąć, aby młodzież mogła otrzymać stypendia.

Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Anna Bogdan powiedziała, że Komisja w chwili obecnej nie widzi możliwości zaostrzenia kryteriów i nie wie, czy jest zgodne z prawem dokonywanie przez Urząd Marszałkowski zmian z dnia na dzień zasad ustalania kryteriów.

Kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Katarzyna Nowak ustosunkowując się do powyższej wypowiedzi odpowiedziała, że regulamin jest jednym z załączników do wniosku i jeśli wniosek nie zostanie złożony w terminie, to może być tak, że po wyczerpaniu środków konkurs zostanie zamknięty i już nie będzie możliwości ubiegania się o stypendia. Dodała, że jest lista kryteriów, z których niektóre możemy odrzucić.

Przewodniczący obrad Jan Kułak powiedział, że albo przystępujemy, albo nie przystępujemy do programu, ale jeśli chcemy przystąpić, to należy głosować za, bo to się nam opłaci.

Radca prawny w Starostwie Powiatowym w Sokółce Andrzej Godlewski przypomniał, że zgodnie ze statutem powiatu sokólskiego realizacja porządku obrad następuje poprzez przedstawianie punktów porządku obrad, dyskusję na tematem — określenie przez przewodniczącego obrad liczby mówców, czasu ich wystąpienia — dyskusji oraz głosowania nad wnioskami i przyjęciem uchwały.

Radny Krzysztof Szczebiot zauważył, że ogólne kryteria dotyczące dzisiejszej dyskusją są jakby drugorzędne w przypadku, gdy głównym kryterium jest dochód na osobę i np. w gospodarstwie 15 ha przy rodzinie 8-osobowej dochód na osobę wynikający z zaświadczenia urzędu gminy będzie niski.

Radny Jarosław Budnik zwrócił uwagę na fakt, że dochód z 1 ha nie jest żadnym współczynnikiem i dlatego mogą być nadużycia, których nie będzie można zweryfikować. Dodał, że powoływanie się na decyzje Sejmiku Wojewódzkiego, które jeszcze nie zapadły nie jest właściwe. Powiedział, że myśli, że nasz powiat nie będzie jedynym, który uchwali absurdalne kryteria przyznawania stypendiów.

Radny Mieczysław Kazimierz Baszko zaproponował, aby proponowaną w § 4 ust. 3 pkt 5 średnią ocen 4,5 obniżyć do średniej ocen 4.

Wicestarosta Cecylia Waszkiewicz zaproponowała pozostawienie średnie 4,5, gdyż jej obniżenie wyklucza 2 inne kryteria.

Radny Mieczysław Kazimierz Baszko wycofał swój wniosek.

Radny Krzysztof Szczebiot zaproponował, aby pozostawić kryterium dobrych wyników studenta, gdyż daje ono możliwość otrzymania stypendium naukowego. Zaproponował również określenie takiej samej wartości punktów dla studentów i uczniów zawartych w § 7 ust.3 projektu regulaminu.

Przewodniczący obrad zarządził przegłosowanie zgłoszonych poprawek projektu regulaminu przedstawionych przez Kierownika Wydziału Oświaty:

1.w § 4 ust. 1skreślić punkt 4 („ nie ukończyli 26 roku życia”) — autopoprawka Zarządu Powiatu,

W głosowaniu wzięło udział 16 radnych głosów za było 15, przeciw nie było, wstrzymał się od głosu 1 radny. Poprawka została przyjęta.

2.§ 4 ust. 2otrzymuje brzmienie:

„W przypadku, gdy liczba osób spełniających kryteria, określone w ust.1, jest większa niż liczba stypendiów do rozdysponowania, pierwszeństwo w uzyskaniu stypendium mają osoby o najniższych dochodach w rodzinie z zachowaniem warunku o dochodzie na osobę w rodzinie nie wyższym niż kwota 300 zł (netto) miesięcznie.” — autopoprawka Zarządu Powiatu,

W głosowaniu wzięło udział 16 radnych głosów za było 14, przeciw nie było wstrzymało się od głosu 2 radnych. Poprawka została przyjęta.

