Protokół z XVII sesji Rady Powiatu

Osoba odpowiedzialna za treść informacji: Janina Wojciechowska

PROTOKÓŁ NR XVII/04

obrad XVII sesji Rady Powiatu Sokólskiego
w dniu 30 kwietnia 2004 r.

 

Sesję rozpoczęto o godz. 12-tej. Sesja odbyła się w sali konferencyjnej w budynku Starostwa Powiatowego w Sokółce ul. Marszałka J. Piłsudskiego 8.

 

Obrady XVII sesji Rady Powiatu otworzył i poprowadził przewodniczący Rady Powiatu Jan Kułak. Obrady sesji protokółowała Janina Wojciechowska inspektor w Starostwie Powiatowym w Sokółce. Na podstawie listy obecności radnych Przewodniczący obrad stwierdził, że w chwili otwarcia obrad sesji w sesji uczestniczy 17 radnych, co stanowi większość składu Rady. Rada Powiatu może obradować i podejmować ważne uchwały.

 

Na wstępie przebiegu obrad sesji Przewodniczący obrad przypomniał, że jest to ostatnia sesja przed wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej 1 maja 2004 r.

 

Lista obecności radnych w załączeniu — załącznik nr 1

Lista obecności zaproszonych gości w załączeniu — załącznik nr 2

 

Przewodniczący Rady powitał wszystkich radnych i zaproszonych gości.

 

W obradach sesji uczestniczyły również Wicestarosta Powiatu Sokólskiego Cecylia Waszkiewicz, Sekretarz Powiatu Anna Szydłowska i Skarbnik Powiatu Maria Jurgiel.

 

Nieobecny radny: Wincenty Krahel i Zbigniew Tochwin.

 

 

Pkt 2

 

Przewodniczący obrad Jan Kułak stwierdził, że wszyscy radni otrzymali porządek obrad dzisiejszej sesji. Zapytał, czy są wnioski o zmianę przedstawionego porządku obrad.

 

Następnie Przewodniczący Rady poinformował Radę, że wprowadza do porządku obrad sesji projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie utworzenia Szkoły Policealnej dla Dorosłych w Zespole Szkół w Różanymstoku na wniosek Starosty którego wnioskodawca jest Zarząd Powiatu. Wniosek wpłynął w ustawowym terminie. Powiedział, że projekt tej uchwały otrzymali wszyscy radni przed dzisiejszą sesją. Zaproponował, aby projekt tej uchwały wpisać jako pkt 14 porządku obrad sesji. Pozostałe punkty porządku obrad otrzymałyby dalszą kolejną numerację.

 

Wniosek w załączeniu — zał. nr 3

 

Wobec braku innych propozycji zmian w porządku obrad sesji Przewodniczący Rady Powiatu Jan Kułak zarządził przegłosowanie przyjęcia zmiany w porządku obrad sesji.

 

W głosowaniu jawnym udział wzięło 17 radnych. Głosów za było 17. Zaproponowana zmiana w porządku obrad sesji została przyjęta jednogłośnie

 

Po przegłosowaniu wprowadzenia zmiany porządek obrad XVII sesji jest następujący:

 

1. Otwarcie sesji.

2. Przyjęcie porządku obrad.

3. Przyjęcie protokółu z poprzedniej XVI sesji Rady Powiatu.

4. Sprawozdanie z prac Zarządu między sesjami.

5. Interpelacje i zapytania radnych.

6. Złożenie rocznego sprawozdania Komendanta Powiatowego Policji w Sokółce ze swej działalności oraz informacja o stanie porządku i bezpieczeństwa publicznego w powiecie.

7. Rozpatrzenie informacji Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Sokółce o stanie bezpieczeństwa pożarowego, zagrożeniach pożarowych i innych miejscowych zagrożeniach powiatu sokółskiego.

8. Rozpatrzenie informacji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Sokółce.

9. Podjecie uchwały w sprawie Planu rozwoju lokalnego powiatu sokólskiego na lata 2004 — 2006.

10. Podjęcie uchwały w sprawie najniższego wynagrodzenia zasadniczego oraz porozumienia dotyczącego wartości jednego punktu w złotych w punktowej rozpiętości dla poszczególnych kategorii zaszeregowania dla pracowników Powiatowego Urzędu Pracy w Sokółce.

