Protokół z IX sesji Rady Powiatu

Osoba odpowiedzialna za treść informacji: Janina Wojciechowska
PROTOKÓŁ NR IX/07 obrad IX sesji Rady Powiatu Sokólskiego w dniu 10 sierpnia 2007 r.

PROTOKÓŁ NR IX/07

obrad IX sesji Rady Powiatu Sokólskiego

w dniu 10 sierpnia 2007 r.

Sesję rozpoczęto o godz. 10-tej. Sesja odbyła się w sali konferencyjnej w budynku Starostwa Powiatowego w Sokółce ul. Marszałka J. Piłsudskiego 8.

 

Pkt 1

 

Obrady IX sesji Rady Powiatu otworzył i poprowadził Przewodniczący Rady Powiatu Kazimierz Łabieniec. Obrady sesji protokółowała Janina Wojciechowska inspektor w Starostwie Powiatowym w Sokółce. Na podstawie listy obecności radnych Przewodniczący stwierdził, że w chwili otwarcia obrad w sesji uczestniczy 18 radnych. Rada Powiatu może obradować i podejmować ważne uchwały.

 

Lista obecności radnych w załączeniu – załącznik nr 1

Lista obecności zaproszonych gości w załączeniu – załącznik nr 2

 

W obradach sesji uczestniczyła również Skarbnik Powiatu Maria Jurgiel i Sekretarz Powiatu Anna Szydłowska oraz radca prawny Andrzej Godlewski.

 

Przewodniczący Rady Kazimierz Łabieniec powitał wszystkich radnych i zaproszonych gości.

 

Pkt 2

 

Przewodniczący obrad Kazimierz Łabieniec stwierdził, że wszyscy radni otrzymali porządek obrad dzisiejszej sesji i zapytał czy są propozycje zmiany ustalonego porządku obrad. Wicestarosta Cecylia Waszkiewicz w imieniu Zarządu Powiatu wniosła o wprowadzenie do porządku obrad zmian poprzez wprowadzenie dodatkowych projektów uchwał w sprawie:

- ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji dla szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych oraz placówek niepublicznych wpisanych do ewidencji prowadzonej przez Starostwo Powiatowe w Sokółce,

 - upoważnienia Zarządu Powiatu Sokólskiego do zaciągania zobowiązania w związku z zamiarem nabycia centrali telefonicznej w formie leasingu operacyjnego,

 - upoważnienia Zarządu Powiatu Sokólskiego do zaciągania zobowiązań z tytułu realizacji umowy na wykonanie modernizacji operatu ewidencji gruntów i budynków miasta Dąbrowa Białostocka w zakresie założenia ewidencji budynków i lokali,

 - zabezpieczenia w budżecie Powiatu Sokólskiego środków finansowych na pokrycie kosztów wykonania bieżni lekkoatletycznej przy Zespole Szkół w Sokółce w ramach programu Ministra Sportu „Budowa wielofunkcyjnych boisk sportowych ogólnie dostępnych dla dzieci i młodzieży”.

Zaproponowała, aby projekty tych uchwał wpisać po pkt 10 jako pkt 11, 12, 13 i 14 porządku obrad sesji. Dotychczasowe punkty od 11 do 15 otrzymałyby odpowiednio numerację od 16 do 19. Następnie Przewodniczący Rady zapytał, czy są inne propozycje zmian do porządku obrad.

 

Wobec braku innych propozycji zmian w porządku obrad sesji Przewodniczący Rady Powiatu zarządził przegłosowanie przyjęcia zaproponowanej wyżej zmiany w porządku obrad sesji.

 

W głosowaniu jawnym udział wzięło 18 radnych. Głosów za było 18. Zaproponowana zmiana w porządku obrad sesji została przyjęta jednogłośnie.

 

Po dokonanej zmianie porządek obrad IX sesji jest następujący:

 

1.      Otwarcie sesji.

2.      Przedstawienie porządku obrad.

3.      Przyjęcie protokółu z poprzedniej VIII sesji Rady Powiatu.

4.      Interpelacje i zapytania radnych.

5.      Sprawozdanie Starosty z prac Zarządu w okresie między sesjami.

6.      Podjęcie uchwały w sprawie wstąpienia w skład Rady Powiatu Sokólskiego Pani Bożeny Tolko.

7.      Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie powołania Komisji Transportu, Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska.

8.      Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie powołania Komisji Oświaty, Kultury i Sportu.

9.      Podjęcie uchwały w sprawie wskazania wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Sokólskiego do dokonywania czynności związanych z podróżami służbowymi przewodniczącego Rady Powiatu Sokólskiego.