3.§ 4 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

„W przypadku osób uprawnionych posiadających jednakowy dochód, z zachowaniem warunku o dochodzie na osobę w rodzinie nie wyższym niż kwota 300 zł (netto) miesięcznie, pierwszeństwo w uzyskaniu stypendium mają studenci:

1) posiadający orzeczenie o stopniu niepełnosprawności,

2) rozpoczynający I rok studiów,

3) sieroty, półsieroty,

4) pochodzący z rodzin wielodzietnych,

5) osiągający w roku akademickim 2003/2004 w semestrze letnim średnią ocen nie niższą niż 4,50, zgodnie z punktacją stanowiącą załącznik nr 1 do Regulaminu.” — autopoprawka Zarządu Powiatu,

W głosowaniu wzięło udział 16 radnych głosów za było 16. Poprawka została przyjęta jednogłośnie.

4. w § 4 ust. 2 dodać pkt 5 w brzmieniu:

„osiągający dobre wyniki w nauce” — poprawka Komisji Oświaty, Kultury i Sportu - poprawka odrzucona,

5. w dotychczasowym § 4 ust. 2 dodać pkt 5 w brzmieniu:

„osiągając w roku akademickim 2003/2004 w semestrze letnim średnią ocen nie niższą niż 4,50” — poprawka Komisji Ochrony Zdrowia, Opieki Społecznej i Bezpieczeństwa Publicznego

W głosowaniu wzięło udział 16 radnych głosów za było 16. Poprawka została przyjęta jednogłośnie.

6. w § 5 ust. 2dodać pkt 7 w brzmieniu:

1) zaświadczenie z uczelni o otrzymywaniu stypendium naukowego w roku akademickim 2003/2004 - poprawka Komisji Oświaty, Kultury i Sportu,

2) „zaświadczenie z uczelni o uzyskaniu w roku akademickim 2003/2004 w semestrze letnim średniej ocen nie niższej niż 4,50” — poprawka Komisji Ochrony Zdrowia, Opieki Społecznej i Bezpieczeństwa Publicznego.

W głosowaniu wzięło udział 15 radnych głosów za było 15. Poprawka została przyjęta jednogłośnie.

7. § 7 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

Wyłączeni ze wsparcia są studenci, którzy:

1) posiadają już tytuł magistra,

2) posiadają już tytuł licencjata przy zastrzeżeniu, że nie dotyczy to osób, które uzupełniają swoje wykształcenie studiując na studiach dających tytuł magistra,

3) powtarzają rok akademicki,

4) urodzili się przed 1 stycznia 1978 roku,

5) otrzymują stypendium socjalne, naukowe lub sportowe (i w wyniku oceny wniosku zakwalifikują się do otrzymania stypendium z działania 2.2) o łącznej wartości przekraczającej 90% najniższego wynagrodzenia asystenta za poprzedni miesiąc ustalonego w przepisach o wynagrodzeniu nauczycieli akademickich, z wyłączeniem zwiększenia kwoty stypendium socjalnego w związku z ponoszeniem dodatkowych kosztów z tytułu niepełnosprawności.” — autopoprawka Zarządu Powiatu,

W głosowaniu wzięło udział 17 radnych głosów za było 17. Poprawka została przyjęta jednogłośnie.

8. w § 7 ust. 2 dodaje się pkt 3 w brzmieniu:

„zaprzestaniu spełniania kryteriów określonych w § 4 ust.1” autopoprawka Zarządu Powiatu,

W głosowaniu wzięło udział 17 radnych głosów za było 17. Poprawka została przyjęta jednogłośnie.