11. Podjęcie uchwały w sprawie utworzenia środków specjalnych w Powiatowym Zarządzie Dróg w Sokółce.

12. Podjecie uchwały o nadaniu Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu w Sokółce imienia Janusza Korczaka.

13. Podjęcie uchwały w sprawie utworzenia Zasadniczej Szkoły Zawodowej dla Dorosłych w Janowie w Zespole Szkół Rolniczych w Janowie.

14. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie utworzenia Szkoły Policealnej dla Dorosłych w Zespole Szkół w Różanymstoku.

15. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany budżetu Powiatu Sokólskiego na rok 2004.

16. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie Programu współpracy Powiatu Sokólskiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w 2004 r.

17. Przyjęcie Stanowiska Rady Powiatu Sokólskiego w sprawie złej sytuacji finansowej zakładów opieki zdrowotnej, dla której organem założycielskim jest Powiat Sokólski.

18. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.

19. Wnioski i oświadczenia radnych.

 

 

Pkt 3

 

Przewodniczący obrad poprosił o przyjęcie Protokółu z poprzedniej XVI sesji Rady Powiatu z dnia 26 marca 2004 r., który przed dzisiejszą sesją był wyłożony do wglądu i zapoznania się wszystkim radnym.

 

Uwag do treści protokółu nie wniesiono. Przewodniczący obrad zarządził przegłosowanie jego przyjęcia.

 

W głosowaniu jawnym udział wzięło 17 radnych. Głosów za było 17. Protokół z poprzedniej sesji został przyjęty jednogłośnie.

 

 

Pkt 4

 

Sprawozdanie z działalności Zarządu Powiatu w okresie między sesjami złożył Starosta Franciszek Budrowski, który poinformował, że w tym czasie odbyło się sześć posiedzeń Zarządu w dniach: 26 i 30 marca 2004 r. oraz w dniach: 6,15, 22 i 27 kwietnia 2004 r.

 

Sprawozdanie w załączeniu - zał. nr 4

 

 

Pkt 5

 

Interpelacji i zapytań radnych nie zgłoszono.

 

 

Pkt 6

 

Komendant Powiatowy Policji w Sokółce Waldemar Bielski złożył roczne sprawozdanie ze swej działalności oraz przedstawił informację o stanie porządku i bezpieczeństwa publicznego w powiecie.

 

Sprawozdanie i informacja w załączeniu — zał. nr 5

 

Przewodniczący obrad Jan Kułak otworzył dyskusję nad przedstawionym sprawozdaniem oraz informacją.

 

Radna Anna Bogdan zapytała, jakie dodatkowe środki finansowe otrzymała Powiatowa Komenda Policji w Sokółce na wzmocnienie ochrony granicy unijnej znajdującej się na terenie naszego powiatu?

 

Powiatowy Komendant Policji Waldemar Bielski odpowiedział, że tut. Komenda Policji nie otrzymała żadnych środków z funduszy unijnych na wzmocnienie ochrony granicy, ponieważ sprawy te należą do kompetencji Wojewódzkiej Komendy Policji w Białymstoku. Stwierdził natomiast, że może pochwalić się sukcesem w pozyskaniu środków finansowych od Rady Miejskiej i Rady Powiatu w Sokółce. Powiedział, że z otrzymanych środków kupiono 3 pojazdy dla Komendy Powiatowej Policji w Sokółce, urządzono i uruchomiono w Komendzie Policji tzw. "niebieski pokój". Jeżeli chodzi o zabezpieczenie etatowe w Komendzie Policji wyjaśnił, że w najbliższym czasie nie będzie dodatkowych etatów, gdyż przekazano je na zabezpieczenie jednostek terenowych policji.

 

Radna Anna Bogdan poprosiła o wyjaśnienie na czym polegały przeprowadzone 171 spotkania środowiskowe, m.in. w szkołach, w zakresie przeciwdziałania narkomanii oraz innym patologiom, szczególnie wśród dzieci i młodzieży?

 

Komendant Policji wyjaśnił, że na spotkaniach były realizowane zadania profilaktyczno-edukacyjne przeciwko zjawisku narkomanii oraz innym patologiom z udziałem dzielnicowych i funkcjonariuszy nieetatowego Zespołu ds. Nieletnich i Prewencji Kryminalnej.