10.  Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia planu sieci publicznych szkół ponadgimnazjalnych oraz szkół specjalnych mających siedzibę na terenie powiatu.

11.  Podjecie uchwały w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji dla szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych oraz placówek niepublicznych wpisanych do ewidencji prowadzonej przez Starostwo Powiatowe w Sokółce.

12.  Podjęcie uchwały w sprawie upoważnienia Zarządu Powiatu Sokólskiego do zaciągania zobowiązania w związku z zamiarem nabycia centrali telefonicznej w formie leasingu operacyjnego.

13.  Podjęcie uchwały w sprawie upoważnienia Zarządu Powiatu Sokólskiego do zaciągania zobowiązania z tytułu realizacji umowy na wykonanie modernizacji operatu ewidencji gruntów i budynku miasta Dąbrowa Białostocka w zakresie założenia ewidencji budynków i lokali.

14.  Podjęcie uchwały w sprawie zabezpieczenia w budżecie Powiatu Sokólskiego środków finansowych na pokrycie kosztów wykonania bieżni lekkoatletycznej przy Zespole Szkół w Sokółce w ramach programu Ministra Sportu „Budowa wielofunkcyjnych boisk sportowych ogólnie dostępnych dla dzieci i młodzieży”.

15.  Podjęcie uchwały w sprawie określenia środków z budżetu Powiatu planowanych na realizację programów operacyjnych.

16.  Podjęcie uchwały w sprawie zmiany budżetu Powiatu Sokólskiego na rok 2007.

17.  Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.

18.  Wnioski, oświadczenia radnych i informacje.

19.  Zamknięcie sesji.

 

Pkt 3

 

Przewodniczący Rady poprosił o przyjęcie Protokółu z poprzedniej VIII sesji Rady Powiatu z dnia 25 czerwca 2007 r., który był wyłożony do publicznego wglądu na 7 dni przed dzisiejszą sesją.

 

Uwag do treści protokółu nie wniesiono. Przewodniczący obrad zarządził przegłosowanie jego przyjęcia.

 

W głosowaniu jawnym udział wzięło 18 radnych. Głosów za było 18. Protokół z poprzedniej sesji został przyjęty jednogłośnie.

 

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał radnego Jarosława Sylwestra Hołownię, czy podtrzymuje swój wniosek złożony na poprzedniej sesji Rady Powiatu w dniu 25 czerwca 2007 r. w sprawie wprowadzenia do porządku obrad następnej sesji punktu w sprawie podjęcia dyskusji o nagrywanie posiedzeń Rady Powiatu.

 

Radny Jarosław Sylwester Hołownia odpowiedział, że po przedyskutowaniu sprawy na dwóch komisjach doszedł do wniosku, że jego propozycja nie uzyska poparcia większości radnych, dlatego też na razie wycofuje wniosek w powyższej sprawie.

 

Pkt 4

 

Radny Waldemar Szymański poinformował, że zwrócił się do niego Burmistrz Dąbrowy Białostockiej ze sprawą, że za mało środków z budżetu powiatu przeznacza się na finansowanie inwestycji drogowych na terenie gminy Dąbrowa Białostocka. O przybliżenie tematu poprosił obecnego na sesji Burmistrza Dąbrowy Białostockiej Tadeusza Ciszkowskiego.

 

Przewodniczący Rady Powiatu Kazimierz Łabieniec udzielił głosu Panu Burmistrzowi.

 

Burmistrz Dąbrowy Białostockiej Tadeusz Ciszkowski powiedział, że z planowanych przez Powiat drogowych zadań inwestycyjnych na lata 2007 – 2010 wynika, że każda droga na terenie Gminy Dąbrowa Białostocka winna być zbudowana za jej własne pieniądze. Zauważył, że jest to przecież druga pod względem wielkości po Sokółce największa jednostka administracyjną w powiecie sokólskim. Powiedział, że planowane inwestycje nie swą równomiernie realizowane i mimo, że na danym terenie jest już znaczna część zrealizowanych inwestycji drogowych proponuje się kolejne, a zaniedbuje się nie zrealizowane od lat. Jako przykład podał budowę drogi na odcinku Dąbrowa Białostocka – Ostrowie, która przedłuża się od kilku lat i jest zaplanowana dopiero w roku 2008. Powiedział, że gdybyśmy realizowali ją co roku po niewielkim odcinku, już byłaby wybudowana. Wobec takiej sytuacji postulował o większe uwzględnienie potrzeb Gminy Dąbrowa Białostocka w środkach na inwestycje i bieżące utrzymanie dróg. Powiedział, że jako gmina chcieliby wcześniej wiedzieć jakie środki dla nich planuje powiat na dany rok, aby móc je odpowiednio uwzględnić w swoim budżecie, mając na względzie właściwe i pełnie ich wykorzystywanie w danym roku. Nadmienił, że były przypadki, że planowane w budżecie gminy środki na wspólne inwestycje nie mogły być właściwie wykorzystane, gdyż za późno wpłynęła informacja, że w budżecie powiatu nie uwzględniono dofinansowania danej inwestycji (chodziło o możliwość dokonania przesunięć w budżecie gminy). Zaapelował, aby przy opracowywaniu projektu budżetu powiatu, jeszcze jesienią określać zadania na następny rok i w budżecie powiatu zwiększyć ilość środków na realizację inwestycji drogowych na terenie gminy Dąbrowa Białostocka.

