Protokół z XVIII sesji Rady Powiatu

Osoba odpowiedzialna za treść informacji: Janina Wojciechowska

PROTOKÓŁ NR XVIII/04

obrad XVIII sesji Rady Powiatu Sokólskiego

w dniu 28 maja 2004 r.


Sesję rozpoczęto o godz. 12-tej. Sesja odbyła się w sali konferencyjnej w budynku Starostwa Powiatowego w Sokółce ul. Marszałka J. Piłsudskiego 8.

Obrady XVIII sesji Rady Powiatu otworzył i poprowadził przewodniczący Rady Powiatu Jan Kułak. Obrady sesji protokółowała Janina Wojciechowska inspektor w Starostwie Powiatowym w Sokółce. Na podstawie listy obecności radnych Przewodniczący obrad stwierdził, że w chwili otwarcia obrad sesji w sesji uczestniczy 16 radnych, co stanowi większość składu Rady. Rada Powiatu może obradować i podejmować ważne uchwały.

Lista obecności radnych w załączeniu – załącznik nr 1

Lista obecności zaproszonych gości w załączeniu – załącznik nr 2

Przewodniczący Rady powitał wszystkich radnych i zaproszonych gości.

W obradach sesji uczestniczyły również Wicestarosta Powiatu Sokólskiego Cecylia Waszkiewicz, Sekretarz Powiatu Anna Szydłowska i Skarbnik Powiatu Maria Jurgiel.

Nieobecny radny: Wincenty Krahel, Sławomir Kraśnicki i Józef Skorupski.

Pkt 2

Przewodniczący obrad Jan Kułak stwierdził, że wszyscy radni otrzymali porządek obrad dzisiejszej sesji. Zapytał, czy są wnioski o zmianę przedstawionego porządku obrad.

Wniosków w sprawie zmiany w porządku obrad nie zgłoszono.

Porządek obrad XVIII sesji jest następujący:

  1. Otwarcie sesji.

  2. Przyjęcie porządku obrad.

  3. Przyjęcie protokółu z poprzedniej XVII sesji Rady Powiatu.

  4. Sprawozdanie z prac Zarządu między sesjami.

  5. Interpelacje i zapytania radnych.

  6. Złożenie informacji przez Dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Sokółce o stanie dróg powiatowych.

  7. Złożenie sprawozdania przez Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sokółce z działalności jednostki za rok 2003 oraz przedstawienie problemów rozpoznanych w zakresie pomocy społecznej.

  8. Złożenie informacji przez Kierownika Wydziału Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Obywatelskich o działaniach i potrzebach w zakresie promocji zdrowia.

  9. Podjęcie uchwały w sprawie przekształcenia Techniku Rolniczego wchodzącego w skład Zespołu Szkół w Różanymstoku w trzyletnie Technikum Uzupełniające w Różanymstoku.

  10. Podjęcie uchwały w sprawie przekształcenia Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych Zaocznego wchodzącego w skład Zespołu Szkół im. gen. Nikodema Sulika w Dąbrowie Białostockiej w dwuletnie Uzupełniające Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Dąbrowie Białostockiej.

  11. Podjecie uchwały w sprawie przekształcenia Technikum Zawodowego dla Dorosłych – Zaocznego wchodzącego w skład Zespołu Szkół Zawodowych im. Elizy Orzeszkowej w Sokółce w trzyletnie Technikum Uzupełniające dla Dorosłych Nr 1 w Sokółce.

  12. Podjęcie uchwały w sprawie przekształcenia Technikum Zawodowego dla Dorosłych wchodzącego w skład Zespołu Szkół Rolniczych im. mjra Henryka Dobrzańskiego – Hubala w Sokółce w trzyletnie Technikum Uzupełniające dla Dorosłych Nr 2 w Sokółce.

  13. Podjęcie uchwały w sprawie utworzenia Szkoły Policealnej Przyspasabiającej do Pracy w Sokółce w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Sokółce.

  14. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany budżetu Powiatu Sokólskiego na rok 2004.

  15. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.

  16. Wnioski i oświadczenia radnych.


Pkt 3

Przewodniczący obrad poprosił o przyjęcie Protokółu z poprzedniej XVII sesji Rady Powiatu z dnia 30 kwietnia 2004 r., który przed dzisiejszą sesją był wyłożony do wglądu i zapoznania się wszystkim radnym.