 

Radna Anna Bogdan stwierdziła, że wiadomym jej jest fakt, że tego rodzaju spotkania miały miejsce również w Szkole Podstawowej Nr 1 w Sokółce. Dodała, że nie jest łatwo nauczycielowi lub innej osobie zgłosić fakt dotyczący zażywania narkotyków, ponieważ nie będąc fachowcem lub osobą przeszkoloną, trudno jest właściwie rozpoznać to zjawisko. Następnie zapytała, co z patrolowaniem przez funkcjonariuszy policji osiedli i ulic w mieści i na wsi, ponieważ dotychczas nie widziała żadnego patrolu w swojej dzielnicy? Zapytała również, czy osoba zgłaszająca do policji zdarzenie, np. bójkę lub inny fakt zagrażający bezpieczeństwu społecznemu, musi podawać swoje dane personalne i czy policjant natychmiast musi informować osoby naruszające bezpieczeństwo publiczne o tym, kto zgłosił to zdarzenie?

 

Powiatowy Komendant Policji odpowiedział, że każde zgłoszenie na policję jest rejestrowane na dyskietce, która przez jakiś czas jest przechowywana w archiwum policyjnym. Wyjaśnił, że osoba zgłaszająca zdarzenie musi być przesłuchana jako świadek, gdyż takie są procedury prawne. Dodał, że od dłuższego czasu przyjmowane są już zgłoszenia anonimowe.

 

Przewodniczący obrad Jan Kułak odnosząc się do dyskusji powiedział, że należy wyzbyć się złudzeń, że otrzymamy środki z funduszy unijnych na bezpieczeństwo wewnętrzne. Sfera działalności wewnętrznej, to infrastruktura społeczna i nie należy spodziewać się jakichś większych pieniędzy z zewnątrz. Wyjaśnił, że za sprawy wewnętrzne w kraju odpowiadamy sami. Dodał, że środki unijne są inwestowane przede wszystkim w infrastrukturę techniczną, taką jak drogi, ochrona granicy, woda, powietrze, itp.

 

 

Pkt 7

 

Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Sokółce Wacław Greś przedstawił informację o stanie bezpieczeństwa pożarowego, zagrożeniach pożarowych i innych miejscowych zagrożeniach powiatu sokólskiego.

 

Informacja w załączeniu — zał. nr 6

 

Po przedstawieniu informacji odniósł się również do przygotowania funkcjonowania straży pożarnej w warunkach unijnych. Powiedział, że należy podjąć wiele działań, aby godnie wejść do Unii Europejskiej i móc współdziałać ze służbami straży pożarnej w krajach Unii Europejskiej. Stwierdził, że obecne zabezpieczenie jednostek straży pożarnej w sprzęt i bazę jest bardzo dobre, ale fakt wejścia do unii zmienia niektóre sytuacje i dlatego trzeba będzie podjąć pewne działania, aby móc właściwie współpracować z unijnymi służbami. Następnie podziękował Radzie Powiatu za udzieloną pomoc finansową, za życzliwe podejście i pomoc w każdym innym zakresie.

 

 

Pkt 8

 

Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sokółce Robert Szczerbiński przedstawił informację o stanie bezpieczeństwa sanitarnego powiatu.

 

Informacja w załączeniu - zał. nr 7

 

Przewodniczący obrad otworzył dyskusję nad przedstawioną informacją.

 

Starosta Franciszek Budrowski zapytał, czy po przeprowadzeniu przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Sokółce kontroli w szkołach, kontrolujący zostawiają zalecenia pokontrolne?

 

Powiatowy Inspektor Sanitarny odpowiedział, że po przeprowadzeniu kontroli w każdej placówce pozostawia się protokół z kontroli, następnie zostaje wydana decyzja w sprawie wyników kontroli i zaleceń pokontrolnych.

 

Radna Anna Bogdan zapytała, co jest powodem wydzielania się przykrego zapachu ze studzienek kanalizacyjnych znajdujących się na osiedlu położonym w sąsiedztwie Chłodni "Eskimos" w Sokółce?

Powiatowy Inspektor Sanitarny odpowiedział, że przyczyną takiego stanu rzeczy może być brak odpowiedniej kanalizacji lub niewłaściwa jej konserwacja (brak podczyszczania), ale jest to tylko przypuszczenie, bez zbadania sprawy trudno wydać jednoznaczną opinię.

 

Radna Anna Bogdan zauważyła, że powyższa sprawa winna być załatwiona podczas planowanej normalizacji tego zakładu, ponieważ byłaby wielka szkoda, gdyby doszło do zamknięcia zakładu, który jest pracodawcą dla wielu mieszkańców naszego powiatu. Zaproponowała rozważenie możliwości zastosowania środków odświeżających, które być może wpłynęłyby na poprawę stanu kanalizacji.