 

Starosta Franciszek Budrowski udzielając odpowiedzi Burmistrzowi Dąbrowy Białostockiej stwierdził, że Burmistrz w swojej wypowiedzi wziął za przykład powiatowe inwestycje drogowe realizowane tylko w roku 2007 na terenie Gminy Dąbrowa Białostocka. W tym przypadku ma rzeczywiście rację. Ale jeśli weźmiemy minione 9 lat, to obraz jest zupełnie inny. To właśnie przede wszystkim na terenie gmin: Dąbrowa Białostocka, Nowy Dwór, Suchowola, Janów i Korycin były realizowane inwestycje drogowe. Jeżeli taka sytuacja miała miejsce przez wiele lat w części zachodniej i północnej powiatu, to kiedyś czas zacząć budowę dróg w części wschodniej i południowej powiatu. Poinformował, że w roku 2006 wykonano w naszym powiecie 40 km nowych dróg na kwotę ok. 14 mln zł. Poprosił o wskazanie, gdzie w innym powiecie jest tak wysoka realizacja inwestycji drogowych. Następnie poinformował, że realizacja inwestycji drogowych jest planowana na kilka lat i robienie dróg za własne pieniądze jest pewną niegospodarnością. Wyjaśnił, że robiąc remont drogi z własnych pieniędzy kładzie się tylko 4 cm warstwę nawierzchni, bo na tyle starcza pieniędzy samorządowych, a przy realizacji inwestycji z udziałem środków unijnych lub innych, wykonuje się 8 cm nawierzchnię, co jest nieporównywalnie lepszym rozwiązaniem. Starosta powiedział, że nowi burmistrzowie i wójtowie może nie wiedzą jakie inwestycje drogowe wykonało się w ich gminach w poprzednich kadencjach, dlatego teraz chcą się wykazać Poinformował, że naszym ekspertem w sprawie dróg jest Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Sokółce Grzegorz Pul, który udzieli w dalszej części sesji szerszych informacji o zasadach realizacji inwestycji drogowych w powiecie sokólskim.

 

Radny Jarosław Sylwester Hołownia poinformował, że w imieniu Koła Radia Maryja i Oddziału Akcji Katolickiej w Sokółce zwrócił się do Przewodniczącego rady i radnych z pismem o dofinansowanie organizowanej pielgrzymki młodzieży z naszego miasta na Ogólnopolską Pielgrzymkę młodzieży na Jasną Górę w Częstochowie w dniach 14-15 września 2007 r. Następnie poprosił o przeznaczenie na ww. cel kwoty według uznania i możliwości. Przeznaczone sumy można będzie wpłacać w trakcie przerwy w obradach sesji.

 

Pkt 5

 

Sprawozdanie z działalności Zarządu Powiatu w okresie między sesjami złożył Starosta Sokólski Franciszek Budrowski, który poinformował, że w tym czasie odbyły się trzy posiedzenia Zarządu w dniach 6 i 31 lipca i 8 czerwca 2007 r.

 

Sprawozdanie w załączeniu – zał. nr 3

 

Pkt 6

 

Sekretarz Powiatu Anna Szydłowska powiedziała, że w związku z wygaśnięciem mandatu Pana Mieczysława Kazimierza Baszko należy uzupełnić skład Rady Powiatu. Uzupełnienie następuje w trybie art. 194 ust. 1 Ordynacji wyborczej, przez wstąpienie w opróżnione miejsce kandydata z tej samej listy, Pani Bożeny Tolko, która w wyborach uzyskała kolejno największą liczbę głosów, a nie utraciła prawa wybieralności. Stąd zasadne jest podjęcie uchwały stwierdzającej wstąpienie w skład Rady Powiatu Pani Bożeny Tolko. Pani Bożena Tolko wyraziła wolę wstąpienia w skład Rady Powiatu Sokólskiego i złożyła oświadczenie o spełnieniu wymogów do objęcia mandatu radnego powiatu.