Uwag do treści protokółu nie wniesiono. Przewodniczący obrad zarządził przegłosowanie jego przyjęcia.

W głosowaniu jawnym udział wzięło 16 radnych. Głosów za było 16. Protokół z poprzedniej sesji został przyjęty jednogłośnie.


Pkt 4

Sprawozdanie z działalności Zarządu Powiatu w okresie między sesjami złożył Starosta Franciszek Budrowski, który poinformował, że w tym czasie odbyły się dwa posiedzenia Zarządu w dniach 11 i 18 maja 2004 r.

Sprawozdanie w załączeniu - zał. nr 4


Pkt 5

Radna Anna Bogdan zgłosiła następujące interpelacje i zapytania:

  1. Czy Komisja Bezpieczeństwa i Porządku analizowała sytuację jaka wydarzyła się w Sokółce dotyczącą postrzelenia obywatela przez policjanta z Powiatowej Komendy Policji w Sokółce? Powiedziała, że sprawa ta została nagłośniona w mediach, co nie przynosi chluby naszemu miastu.

  2. Czy istnieje możliwość powrotu do pracy funkcjonariuszy policji tzw. dzielnicowych, którzy będąc na służbie w dzielnicach, znaliby lepiej mieszkańców i ich problemy i być może mogliby zapobiegać takim sytuacjom jaka zdarzyła się, np. czy nie można stosować innych środków zapobiegawczych jak np. perswazja, krzyk i itp., a nie od razu strzelać?

  3. Jak została dofinansowana Komenda Powiatowa Policji w Sokółce w związku z dostosowaniem do funkcjonowania w warunkach unijnych? Na terenie działania Komendy Powiatowej Policji w Sokółce istnieje największe przejście graniczne. Wiadomym jest, że z dniem wejścia Polski do Unii Europejskiej dużo zyskała Straż Graniczna. Zaproponowała, aby zwrócić się do Komendanta Wojewódzkiego Policji o dofinansowanie Komendy Powiatowej Policji w Sokółce, przynajmniej w postaci zwiększenia liczby etatów.

Radny Krzysztof Szczebiot odnosząc się do zdarzenia postrzelenia, które miało miejsce przedwczoraj, powiedział, że jeśli Komisja będzie uważała za słuszne to zajmie się tą sprawą. Obecnie postępowanie wyjaśniające w tej sprawie prowadzone jest przez służby do tego powołane. Powiedział, że sprawa ta wcale nie została nagłośniona w mediach, tylko podana jako informacja i robienie z tego problemu niczemu nie służy.

Przewodniczący obrad Jan Kułak powiedział, że jest ostatnią osobą która by potępiała policję, ale są tacy, którzy karcą ją za bezczynność. Stwierdził, że uważa, że nasza policja nie jest jeszcze przygotowana do funkcjonowania w warunkach stale rosnącej przestępczości.

Pkt 6

Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Sokółce Grzegorz Artur Pul złożył informację o stanie dróg powiatowych.

Informacja w załączeniu – zał. nr 5

Przewodniczący Komisji Transportu, Rolnictwa , Leśnictwa i Ochrony Środowiska Eugeniusz Nalewajko powiedział, że Komisja wysłuchała rozszerzonej o sprawy bieżące informacji Dyrektora PZD, którą pozytywnie zaopiniowała.

Przewodniczący obrad Jan Kułak otworzył dyskusję nad przedstawioną informacją.

Starosta Franciszek Budrowski stwierdziłł, że łączna długość dróg w powiecie wynosi 901 km, z czego 870 km to drogi zamiejskie i 31 km to drogi miejskie. Następnie zapytał jaka wielkość z powyższej długości dróg odpowiada standardom dróg powiatowych?

Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Sokółce Grzegorz Artur Pul odpowiedział, że standardom dróg powiatowych odpowiada około 1/3 wielkości naszych dróg powiatowych.

Starosta Franciszek Budrowski poinformował, że ze spotkania ze starostami z województwa podlaskiego wynika, że możemy pochwalić się sukcesem, że w ciągu 4 lat wybudowano 120 km dróg w powiecie sokólskim i jesteśmy, po Wysokiem Mazowieckim na drugim miejscu w województwie w ilości wybudowanych dróg od 1999 r. Jest to, w okresie 5 lat, więcej wybudowanych dróg, niż w dwóch sąsiednich powiatach łącznie. Dodał, że w 1999 r. wspólnie z wójtami z naszego powiatu podjęto zadanie unormowania zarządzaniem dróg w naszym powiecie. Nie zostało ono jednak do końca zrealizowane, ponieważ ze względu na koszt oświetlenia niektórych dróg, gminy przekazały je w zarząd do województwa .