9. w § 7 ust. 2 po pkt 3 dodaje się zapis :

„pod rygorem konieczności zwrotu nienależnie pobranego stypendia” - poprawka Komisji Oświaty, Kultury i Sportu oraz Komisji Ochrony Zdrowia, Opieki Społecznej i Bezpieczeństwa Publicznego,

W głosowaniu wzięło udział 17 radnych głosów za było 15, przeciw nie było wstrzymało się od głosu 2 radnych. Poprawka została przyjęta.

10. w § 7 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

1) „Zdarzenia wymienione w ust.2 wykluczają stypendystę z dalszego udziału w projekcie i powodują utratę prawa do stypendium od miesiąca następującego po miesiącu, w którym miało miejsce zdarzenie, o którym mowa w ust.2” — autopoprawka Zarządu Powiatu,

W głosowaniu wzięło udział 17 radnych głosów za było 17. Poprawka została przyjęta jednogłośnie.

2) „Zdarzenia wymienione w ust.2 wykluczają stypendystę z dalszego udziału w projekcie i wstrzymują wypłatę stypendium w kolejnym miesiącu” ” — poprawka Komisji Ochrony Zdrowia, Opieki Społecznej i Bezpieczeństwa Publicznego - poprawka odrzucona.

11. Kryteria dodatkowe i system punktacji:

I. Propozycje Komisji Oświaty, Kultury i Sportu:

1) Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności:

a) stopień lekki 1 pkt

b) stopień umiarkowany 2 pkt

c) stopień znaczny 3 pkt

2) Rozpoczęcie nauki na I roku studiów 1 pkt

3) Sieroty 3 pkt

4) Półsieroty 2 pkt

5) Pochodzenie z rodziny wielodzietnej:

a) od 4 dzieci 1 pkt

b) 5 i 6 dzieci 2 pkt

c) 7 i więcej dzieci 3 pkt

6) Dobre wyniki w nauce 1 pkt

Poprawka odrzucona.

II. Propozycje Komisji Ochrony Zdrowia, Opieki Społecznej i Bezpieczeństwa Publicznego:

1) Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności:

a) stopień lekki 10 pkt

b) stopień umiarkowany 20 pkt

c) stopień znaczny 30 pkt

2) Rozpoczęcie nauki na I roku studiów 10 pkt

3) Sieroty 30 pkt

4) Półsieroty 20 pkt

5) Pochodzenie z rodziny wielodzietnej:

a) od 4 dzieci 10 pkt

b) 5 i 6 dzieci 20 pkt

c) 7 i więcej dzieci 30 pkt

6) Dobre wyniki w nauce 10 pkt

W głosowaniu wzięło udział 17 radnych głosów za było 17. Poprawka została przyjęta jednogłośnie.

Przewodniczący obrad odczytał treść w sprawie ustalenia regulaminu przyznawania i przekazywania w roku akademickim 2004/2005 stypendiów dla studentów i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

W głosowaniu jawnym udział wzięło 17 radnych. Głosów za było 17. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

Uchwała Nr XX/138/04 w załączeniu - zał. nr 9

Pkt 11

Kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Katarzyna Nowak przedstawiła projekt uchwały w sprawie ustalenia regulaminu przyznawania i przekazywania w roku szkolnym 2004/2005 stypendiów dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Sokólski. Powiedziała, że jak w przypadku regulaminu dla studentów jest to uchwała w ramach przystąpienia do prac nad projektem w ramach Wyrównywania szans edukacyjnych poprzez programy stypendialne dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Radny Krzysztof Szczebiot zaproponował, aby w trakcie przedstawiania wniosków zgłoszonych do tego regulaminu przez Komisje i Zarząd Powiatu głosować po każdym punkcie, gdyż są to te same zasady jak w przypadku studentów.

Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Anna Bogdan zapytała od kiedy są opracowywane regulaminy stypendiów, dlaczego wcześniej nie były postawione wnioski, np. w maju lub w czerwcu?

Podinspektor w Starostwie Powiatowym w Sokółce Urszula Januszkiewicz odpowiedziała, że w tej sprawie wstępne spotkania w Urzędzie Marszałkowskim odbyły się dopiero w miesiącu lipcu br. i jeszcze kilka razy były zmieniane kryteria.

Kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Katarzyna Nowak przedstawiała poprawki do regulaminu, które były kolejno głosowane:

1. w § 4 ust. 2otrzymuje brzmienie:

W przypadku, gdy liczba osób spełniających kryteria, określone w ust.1, jest większa niż liczba stypendiów do rozdysponowania, pierwszeństwo w uzyskaniu stypendium mają osoby o najniższych dochodach w rodzinie z zachowaniem warunku o dochodzie na osobę w rodzinie nie wyższym niż kwota 300 zł (netto) miesięcznie.” — autopoprawka Zarządu Powiatu

W głosowaniu wzięło udział 17 radnych głosów za było 14, przeciw nie było wstrzymało się od głosu 3 radnych. Poprawka została przyjęta.

2. w § 4 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

„W przypadku osób uprawnionych posiadających jednakowy dochód, z zachowaniem warunku o dochodzie na osobę w rodzinie nie wyższym niż kwota 300 zł (netto) miesięcznie, pierwszeństwo w uzyskaniu stypendium mają uczniowie:

1) posiadający orzeczenie o stopniu niepełnosprawności,

2) rozpoczynający naukę w klasie pierwszej szkoły ponadgimnazjalnej,

3) sieroty, półsieroty,

4) pochodzący z rodzin wielodzietnych,

5) osiągający na koniec roku szkolnego średnią ocen nie niższą niż 4,0, zgodnie z punktacją stanowiącą załącznik nr 1 do Regulaminu.” — autopoprawka Zarządu Powiatu

W głosowaniu jawnym udział wzięło 17 radnych. Głosów za było 17. Poprawka została przyjęta jednogłośnie.

3. w § 7 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

„O stypendium nie mogą ubiegać się uczniowie powtarzający rok szkolny w chwili ubiegania się o stypendium, chyba że wynika to z przyczyn zdrowotnych lub ważnych przyczyn losowych, potwierdzonych przez szkołę, Ośrodek Pomocy Społecznej lub Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.” — autopoprawka Zarządu Powiatu

W głosowaniu jawnym udział wzięło 16 radnych. Głosów za było 16. Poprawka została przyjęta jednogłośnie.

4. w § 7 ust. 2 pkt 3 otrzymuje brzmienie:

„zaprzestaniu spełniania kryteriów określonych w §4 ust. 1” — autopoprawka Zarządu Powiatu

W głosowaniu jawnym udział wzięło 16 radnych. Głosów za było 16. Poprawka została przyjęta jednogłośnie.

5. w § 7 ust. 2. po pkt 3 dodaje się zapis:

„pod rygorem konieczności zwrotu nienależnie pobranego stypendium” — poprawka Komisji Oświaty, Kultury i Sportu oraz Komisji Ochrony Zdrowia, Opieki Społecznej i Bezpieczeństwa Publicznego

W głosowaniu wzięło udział 16 radnych głosów za było 15, przeciw nie było wstrzymał się od głosu 1 radny. Poprawka została przyjęta.

6. w § 7 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

1) „Zdarzenia wymienione w ust.2 wykluczają stypendystę z dalszego udziału w projekcie i powodują utratę prawa do stypendium od miesiąca następującego po miesiącu, w którym miało miejsce zdarzenie, o którym mowa w ust.2” — autopoprawka Zarządu Powiatu,

W głosowaniu jawnym udział wzięło 17 radnych. Głosów za było 17. Poprawka została podjęta jednogłośnie.

2) „Zdarzenia wymienione w ust.2 wykluczają stypendystę z dalszego udziału w projekcie i wstrzymują wypłatę stypendium w kolejnym miesiącu” — poprawka Komisji Ochrony Zdrowia, Opieki Społecznej i Bezpieczeństwa Publicznego - poprawka odrzucona.