 

Powiatowy Inspektor Sanitarny Robert Szczerbiński korzystając z obecności dyrekcji SP ZOZ w Sokółce zaproponował rozważenie możliwości rozdzielenia oddziałów obserwacyjnego i zakaźnego w szpitalu w Sokółce.

 

Rada Powiatu przyjęła do wiadomości przedstawione sprawozdania.

 

 

Pkt 9

 

Wicestarosta Cecylia Waszkiewicz przedstawiła projekt uchwały w sprawie Planu rozwoju lokalnego powiatu sokólskiego na lata 2004-2006. Powiedziała, że taki plan jest wymagany od wszystkich jednostek samorządu terytorialnego zamierzających złożyć wnioski o środki z Funduszy Strukturalnych w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Integralnego. Dodała, że ponieważ nasz powiat pragnie pozyskać środki na infrastrukturę drogową z tego programu, konieczne jest opracowanie takiego planu.

 

Przewodniczący wszystkich Komisji Rady poinformowali, że Komisje pozytywnie zaopiniowały projekt tej uchwały.

 

Radny Józef Skorupski zaproponował, aby do zespołów powołanych do opracowania tego planu włączyć wójtów i burmistrzów z terenu naszego powiatu, ponieważ wszystkie programy unijne są współfinansowane w 50 % przez gminy.

 

Wicestarosta Cecylia Waszkiewicz odpowiedziała, że była rozważana taka możliwość ale ponieważ każda jednostka samorządowa składa swój plan rozwoju, możemy jedynie przeprowadzić konsultacje, ale nie zapraszamy jednostek samorządowych do współtworzenia planu rozwoju lokalnego powiatu, gdyż gminy są samodzielnymi podmiotami samorządu terytorialnego.

 

Radny Eugeniusz Nalewajko zaproponował, aby w § 2 projektu uchwały uwzględnić zapis, że Zarząd Powiatu zaprasza do współpracy wójtów i burmistrzów i w tym miejscu powyższy wniosek byłby zrealizowany.

 

Przewodniczący obrad Jan Kułak zauważył, że Rada Powiatu nie dostrzega potrzeby zapraszania do współpracy autonomicznych samorządów, ale powiedział, że w trakcie prac nad planem może to się zmienić; następnie zarządził przegłosowanie wniosku radnego Józefa Skorupskiego.

 

W głosowaniu jawnym udział wzięło 14 radnych. Głosów za było 3, przeciw — 7, wstrzymało się od głosu 4 radnych . Wniosek został odrzucony.

 

Przewodniczący obrad odczytał treść uchwały w sprawie Planu rozwoju lokalnego powiatu sokólskiego na lata 2004 — 2006 i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

 

W głosowaniu jawnym udział wzięło 15 radnych. Głosów za było 12, przeciw - nie było, wstrzymało się od głosu - 3 radnych. Uchwała została podjęta.

 

Uchwała Nr XVII/111/04 w załączeniu - zał. nr 8

 

Przewodniczący obrad Jan Kułak ogłosił przerwę w obradach sesji w godz. 13 30 - 13 40.

 

 

Pkt 10

 

Skarbnik Powiatu Maria Jurgiel przedstawiła projekt uchwały w sprawie ustalenia najniższego wynagrodzenia zasadniczego oraz porozumienia dotyczącego wartości jednego punktu w złotych w punktowej rozpiętości dla poszczególnych kategorii zaszeregowania dla pracowników Powiatowego Urzędu Pracy w Sokółce. Powiedziała, że projekt uchwały przygotowano na wniosek Kierownika Powiatowego Urzędu Pracy w Sokółce, w związku ze zmianą z dniem 1 stycznia 2004 r. stawek wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych samorządu terytorialnego.

 

Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Publicznych Jan Grusza poinformował, że Komisja pozytywnie zaopiniowała powyższy projekt uchwały.

 

Przewodniczący obrad odczytał treść uchwały w sprawie ustalenia najniższego wynagrodzenia zasadniczego oraz porozumienia dotyczącego wartości jednego punktu w złotych w punktowej rozpiętości dla poszczególnych kategorii zaszeregowania dla pracowników Powiatowego Urzędu Pracy w Sokółce i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

 

W głosowaniu jawnym udział wzięło 16 radnych. Głosów za było 16. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

 

Uchwała Nr XVII/112/04 w załączeniu - załącznik nr 9

 

 

Pkt 11

 

Skarbnik Powiatu Maria Jurgiel przedstawiła projekt uchwały w sprawie utworzenia środków specjalnych w Powiatowym Zarządzie Dróg w Sokółce. Powiedziała, że projekt uchwały przygotowano na wniosek Dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Sokółce. Utworzenie środka specjalnego ma na celu wspomaganie działalności podstawowej jednostki i zapewnienie poprawy jej funkcjonowania.