Radny Eugeniusz Nalewajko zapytał, dlaczego ulica Górna w Sokółce jest zaliczona do kategorii dróg powiatowych?

Starosta Franciszek Budrowski odpowiedział, że ulica ta została zaliczona jako

droga powiatowa ze względu na obowiązujące w danym czasie zasady ustalenia kategorii dróg. Następnie zauważył, że w miastach nie powinno być kategorii dróg gminnych, powiatowych i wojewódzkich, wszystkie ulice powinny być drogami miejskimi.

Radna Anna Bogdan zapytała do kogo należy się zwrócić o wymianę chodników przy ulicy Białostockiej?

Dyrektor PZD Grzegorz Artur Pul odpowiedział, że ta sprawa jest w gestii Burmistrza Sokółki i jak mu wiadomo był już składany wniosek w tej sprawie, ale nie został załatwiony.

Przewodniczący obrad Jan Kułak zauważył, że budowy i remontów dróg nigdy nie można zakończyć, ponieważ te, które były wcześniej wybudowane lub remontowane, po pewnym okresie czasu muszą być ponownie naprawiane. Podkreślił również sukcesy Powiatowego Zarządu Dróg w Sokółce w zdobywaniu funduszy unijnych na budowę i remonty dróg w powiecie.


Pkt 7

Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sokółce Wojciech Obiała złożył Sprawozdanie z działalności jednostki za rok 2003 oraz przedstawił problemy rozpoznane w zakresie pomocy społecznej.

Sprawozdanie w załączeniu – zał. nr 6

Przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia, Opieki Społecznej i Bezpieczeństwa Publicznego Krzysztof Szczebiot poinformował, że Komisja na swym posiedzeniu zapoznała się z przedstawionym sprawozdaniem i jednogłośnie przyjęła je do wiadomości.

Przewodniczący obrad Jan Kułak otworzył dyskusję nad przedstawionym sprawozdaniem.

Radny Eugeniusz Nalewajko zapytał, czy to prawda, że istnieje zagrożenie w finansowaniu Warsztatów Terapii Zajęciowej na terenie naszego powiat?

Dyrektor PCPR Wojciech Obiała odpowiedział, że przedstawione sprawozdanie dotyczy roku 2003. Stwierdził, że w 2004 r. nie będzie zmian zasad dofinansowywania WTZ. Powiedział, że są propozycje, aby od 2005 r. Warsztaty Terapii Zajęciowej dofinansowywać tylko w 50%, ale na pewno nie jest to informacja pewna. Prawdopodobnie w najbliższych latach nie będzie zagrożeń w zakresie finansowania tych warsztatów.

Przewodniczący obrad Jan Kułak zapytał, czy kierownictwo PCPR posiada rozeznanie o rzeczywistej liczbie sierot społecznych na terenie naszego powiatu?

Dyrektor PCPR Wojciech Obiała odpowiedział, że takich statystyk nie ma, ponieważ PCPR realizuje tylko sprawy wynikające z postanowień sądu, sporządzanych wywiadów społecznych i z kontaktu z Miejskim Ośrodkiem Opieki Społecznej. Niemniej jednak należy stwierdzić, że w tym zakresie jest tendencja wzrostowa; szczególnie ma to miejsce w rodzinach patologicznych.

Przewodniczący obrad Jan Kułak ogłosił przerwę w obradach sesji w godz. 13 00 - 13 15.


Pkt 8

Kierownik Wydziału Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Obywatelskich Lila Anna Micun złożyła informację o działaniach i potrzebach w zakresie promocji zdrowia.

Informacja w załączeniu - zał. nr 7

Przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia, Opieki Społecznej i Bezpieczeństwa Publicznego Krzysztof Szczebiot powiedział, że Komisja na swym posiedzeniu wysłuchała z wielkim zainteresowaniem powyższej informacji, przeprowadziła dyskusję nad zawartymi w niej zagadnieniami i jest zadowolona z efektów pracy Wydziału Zdrowia, Opieki Społecznej i Pomocy Rodzinie i jednogłośnie przyjęła je do wiadomości.

Przewodniczący obrad otworzył dyskusję nad przedstawioną informacją.