 

Wobec powyższego Przewodniczący obrad poprosił Wysoką Radę i wszystkich zebranych o powstanie, a Panią Bożenę Tolko o złożenie ślubowania przed objęciem mandatu.

 

Pani Bożena Tolko złożyła ślubowanie w określonej w art.20 ust.1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym treści.

 

Następnie Przewodniczący obrad odczytał treść uchwały stwierdzającej wstąpienie w skład Rady Powiatu Sokólskiego Pani Bożeny Tolko i zarządził przegłosowanie jej podjęcia.

 

W głosowaniu jawnym udział wzięło 19 radnych. Głosów za było 19. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

 

Uchwała Nr IX/91/07 w załączeniu - załącznik nr 4

 

Przewodniczący obrad Kazimierz Łabieniec pogratulował wyboru na radną Powiatu Sokólskiego i wręczył radnej Bożenie Tolko zaświadczenie potwierdzające, że została radną Powiatu Sokólskiego. Następnie poinformował o obowiązku złożenia odpowiednich oświadczeń.

 

Pkt 7

 

Sekretarz Powiatu Anna Szydłowska powiedziała, że w związku ze zmianą składu Rady Powiatu zaszła konieczność zmiany składu Komisji. Przygotowując projekty uchwał Zarząd proponuje, aby do zmienionych składów dwóch komisji weszła na miejsce Pana Baszki, Pani Bożena Tolko. Następnie poinformowała, że radna Bożena Tolko wyraziła chęć podjęcia pracy w zaproponowanych Komisjach Oświaty, Kultury i Sportu oraz Komisji Ochrony Zdrowia, Opieki Społecznej i Bezpieczeństwa Publicznego.

 

Przewodniczący obrad Kazimierz Łabieniec odczytał treść uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie powołania Komisji Oświaty, Kultury i Sportu i zarządził przegłosowanie jej podjęcia.

 

W głosowaniu jawnym udział wzięło 19 radnych. Głosów za było 19. Uchwała w została podjęta jednogłośnie.

 

Uchwała Nr IX/92/07 - załącznik nr 5

 

Pkt 8

 

Przewodniczący obrad Kazimierz Łabieniec odczytał treść uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie powołania Komisji Ochrony Zdrowia, Opieki Społecznej i Bezpieczeństwa Publicznego i zarządził przegłosowanie jej podjęcia.

 

W głosowaniu jawnym udział wzięło 19 radnych. Głosów za było 19. Uchwała w została podjęta jednogłośnie.

 

Uchwała Nr IX/93/07 - załącznik nr 6

 

Pkt 9

 

Sekretarz Powiatu Anna Szydłowska przedstawiła projekt uchwały w sprawie wskazania wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Sokólskiego do dokonywania czynności związanych z podróżami służbowymi przewodniczącego Rady Powiatu Sokólskiego. Powiedziała, że przepis rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2000 r. wymaga, że powinien być wskazany wiceprzewodniczący rady do podpisywania przewodniczącemu rady powiatu dokumentów dotyczących jego podróży służbowych. W związku z powyższym jest to wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Sokolskiego Alicja Rysiejko.

 

Przewodniczący obrad odczytał treść uchwały w sprawie wskazania wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Sokólskiego do dokonywania czynności związanych z podróżami służbowymi przewodniczącego Rady Powiatu Sokólskiego i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

 

W głosowaniu jawnym udział wzięło 19 radnych. Głosów za było 19. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

 

Uchwała Nr IX/94/07 w załączeniu - zał. 7

 

Pkt 10

 

Kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Katarzyna Nowak przedstawiła projekt uchwały w sprawie ustalenia planu sieci publicznych szkół ponadgimnazjalnych oraz szkół specjalnych mających siedzibę na obszarze powiatu sokólskiego. Powiedziała, że zgodnie z § 17 ust. 5 i 6 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, Rada Powiatu ustala plan sieci publicznych szkół ponadgimnazjalnych oraz szkół specjalnych mających swoją siedzibę na obszarze powiatu. W związku z powołaniem nowych typów szkół oraz likwidacją Zespołu Szkół w Różanymstoku należy zaktualizować plan sieci szkół. Poinformowała, że proponowany plan sieci szkół publicznych mających siedzibę na obszarze powiatu sokólskiego uzyskał pozytywną opinię Podlaskiego Kuratora Oświaty w Białymstoku.

 

Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Waldemar Szymański poinformował, że Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt tej uchwały.