7. Kryteria dodatkowe i system punktacji:

Propozycje Komisji Oświaty, Kultury i Sportu oraz Komisji Ochrony Zdrowia, Opieki Społecznej i Bezpieczeństwa Publicznego:

1) Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności:

a) stopień lekki - 10 pkt

b) stopień umiarkowany - 20 pkt

c) stopień znaczny - 30 pkt

2) Rozpoczęcie nauki w klasie I szkoły ponadgimnazjalnej- 10 pkt

3) Sieroty - 30 pkt

4) Półsieroty - 20 pkt

Pochodzenie z rodziny wielodzietnej:

a) od 4 dzieci - 10 pkt

b) 5 i 6 dzieci - 20 pkt

c) 7 i więcej dzieci - 30 pkt

Średnia ocen na koniec roku szkolnego:

poniżej 4,0 — 0 pkt

4,0 — 4,50 — 1 — 5 pkt

4,51 — 5,00 — 6 — 10 pkt

5,01 — 5,50 — 11 — 15 pkt

5,51 — 6,00 — 16 — 20 pkt

W głosowaniu jawnym udział wzięło 17 radnych. Głosów za było 17. Poprawka została przyjęta jednogłośnie.

Przewodniczący obrad odczytał treść w sprawie ustalenia regulaminu przyznawania i przekazywania w roku akademickim 2004/2005 stypendiów dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Sokólski i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

W głosowaniu jawnym udział wzięło 17 radnych. Głosów za było 16, wstrzymał się od głosu 1 radny. Uchwała została podjęta.

Uchwała Nr XX/139/04 w załączeniu - zał. nr 10

Przewodniczący obrad Jan Kułak ogłosił przerwę w obradach sesji w godz. 1400 - 1415

Pkt 12

Wicestarosta Cecylia Waszkiewicz przedstawiła projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na dokonanie przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Sokółce zakupu spirometru. Powiedziała, że koszt zakupu spirometru zostanie pokryty ze środków ze środków własnych Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sokółce.

Przewodniczący wszystkich Komisji Rady poinformowali, że Komisje pozytywnie zaopiniowały przedstawiony projekt uchwały.

Przewodniczący obrad odczytał treść uchwały w sprawie wyrażenia zgody na dokonanie przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Sokółce zakupu spirometru i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

W głosowaniu jawnym udział wzięło 13 radnych. Głosów za było 13. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

Uchwała Nr XX/138/04 w załączeniu - zał. nr 11

Pkt 13

Wicestarosta Cecylia Waszkiewicz przedstawiła projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przyjęcie przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Sokółce darowizny sprzętu medycznego. Powiedziała, że sprzęt medyczny w postaci aparatu EKG i puloksymetru będący przedmiotem darowizny pochodzi od Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przyjęcie darowizny sprzętu medycznego wymienionego w projekcie uchwały zostało pozytywnie zaopiniowane przez Radę Społeczną Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sokółce.

Przewodniczący wszystkich Komisji Rady poinformowali, że Komisje pozytywnie zaopiniowały przedstawiony projekt uchwały.

Przewodniczący obrad odczytał treść uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przyjęcie przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Sokółce darowizny sprzętu medycznego i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

W głosowaniu jawnym udział wzięło 13 radnych. Głosów za było 13. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

Uchwała Nr XX/139/04 w załączeniu - zał. nr 12

Pkt 14

Skarbnik Powiatu Maria Jurgiel przedstawiła projekt nowej uchwały w sprawie określenia trybu pracy nad projektem uchwały budżetowej Powiatu Sokólskiego. Powiedziała, że w stosunku do poprzedniej uchwały zmiana dotyczy § 1, w którym termin przedkładania projektów planów finansowych na rok przyszły zmienia się z 30 września na 10 października. Ponadto zmienia się brzmienie pkt 5 w § 5 na „W posiedzeniu Komisji Budżetu i Finansów Publicznych, na którym opiniowany jest projekt uchwały budżetowej uczestniczą przewodniczący wszystkich Komisji Rady lub ich zastępcy z głosem doradczym”. W § 7 dodaje się pkt 10 w brzmieniu „zestawienie wydatków związanych z wieloletnimi programami inwestycyjnymi”.