Przewodniczący obrad Jan Kułak nawiązał do zorganizowanej przez Wydział Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Sokółce Konferencji Naukowej nt. „Starość a Niepełnosprawność”. Podkreślił sukces i wysoką rangę konferencji, w której udział wzięły znane osobistości ze świata nauki i medycyny. Powiedział, że uczestnicy konferencji zwrócili uwagę na wysoki poziom medyczny, jak i wyposażenia w sprzęt w SP ZPO w Krynkach i potwierdzili, że takiego poziomu nie można by było powstydzić się nawet w Stanach Zjednoczonych. Podkreślił fakt, że zarówno placówki zdrowia, wydział zdrowia jak i powiat dużo robią w tej dziedzinie. Dodał, że powiat ma duże zadania w zakresie ochrony zdrowia, tylko do ich realizacji bark jest odpowiednich instrumentów finansowych.

Starosta Franciszek Budrowski podziękował za tyle miłych słów pod adresem działań Starostwa Powiatowego w zakresie ochrony zdrowia. Nawiązał do artykułów we wczorajszej prasie dotyczących naruszenia prawa przez niektóre samorządy polegającego na nieuzasadnionej pomocy dla zadłużonych szpitali. Powiedział, że my również takiej pomocy udzieliliśmy naszym szpitalom i być może będą w tym zakresie zarzuty. Wniosek z tego jest taki, że należy pomagać ostrożnie, ponieważ prawo zezwala na wsparcie finansowe SP ZOZ tylko w zakresie inwestycji.


Pkt 9

Kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Katarzyna Nowak powiedziała, że są przygotowane cztery projekty uchwał dotyczące przekształceń w niektórych szkołach w naszym powiecie. Wszystkie te projekty będą miały takie same uzasadnienie ze względu na przepisy wprowadzające reformę ustroju szkolnego dotyczące przekształcenia szkół dla dorosłych w szkoły ponadgimnazjalne. Poinformowała, że rekrutacja do szkół dla dorosłych odbędzie się jeszcze w roku szkolnym 2006 – 2007; po tych latach nastąpi likwidacja tego rodzaju szkół.

Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Anna Bogdan poinformowała, że Komisja pozytywnie zaopiniowała powyższe projekty uchwał.

Przewodniczący obrad odczytał treść uchwały w sprawie przekształcenia Technikum Rolniczego wchodzącego w skład Zespołu Szkół w Różanymstoku w trzyletnie Technikum Uzupełniające w Różanymstoku i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

W głosowaniu jawnym udział wzięło 16 radnych. Głosów za było 16. Uchwała została podjęta jednogłośnie.


Uchwała Nr XVIII/119/04 w załączeniu - zał. nr 8


Pkt 10

Przewodniczący obrad odczytał treść uchwały w sprawie przekształcenia Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych Zaocznego wchodzącego w skład Zespołu Szkół im. gen. Nikodema Sulika w Dąbrowie Białostockiej w dwuletnie Uzupełniające Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych w Dąbrowie i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

W głosowaniu jawnym udział wzięło 16 radnych. Głosów za było 16. Uchwała została podjęta jednogłośnie.


Uchwała Nr XVIII/120/04 w załączeniu - zał. nr 9


Pkt 11

Przewodniczący obrad odczytał treść uchwały w sprawie przekształcenia Technikum Zawodowego dla Dorosłych – Zaocznego wchodzącego w skład Zespołu Szkół Zawodowych im. Elizy Orzeszkowej w Sokółce w trzyletnie Technikum Uzupełniające dla Dorosłych Nr 1 w Sokółce i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

W głosowaniu jawnym udział wzięło 15 radnych. Głosów za było 15. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

Uchwała Nr XVIII/121/04 w załączeniu - zał. nr 10


Pkt 12

Przewodniczący obrad odczytał treść uchwały w sprawie przekształcenia Technikum Zawodowego dla Dorosłych wchodzącego w skład Zespołu Szkół Rolniczych im. mjra Henryka Dobrzańskiego – Hubala w Sokółce w trzyletnie Technikum Uzupełniające dla Dorosłych Nr 2 w Sokółce i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

W głosowaniu jawnym udział wzięło 14 radnych. Głosów za było 14. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

Uchwała Nr XVIII/122/04 w załączeniu - zał. nr 11

Pkt 13

Kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Katarzyna Nowak przedstawiła projekt uchwały w sprawie utworzenia Szkoły Specjalnej Przyspasabiającej do Pracy w Sokółce w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczemu im. Janusza Korczaka w Sokółce. Powiedziała, że utworzenie szkoły specjalnej przyspasabiającej do pracy dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi stworzy warunki do dalszej edukacji i rewalidacji niepełnosprawnej młodzieży, która po ukończeniu gimnazjum specjalnego dotychczas nie miała możliwości kontynuowania nauki na terenie powiatu sokólskiego. Poinformowała, że kształcenie odbędzie się w zawodach kucharz, stolarz i krawiec.

Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Anna Bogdan poinformowała, że Komisja pozytywnie zaopiniowała powyższy projekt uchwały.

Przewodniczący obrad odczytał treść uchwały w sprawie utworzenia Szkoły Specjalnej Przyspasabiającej do Pracy w Sokółce w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczemu im. Janusza Korczaka w Sokółce i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

W głosowaniu jawnym udział wzięło 14 radnych. Głosów za było 14. Uchwała została podjęta jednogłośnie.


Uchwała Nr XVIII/123/04 w załączeniu - załącznik nr 12


Pkt 14

Skarbnik Powiatu Maria Jurgiel przedstawiła projekt uchwały w sprawie zmiany budżetu Powiatu Sokólskiego na rok 2004. Powiedziała, że zmiana dotyczy zwiększenia planu dochodów o kwotę 5 000 zł w związku z zawartą umową dotacji pomiędzy Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku a Powiatem Sokólskim.

Proponowane zmiany do uchwały zawarte są w 2 załącznikach do powyższej uchwały.

Przewodniczący wszystkich Komisji Rady poinformowali, że Komisje pozytywnie zaopiniowały proponowane zmiany w budżecie Powiatu na rok 2004.

Przewodniczący obrad odczytał treść uchwały w sprawie zmiany budżetu Powiatu Sokólskiego na rok 2004 i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

W głosowaniu jawnym udział wzięło 14 radnych. Głosów za było 14. Uchwała została podjęta jednogłośnie.


Uchwała Nr XVIII/124/04 w załączeniu - załącznik nr 13


Pkt 15

Starosta Franciszek Budrowski udzielił odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnej Anny Bogdan. Powiedział, że:

  1. Na zapytanie dotyczące sprawy postrzelenia obywatela przez policjanta z Komendy Powiatowej Policji w Sokółce odpowiedzi udzielił Przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia i Bezpieczeństwa Publicznego Krzysztof Szczebiot.

  2. Ustosunkowując się do sprawy powrotu tzw. ”dzielnicowych” funkcjonariuszy policji, wyjaśnił, że w dzielnicach byli i są w dalszym ciągu funkcjonariusze policji, chociaż może ich nie widać tak często w terenie. Powodem takiej sytuacji jest obciążenie ich dodatkowymi zadaniami administracyjnymi, które muszą być wykonane w Komendzie Policji. Wcześniej praca ich była skupiona przede wszystkim na patrolowaniu dzielnic i kontaktach z ich mieszkańcami, dlatego też byli znani mieszkańcom z imienia i nazwiska.

Radna Anna Bogdan zapytała, czy Rada Powiatu nie może wnioskować o przywrócenie do pracy funkcjonariuszy tylko w danej dzielnicy? Są miejsca, gdzie ich pobyt jest niezbędny ze względu na bezpieczeństwo publiczne, np. przy Zakładzie Wylęgu Drobiu na ulicy Wiosennej w Sokółce.

Starosta Franciszek Budrowski odpowiedział, że można wystąpić o dofinansowanie w tym zakresie, ale najpierw Komendant Policji musi określić faktyczne potrzeby w tym zakresie (ilość patroli i etatów), aby można było ewentualnie szukać gdzieś środków na te cele.

  1. Sprawa dofinansowania Komendy Powiatowej Policji w Sokółce w związku z wejściem Polski do Unii Europejskie była przedstawiona na poprzedniej sesji przez Komendanta Policji Waldemara Bielskiego. Policja w Sokółce nie otrzymała żadnych dodatkowych środków w związku z wejściem do Unii Europejskiej.


Pkt 16

Wobec wyczerpania się porządku obrad sesji Przewodniczący obrad Jan Kułak zamknął obrady XVIII sesji Rady Powiatu Sokólskiego o godzinie 1410.


Protokółowała

Przewodniczący obrad

Janina Wojciechowska

Jan Kułak