 

Przewodniczący obrad odczytał treść uchwały w sprawie ustalenia planu sieci publicznych szkół ponadgimnazjalnych oraz szkół specjalnych mających siedzibę na obszarze powiatu sokólskiego i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

 

W głosowaniu jawnym udział wzięło 19 radnych. Głosów za było 19. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

 

Uchwała Nr IX/95/07 w załączeniu - zał. 8

 

Pkt 11

 

Kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Katarzyna Nowak przedstawiła projekt uchwały w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji dla szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych oraz placówek niepublicznych wpisanych do ewidencji prowadzonej przez Starostwo Powiatowe w Sokółce. Powiedziała, że zgodnie z art.90 ust.4 ustawy o systemie oświaty organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego ustala tryb udzielania i rozliczania dotacji, uwzględniając w szczególności podstawę obliczania dotacji i zakres danych, które powinny być zawarte we wniosku o udzielenie dotacji. Poinformowała, że wprowadzenie nowej uchwały wynika ze zmiany ustawy o systemie oświaty.

 

Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Waldemar Szymański i Komisji Budżetu i Finansów Publicznych Sławomir Kraśnicki poinformowali, że Komisje pozytywnie zaopiniowały projekt tej uchwały.

 

Przewodniczący obrad odczytał treść uchwały w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji dla szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych oraz placówek niepublicznych wpisanych do ewidencji prowadzonej przez Starostwo Powiatowe w Sokółce i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

 

W głosowaniu jawnym udział wzięło 19 radnych. Głosów za było 19. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

 

Uchwała Nr IX/96/07 w załączeniu - zał. 9

 

Pkt 12

 

Maria Jurgiel Skarbnik Powiatu przedstawiła projekt uchwały w sprawie upoważnienia Zarządu Powiatu Sokólskiego do zaciągania zobowiązania w związku z zamiarem nabycia centrali telefonicznej w formie leasingu operacyjnego. Powiedziała, że zgodnie z art. 12 pkt 9 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym do wyłącznej właściwości rady powiatu należy określanie wysokości sumy, do której zarząd może samodzielnie zaciągać zobowiązania.

 

Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Waldemar Szymański, Komisji Budżetu i Finansów Publicznych Sławomir Kraśnicki oraz Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Wiesław Pórzecki poinformowali, że Komisje pozytywnie zaopiniowały projekt tej uchwały.

 

Przewodniczący obrad odczytał treść uchwały w sprawie upoważnienia Zarządu Powiatu Sokólskiego do zaciągania zobowiązania w związku z zamiarem nabycia centrali telefonicznej w formie leasingu operacyjnego i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

 

W głosowaniu jawnym udział wzięło 19 radnych. Głosów za było 19. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

 

Uchwała Nr IX/97/07 w załączeniu - zał. 10

 

Pkt 13

 

Maria Jurgiel Skarbnik Powiatu przedstawiła projekt uchwały w sprawie upoważnienia Zarządu Powiatu Sokólskiego do zaciągania zobowiązań z tytułu realizacji umowy na wykonanie modernizacji operatu ewidencji gruntów i budynków miasta Dąbrowa Białostocka w zakresie założenia ewidencji budynków i lokali. Powiedziała, że ze względu na duży zakres i charakter przedmiotu umowy jej wykonanie przewidziano na dwa lata. Na zaciąganie zobowiązań, których realizacja przewidziana jest na okres dłuższy niż rok jest wymagana zgoda rady powiatu. Część tej umowy przewidziana jest do realizacji w roku 2008, na który zaplanowano kwotę 48400 zł i aby tę kwotę można było ująć w projekcie budżetu powiatu na rok 2008, już obecnie, rada powiatu musi na to wyrazić zgodę.

 

Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Publicznych Sławomir Kraśnicki, Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Waldemar Szymański oraz Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Wiesław Pórzecki poinformowali, że Komisje pozytywnie zaopiniowały projekt tej uchwały.

 

Przewodniczący obrad odczytał treść uchwały w sprawie upoważnienia Zarządu Powiatu Sokólskiego do zaciągania zobowiązań z tytułu realizacji umowy na wykonanie modernizacji operatu ewidencji gruntów i budynków miasta Dąbrowa Białostocka w zakresie założenia ewidencji budynków i lokali i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

 

W głosowaniu jawnym udział wzięło 19 radnych. Głosów za było 19. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

 

Uchwała Nr IX/98/07 w załączeniu - zał. 11

 

Pkt 14

 