 

Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Publicznych Jan Grusza poinformował, że Komisja pozytywnie zaopiniowała powyższy projekt uchwały.

 

Przewodniczący obrad odczytał treść uchwały w Powiatowym Zarządzie Dróg w Sokółce i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

 

W głosowaniu jawnym udział wzięło 15 radnych. Głosów za było 15. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

 

Uchwała Nr XVII/113/04 w załączeniu - załącznik nr 10

 

 

Pkt 12

 

Kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Katarzyna Nowak przedstawiła projekt uchwały o nadaniu Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu w Sokółce imienia Janusza Korczaka. Powiedziała, że projekt uchwały został przygotowany na wniosek Dyrekcji, Rady Pedagogicznej i Rady Rodziców Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sokółce.

 

Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Anna Bogdan poinformowała, że Komisja pozytywnie zaopiniowała powyższy projekt uchwały.

 

Przewodniczący obrad odczytał treść uchwały o nadaniu Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu w Sokółce imienia Janusza Korczaka i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

 

W głosowaniu jawnym udział wzięło 15 radnych. Głosów za było 15. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

 

Uchwała Nr XVII/114/04 w załączeniu - załącznik nr 11

 

 

Pkt 13

 

Kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Katarzyna Nowak przedstawiła projekt uchwały w sprawie utworzenia Zasadniczej Szkoły Zawodowej dla Dorosłych w Janowie w Zespole Szkół Rolniczych w Janowie. Powiedziała, że utworzenie Zasadniczej Szkoły Zawodowej dla Dorosłych w Janowie poszerzy ofertę kształcenia dla dorosłych. Absolwenci gimnazjów i 8-letniej szkoły podstawowej, którzy do tej pory nie kontynuowali nauki, będą mogli uzupełnić wykształcenie i uzyskać dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe.

 

Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Anna Bogdan poinformowała, że Komisja pozytywnie zaopiniowała powyższy projekt uchwały.

 

Przewodniczący obrad odczytał treść uchwały w sprawie utworzenia Zasadniczej Szkoły Zawodowej dla Dorosłych w Janowie w Zespole Szkół Rolniczych w Janowie i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

 

W głosowaniu jawnym udział wzięło 15 radnych. Głosów za było 15. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

 

Uchwała Nr XVII/115/04 w załączeniu - załącznik nr 12

 

 

Pkt 14

 

Kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Katarzyna Nowak przedstawiła projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie utworzenia Szkoły Policealnej dla Dorosłych w Zespole Szkół w Różanymstoku. Powiedziała, że projekt ten dotyczy zmiany uchwały podjętej na poprzedniej sesji Rady Powiatu polegającej na wykreśleniu w poprzedniej uchwale wyrazów: "Rolniczych".

 

Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Anna Bogdan poinformowała, że Komisja pozytywnie zaopiniowała powyższy projekt uchwały.

 

Przewodniczący obrad odczytał treść uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie utworzenia Szkoły Policealnej dla Dorosłych w Zespole Szkół w Różanymstoku w i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

 

W głosowaniu jawnym udział wzięło 15 radnych. Głosów za było 15. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

 

Uchwała Nr XVII/116/04 w załączeniu - załącznik nr 13

 

 

Pkt 15

 

Skarbnik Powiatu Maria Jurgiel przedstawiła projekt uchwały w sprawie zmiany budżetu Powiatu Sokólskiego na rok 2004. Powiedziała, że zmiana dotyczy podziału rezerwy celowej oświatowej dla nauczycieli, nauczycieli emerytów i rencistów. Powiedziała, że zmiana uchwały uwzględnia również upoważnienie Zarządu Powiatu do zaciągnięcia zobowiązania wekslowego na kwotę 3 600 000 zł na zabezpieczenie kredytu inwestycyjnego, inaczej mówiąc chodzi tu o upoważnienie do poddania się dobrowolnej egzekucji (takie zobowiązanie zostanie podpisane).