Przewodniczący wszystkich Komisji Rady poinformowali, że Komisje pozytywnie zaopiniowały przedstawiony projekt uchwały.

Przewodniczący obrad odczytał treść uchwały w sprawie określenia trybu pracy nad projektem uchwały budżetowej Powiatu Sokólskiego i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

W głosowaniu jawnym udział wzięło 13 radnych. Głosów za było 13. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

Uchwała Nr XX/140/04 w załączeniu - zał. nr 13

Pkt 15

Skarbnik Powiatu Maria Jurgiel przedstawiła projekt uchwały w sprawie zmiany budżetu Powiatu Sokólskiego na rok 2004. Powiedziała, że nastąpiła zmiana w § 2 we wcześniej złożonym radnym projekcie uchwały, z powodu zwiększenia w planie wydatków kwoty 147 442 zł na kwotę 167 461 zł i zmniejszenie w planie wydatków kwoty 12 000 zł na 32 019 zł.

Proponowane zmiany zawarte są w 4 załącznikach do powyższej uchwały.

Przewodniczący wszystkich Komisji Rady poinformowali, że Komisje pozytywnie zaopiniowały proponowane zmiany w budżecie Powiatu na rok 2004.

Przewodniczący obrad odczytał treść uchwały w sprawie zmiany budżetu Powiatu Sokólskiego na rok 2004 i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

W głosowaniu jawnym udział wzięło 14 radnych. Głosów za było 14. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

Uchwała Nr XX/141/04 w załączeniu - załącznik nr 14

Pkt 16

Wicestarosta Cecylia Waszkiewicz przedstawiła do zaopiniowania projekt uchwały Sejmiku Województwa Podlaskiego w sprawie przekształcenia Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. K. Dłuskiego w Białymstoku. Powiedziała, że w dniu 12 sierpnia 2004 r. do Rady Powiatu wpłynęło pismo z Zarządu Województwa Podlaskiego z prośbą o wyrażenie opinii przez Radę Powiatu w sprawie przekształcenia szpitala. Następnie poinformowała, że tym tematem zajmowała się Komisja Ochrony Zdrowia, Opieki Społecznej i Bezpieczeństwa Publicznego, która wypracowała stanowisko i przygotowała projekt uchwały w tej sprawie. Następnie stwierdziła, że Zarząd Powiatu podzielając w pełni zdanie Komisji, że powinniśmy przede wszystkim stać na straży ochrony zdrowia pacjentów, również przygotował projekt uchwały w tej sprawie. Ponieważ to Komisja pierwsza wypracowała stanowisko w tej sprawie zaproponowała, aby przewodniczący Komisji zaprezentował stanowisko Komisji w tej sprawie.

Przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia, Opieki Społecznej i Bezpieczeństwa Publicznego Krzysztof Szczebiot zaprezentował projekt uchwały w sprawie zaopiniowania projektu uchwały Sejmiku Województwa Podlaskiego w sprawie przekształcenia Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. K. Dłuskiego w Białymstoku, która negatywnie opiniuje ten projekt.

Radny Mieczysław Kazimierz Baszko zauważył, że stanowisko Komisji w powyższej sprawie jest jego zdaniem jasne i precyzyjne i określa, że jesteśmy przeciwni przekształceniu szpitala. Powiedział, że Sejmik Województwa Podlaskiego nie musi uwzględniać naszych pozytywnych czy negatywnych opinii, jest to jedynie spełnienie wymogów ustawy o samorządzie województwa.

Radny Jarosław Budnik złożył wniosek, aby przyjąć projekt uchwały zaproponowanej przez Komisję, ponieważ jest w swych założeniach dalej idąca.

Przewodniczący obrad Jan Kułak zarządził przegłosowanie wniosku radnego Jarosława Budnika.