Skarbnik Powiatu Maria Jurgiel przedstawiła projekt uchwały w sprawie zabezpieczenia w budżecie Powiatu Sokólskiego środków finansowych na pokrycie kosztów wykonania bieżni lekkoatletycznej przy Zespole Szkół w Sokółce w ramach programu Ministra Sportu „Budowa wielofunkcyjnych boisk sportowych ogólnie dostępnych dla dzieci i młodzieży”. Powiedziała, że w związku z ujęciem przez Ministra Sportu do realizacji w roku bieżącym inwestycji – „Budowa boiska wielofunkcyjnego przy Zespole Szkół w Sokółce” oraz planowanym rozpoczęciem tej inwestycji przez Zarząd Powiatu, zachodzi potrzeba podjęcia uchwały zabezpieczającej środki finansowe z budżetu Powiatu Sokólskiego w roku 2008 na wykonanie bieżni lekkoatletycznej przy tym Zespole, której nie obejmował wcześniejszy projekt. Planowana bieżnia będzie stanowić integralną część boiska wielofunkcyjnego. Inwestycja ta ma być realizowana w ten sposób, że do 30 listopada 2007 r. planuje się wykonanie boiska wielofunkcyjnego, a do 30 czerwca 2008 r. wykonanie bieżni sportowej wraz z zagospodarowaniem terenu. Łączny koszt inwestycji zamknąłby się kwotą około 650 000 zł brutto, z czego w 2007 r. do wykorzystania przewidziano kwotę 500 000 zł, w tym 200 000 zł ze środków Ministra Sportu. Pozostała kwota 150 000 zł, na wykonanie bieżni lekkoatletycznej, winna być ujęta w budżecie Powiatu na rok 2008.

 

Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Publicznych Sławomir Kraśnicki, Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Waldemar Szymański oraz Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Wiesław Pórzecki poinformowali, że Komisje pozytywnie zaopiniowały projekt tej uchwały.

 

Przewodniczący obrad odczytał treść uchwały w sprawie zabezpieczenia w budżecie Powiatu Sokolskiego środków finansowych na pokrycie kosztów wykonania bieżni lekkoatletycznej przy Zespole Szkół w Sokółce w ramach programu Ministra Sportu „Budowa wielofunkcyjnych boisk sportowych ogólnie dostępnych dla dzieci i młodzieży” i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

 

W głosowaniu jawnym udział wzięło 19 radnych. Głosów za było 19. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

 

Uchwała Nr IX/99/07 w załączeniu - zał. 12

 

Przewodniczący Rady Kazimierz Łabieniec zarządził przerwę w obradach sesji w godz. 11 20 – 11 30.

 

Pkt 15

 

Skarbnik Powiatu Maria Jurgiel przedstawiła projekt uchwały w sprawie określenia środków z budżetu Powiatu Sokólskiego planowanych na realizację programów operacyjnych. Powiedziała, że ustawa z dnia 8 grudnia 2006 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustawa wprowadziła obowiązek określenia w uchwale organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego wielkości środków planowanych na realizację programów operacyjnych. Przedkładany projekt uchwały wypełnia dyspozycję przepisów ustaw. Ponadto ustawa ta nałożyła na jednostki samorządu terytorialnego obowiązek przekazania zarządowi województwa w terminie do dnia 15 sierpnia 2007 r. informacji o środkach wynikających z podjętej uchwały w ww. sprawie.

 

Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Publicznych Sławomir Kraśnicki, Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Waldemar Szymański oraz Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Wiesław Pórzecki poinformowali, że Komisje pozytywnie zaopiniowały projekt tej uchwały.

 

Przewodniczący obrad odczytał treść uchwały w sprawie określenia środków z budżetu Powiatu Sokólskiego planowanych na realizację programów operacyjnych i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

 

W głosowaniu jawnym udział wzięło 19 radnych. Głosów za było 19. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

 

Uchwała Nr IX/100/07 w załączeniu - zał. 12

 

Pkt 16

 

Skarbnik Powiatu Maria Jurgiel przedstawiła projekt uchwały w sprawie zmiany budżetu Powiatu Sokólskiego. Powiedziała, że zmiany w budżecie związane są przede wszystkim z realizacją inwestycji drogowych w powiecie. Poinformowała, że w budżecie powiatu zwiększa się plan dochodów o kwotę 1 074 124 zł, a zmniejsza się o kwotę 2 100 000 zł. Ponadto zwiększa się plan wydatków o kwotę 1 774 124 zł, a zmniejsza się o kwotę 2 800 000 zł. Dokonuje się rozwiązania rezerwy ogólnej na kwotę 100 000 zł oraz dokonuje się przeniesienia na kwotę 2 500 zł z przeznaczeniem na dotacje celowe przekazane gminie na zadania bieżące realizowane na podstawie porozumień między jednostkami samorządu terytorialnego. Poinformowała, że budżet Powiatu po dokonanych zmianach wynosi:

1/ dochody ogółem: 39 819 789 zł,

2/ wydatki ogółem:       40 050 869 zł,

3/ kwotę 2 275 000 zł przeznacza się na spłatę rat kapitałowych kredytów zaciągniętych w latach ubiegłych,

4/ deficyt roku 2007 w kwocie 231 080 zł oraz raty kapitałowe kredytów zaciągniętych w latach ubiegłych w wysokości 2 275 000 zł będą pokryte:

·        wolnymi środkami w kwocie 1 058 833 zł,

·        kredytem bankowym w kwocie 1 447 247 zł.