 

Proponowane zmiany do uchwały zawarte są 1 załączniku do powyższej uchwały.

 

Przewodniczący wszystkich Komisji Rady poinformowali, że Komisje pozytywnie zaopiniowały proponowane zmiany w budżecie Powiatu na rok 2004.

 

Przewodniczący obrad odczytał treść uchwały w sprawie zmiany budżetu Powiatu Sokólskiego na rok 2004 i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

 

W głosowaniu jawnym udział wzięło 15 radnych. Głosów za było 15. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

 

Uchwała Nr XVII/117/04 w załączeniu - załącznik nr 14

 

 

Pkt 16

 

Wicestarosta Cecylia Waszkiewicz przedstawiła projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie Programu współpracy Powiatu Sokólskiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w 2004 r. Powiedziała, że podjęta na poprzedniej sesji uchwała w powyższej sprawie, mimo że adresowana jest do szerokiego kręgu podmiotów z sektora pozarządowego, działających na terenie powiatu sokólskiego i posiada wiele cech prawa miejscowego — nie podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego. W związku z tym, uzasadniona jest zmiana w tej uchwale, że wchodzi ona w życie z dniem podjęcia, a nie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego.

 

Przewodniczący wszystkich Komisji Rady poinformowali, że Komisje pozytywnie zaopiniowały projekt powyższej uchwały.

 

Przewodniczący obrad odczytał treść uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie Programu współpracy Powiatu Sokolskiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w 2004 r. i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

 

W głosowaniu jawnym udział wzięło 15 radnych. Głosów za było 15. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

 

Uchwała Nr XVII/118/04 w załączeniu - załącznik nr 15

 

 

Pkt 17

 

Przewodniczący obrad Jan Kułak powiedział, że efektem interpelacji złożonej na poprzedniej sesji przez radnego Józefa Skorupskiego jest przygotowany na dzisiejszą sesję przez Zarząd Powiatu projekt Stanowiska Rady Powiatu Sokólskiego w sprawie złej sytuacji finansowej zakładów opieki zdrowotnej, dla których organem założycielskim jest Powiat Sokólski. Następnie Przewodniczący obrad poinformował, że jest również druga wersja stanowiska w tej samej sprawie opracowana przez Przewodniczącego Rady Powiatu, którą wszyscy radni otrzymali przed dzisiejszą sesją. Wersja ta nie była przedstawiona na Komisjach Rady, ale zawiera wszystkie skonkretyzowane sprawy, które są ujęte w projekcie stanowiska Zarządu Powiatu. Stwierdził, że stanowisko w tej sprawie jest trudne do sformułowania ponieważ mechanizmy, które mogłyby służyć poprawie sytuacji w służbie zdrowia leżą daleko poza zasięgiem Rady Powiatu i Starostwa Powiatowego. Dodał, że przyjęcie takiego stanowiska może służyć jedynie jako forma protestu i chęć udziału w próbie uzdrowienia służby zdrowia.

 

Radny Jarosław Budnik zauważył, że obie przygotowane wersje stanowiska są dobre. Proponuje jednak przyjęcie wersji Przewodniczącego Rady Powiatu jako wersji bardziej szczegółowej i precyzyjnej.

 

Przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia, Opieki Społecznej i Bezpieczeństwa Publicznego Krzysztof Szczebiot poinformował, że Komisja nie wnosi uwag do powyższej propozycji.

 

Starosta Franciszek Budrowski również poparł przyjęcie stanowiska w wersji zaproponowanej przez Przewodniczącego Rady Powiatu.

 

Przewodniczący obrad odczytał treść Stanowiska Rady Powiatu Sokólskiego w wersji zaproponowanej przez Przewodniczącego Rady Powiatu w sprawie złej sytuacji finansowej zakładów opieki zdrowotnej, dla których organem założycielskim jest Powiat Sokolski i poprosił o przegłosowanie jego przyjęcia.

 

W głosowaniu jawnym udział wzięło 15 radnych. Głosów za było 15. Stanowisko zostało przyjęte jednogłośnie.

 

 

Pkt 18

 

Interpelacji i zapytań radnych nie zgłoszono.

 

 

Pkt 19

 

Wobec wyczerpania się porządku obrad sesji Przewodniczący obrad Jan Kułak zamknął obrady XVII sesji Rady Powiatu Sokólskiego o godzinie 14 40.

 

Protokółowała

 Janina Wojciechowska

Przewodniczący obrad

 Jan Kułak