W głosowaniu jawnym udział wzięło 13 radnych. Głosów za było 10, przeciw , wstrzymało się od głosu 2 radnych. Wniosek został przyjęty.

Przewodniczący obrad odczytał treść uchwały zaproponowanej przez Komisję Ochrony Zdrowia, Opieki Społecznej i Bezpieczeństwa Publicznego w sprawie zaopiniowania projektu uchwały Sejmiku Województwa Podlaskiego w sprawie przekształcenia Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. K. Dłuskiego w Białymstoku i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

W głosowaniu jawnym udział wzięło 14 radnych. Głosów za było 7, przeciw 4, wstrzymało się od głosu 3 radnych. Uchwała została podjęta.

Uchwała Nr XX/142/04 w załączeniu - załącznik nr 15

Pkt 17

Odpowiedzi na zapytanie radnego Mieczysława Kazimierza Baszko udzielił Starosta Franciszek Budrowski informując na wstępie, że zgodnie z § 22 Statutu Powiatu Sokólskiego radny składa interpelacje w sprawach zasadniczych dla Powiatu, a zapytania (§ 23 Statutu) składa się w sprawach dotyczących bieżących problemów Powiatu, w szczególności w celu uzyskania informacji o określony stanie faktycznym. Z czterech złożonych zapytań, 2 nie dotyczą bieżących problemów powiatu, lecz prywatnej osoby.

Odpowiedzi na zapytania:

1. W sprawie ilości osób skierowanych od 1 lipca 2004 r. z PUP w Sokółce na staże do Klubu Sportowego „Sokół” i ile z tego było form aktywnych wyjaśnił, że w tym okresie do Klubu skierowano 5 osób. W całym roku 2004 skierowano 12 osób, z tego 7 osób w ramach Europejskiego Programu Społecznego. Wyjaśnił znaczenie słów aktywne formy zwalczania bezrobocia. Powiedział, że są to: szkolenia, prace interwencyjne, roboty publiczne, staże absolwenckie, umowy absolwenckie, programy specjalne, zatrudnianie młodocianych. Dodał, że po odbytym stażu ( nie jest to stosunek pracy) nie ma obowiązku zatrudniania danej osoby i nie ma tu mowy o efektywnych formach zwalczania bezrobocia.

2. W Klubie Sportowym „Sokół” w Sokółce zatrudnionych w ramach robót publicznych zatrudnionych jest tyle samo osób co w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Sokółce, tj. po 4 osoby.

3. Były pracownik Klubu Sportowego „Sokół” w Sokółce korzystał z formy zatrudnienia w ramach robót publicznych, ale dodał, że prywatne porachunki z byłymi pracownikami dyrektora nie są sprawą zasadniczą dla powiatu).

4. Nie może udzielić odpowiedzi, czy były pracownik klubu obecnie trenuje w LZS Krynki, ponieważ nie wnika tak dalece w sprawy osób prywatnych.

Pkt 18

Przewodniczący obrad poinformował, że w dniu 12 września 2004 r. odbędzie się pielgrzymka samorządowców do Sanktuarium Matki Bożej w Świętej Wodzie, na którą serdecznie zaprasza wszystkich radnych wraz z rodzinami.

Poinformował również, że w dniu 28 sierpnia br. odbędzie się IV Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński, którego powitanie odbędzie się w Sokółce na Placu Tadeusza Kościuszki o godzinie 16-tej.

Starosta Franciszek Budrowski w imieniu Zarządu Powiatu Sokólskiego zaprosił wszystkich na 19.09.2004 r. na dożynki powiatowe, które odbędą się w Szudziałowie o godz. 11-tej.

Wobec wyczerpania się porządku obrad sesji Przewodniczący obrad Jan Kułak zamknął obrady XX sesji Rady Powiatu Sokólskiego o godzinie 1505.

Protokółowała
Przewodniczący obrad
Janina Wojciechowska
Jan Kułak