 

Następnie poinformowała, że wszystkie zmiany w budżecie Powiatu na rok 2007 zawarte są w 6 załącznikach do projektu uchwały.

 

Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Publicznych Sławomir Kraśnicki i przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Waldemar Szymański i Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Wiesław Pórzecki poinformowali, że Komisje pozytywnie zaopiniowały powyższy projekt uchwały.

 

Przewodniczący Rady odczytał treść uchwały w sprawie zmiany budżetu Powiatu Sokólskiego na rok 2007 i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

 

W głosowaniu jawnym udział wzięło 18 radnych. Głosów za było 18. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

 

Uchwała Nr IX/101/07 w załączeniu - zał. nr 13

 

Pkt 17

 

Przewodniczący Rady Kazimierz Łabieniec poprosił Dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Sokółce Grzegorza Artura Pula o, zapowiedziane wcześniej przez Starostę, udzielenie informacji o realizowanych inwestycjach drogowych w powiecie, w związku z wystąpieniem Burmistrza Dąbrowy Białostockiej.

 

Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Sokółce Grzegorz Artur Pul poinformował, że załącznik do przyjętej uchwały budżetowej, w której jest mowa o projektach, które nasz Powiat planuje realizować w latach 2008 – 2010 ze wsparciem środków Unii Europejskiej, wynika z zapisu art. 200 znowelizowanej ustawy o finansach publicznych. Powiedział, że w terminie do dnia 15 sierpnia bieżącego roku należy przekazać do Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku informację o projektach, na które nasz samorząd będzie miał zamiar składać wnioski o środki finansowe w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007 – 20013. Poinformował, że w lipcu br. odbyło się spotkanie Zarządu Województwa Podlaskiego z prezydentami miast, starostami, burmistrzami i wójtami, na którym Marszałek Województwa przedstawił aktualny stan negocjacji z Komisją Europejską dotyczący zatwierdzenia Regionalnego Programu Operacyjnego i zmianach w dokumentach programowych., które nakazała wprowadzić Komisja Europejska. Pierwsza zmiana zasadnicza to wykreślenie działania w ramach priorytetu osi 6 dotyczące rozwoju lokalnego i podzielenie go finansowo i zadaniowo pomiędzy dwa istniejące, tj. infrastrukturę transportową i ochronę środowiska. Druga istotna zmiana to powrót do jednoetapowego naboru wniosków. Nie będzie więc wstępnych fiszek projektowych na podstawie, których Zarząd Województwa miał dokonywać podziału środków, a beneficjenci zlecać później opracowywanie dokumentacji, uzyskiwać niezbędne decyzje administracyjne i przystępować do realizacji. Przy tym rozwiązaniu beneficjenci nie wydawaliby środków finansowych na dokumentację projektów, które nie uzyskałyby przychylności lub aprobaty Zarządu Województwa. Komisja Europejska zakwestionowała taki schemat działania motywując to brakiem możliwości obiektywnej oceny samych fiszek projektowych bez załączników, które występują przy wnioskach zasadniczych. Zmiana ta zasadniczo wpłynęła na kształt załączników z zadaniami wytypowanymi do dofinansowania ze środków Unii Europejskiej. Do załącznika wprowadzono zadania, na które nasz powiat posiada dokumentację techniczną i decyzje administracyjne lub jest w trakcie ich uzyskiwania. Ze względu na deklaracje Marszałka Województwa o możliwym naborze wniosków w ramach RPO (w IV kwartale br. lub w I kwartale 2008 r. nie uwzględniono zadań, na które powiat nie posiada dokumentacji projektowej. Czas opracowania dokumentacji przez projektantów wynosi od 6 do 9 miesięcy. Marszałek Województwa przedstawił również RPO pod względem finansowym. Przekazał, że na infrastrukturę drogowo-transportową planowane jest ok. 203 mln euro, czyli ok. 750 mln zł. Są to skromne środki. Z przeprowadzone przez Zarząd Województwa rozpoznania w sprawie zapotrzebowania samorządów na środki UE wynika, że jest ono dziesięciokrotnie większe niż zabezpieczona kwota. Marszałek Województwa chciałby, aby przynajmniej po jednym zadaniu z dofinansowanie ze środków UE samorządy mogły zrealizować w ramach zadania 2007-2013. Biorąc pod uwagę bieżące uwarunkowania jest to mało prawdopodobne. Na załączniku do uchwały ujęto 9 zadań drogowych, z czego 6 planuje się zrealizować w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, a 3 zadania w ramach Programu Sąsiedztwa-INTERREG. Należy nadmienić, że do RPO jest dołączona lista projektów, które mają już zapewnione środki na ich realizację i nie podlegają już procedurze konkursowej. Są to między innymi: opera w Białymstoku, lotnisko na Krywlanach, dwie drogi wojewódzkie z kwotą dofinansowania ok. 90 mln zł, o która należy pomniejszyć środki na infrastrukturę transportową w kwocie ok. 750 mln zł. W świetle powyższego wystąpienie Burmistrza Dąbrowy Białostockiej w sprawie zbyt małej ilości środków planowanych na inwestycje na terenie gminy jest niezasadne. Wśród 6 projektów planowanych do wsparcia środkami Unii Europejskiej w ramach RPO jest jeden zlokalizowany na terenie gminy Dąbrowa Białostocka. Jest to droga na odcinku Dąbrowa Białostocka – Ostrowie, na którą powiat dysponuje dokumentacją. Następnie podkreślił, że gdyby nie zmiany i poprawki wprowadzone przez Komisję Europejska w RPO, to Powiat Sokólski, tak jak i inne samorządy, planował złożenie fiszek projektowych na większą ilość zadań, w tym również na terenie Dąbrowy Białostockiej. Dodał, że zmiana zasad w trakcie gry spowodowała ograniczenia już na starcie. Powyższe ustalenia są niezależne od samorządu powiatowego, który musiał się przystosować z planami do nowych uwarunkowań. Powyższa sytuacja dotyczy wszystkich samorządów w naszym województwie, w tym również Dąbrowy Białostockiej.

 

Pkt 18

 

O głos poprosił radny Jarosław Sylwester Hołownia, który poinformował, że utworzony został nowy samorządowy portal internetowy, w którym można znaleźć ważne informacje dotyczące polskich samorządów, są tam również wszelkie aktualności z kraju, informacje wyborcze, itp. Adres tego portalu jest następujący: www.samorząd.pap.pl. Następnie poinformował, że na dofinansowanie pielgrzymki na Jasną Górę zebrał kwotę 430 zł, która zostanie przekazana na konto parafii p.w. św. Antoniego w Sokółce. Wszystkim, którzy wpłacili pieniądze na ten cel serdecznie podziękował.

 

Przewodniczący Rady Kazimierz Łabieniec poinformował, że przyjęte na poprzedniej sesji stanowisko w sprawie sytuacji w służbie zdrowia zostało wysłane do wielu organizacji i instytucji. Odpowiedź wpłynęła od posła Krzysztofa Jurgiela i z Okręgowej Izby Lekarskiej z siedzibą w Białymstoku, z treścią których zapoznał wszystkich radnych.

 

Starosta Franciszek Budrowski poinformował, że w dniu 15 sierpnia br. odbędą się w Sokółce obchody Święta Wojska Polskiego. Powiedział, że obchody rozpoczną się od uroczystej mszy św. o godz. 10-tej w kościele p.w. św. Antoniego. Następnie, z udziałem orkiestry dętej w Suchowoli, odbędzie się przemarsz pocztów sztandarowych przed pomnik Marsz. J. Piłsudskiego, gdzie nastąpi dalszy ciąg uroczystości. Wszystkich radnych zaprosił do udziału w tych uroczystościach. Poinformował również, że Starostwo Powiatowe w Sokółce jest organizatorem obchodów świąt państwowych w Sokółce w dniu 3 maja i 15 sierpnia każdego roku. Ponadto poinformował, że w dniu 16 września br. w Sokółce odbędą się wojewódzkie dożynki, których współorganizatorem jest Urząd Marszałkowski, Starosta i Burmistrz Sokółki. Powiedział, że wcześniej planowane były dożynki powiatowe w Dąbrowie Białostockiej, ale w związku z propozycją organizacji w Sokółce dożynek wojewódzkich, zostały połączone i odbędą się na stadionie sportowym w Sokółce. Powiedział, że już dzisiaj zaprasza wszystkich na to święto.

 

Pkt 19

 

Wobec wyczerpania porządku obrad sesji Przewodniczący Rady Kazimierz Łabieniec zamknął obrady IX sesji Rady Powiatu Sokólskiego o godzinie 12 10.

 

 

Protokółowała

 

Janina Wojciechowska

Przewodniczący Rady

Kazimierz Łabieniec