Protokół z V sesji Rady Powiatu

Osoba odpowiedzialna za treść informacji: Janina Wojciechowska
PROTOKÓŁ NR V/07 obrad V sesji Rady Powiatu Sokólskiego w dniu 2 marca 2007 r.

PROTOKÓŁ NR V/07
obrad V sesji Rady Powiatu Sokólskiego

 w dniu 2 marca 2007 r.

Sesję rozpoczęto o godz. 10-tej. Sesja odbyła się w sali konferencyjnej w budynku Starostwa Powiatowego w Sokółce ul. Marszałka J. Piłsudskiego 8.

 

Pkt 1

 

Obrady V sesji Rady Powiatu otworzył i poprowadził Przewodniczący Rady Powiatu Kazimierz Łabieniec. Obrady sesji protokółowała Janina Wojciechowska inspektor w Starostwie Powiatowym w Sokółce. Na podstawie listy obecności radnych Przewodniczący obrad stwierdził, że w chwili otwarcia obrad w sesji uczestniczy 17 radnych. Rada Powiatu może obradować i podejmować ważne uchwały.

 

Lista obecności radnych w załączeniu – załącznik nr 1

Lista obecności zaproszonych gości w załączeniu – załącznik nr 2

 

Nieobecni radni: Jerzy Karpienia, Czesław Poskrobko.

 

Przewodniczący Rady powitał wszystkich radnych i zaproszonych gości.

 

W obradach sesji uczestniczyły również Sekretarz Powiatu Anna Szydłowska i Skarbnik Powiatu Maria Jurgiel.

 

Pkt 2

 

Przewodniczący obrad Kazimierz Łabieniec stwierdził, że wszyscy radni otrzymali porządek obrad dzisiejszej sesji. Zapytał, czy są wnioski o zmianę przedstawionego porządku obrad. Wniosków w sprawie zmiany w porządku obrad nie zgłoszono.

 

Porządek obrad V sesji jest następujący:

 

1.      Otwarcie sesji.

2.      Przyjęcie porządku obrad.

3.      Przyjęcie protokółu z poprzedniej IV sesji Rady Powiatu.

4.      Interpelacje i zapytania radnych.

5.      Sprawozdanie Starosty z prac Zarządu w okresie między sesjami.

6.      Podjęcie uchwały w sprawie „Programu współpracy Powiatu Sokólskiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2007”.

7.      Podjęcie uchwały w sprawie likwidacji Liceum Ogólnokształcącego w Różanymstoku wchodzącego w skład Zespołu Szkół w Różanymstoku.

8.      Podjęcie uchwały w sprawie likwidacji Liceum Profilowanego w Różanymstoku wchodzącego w skład Zespołu Szkół w Różanymstoku.

9.      Podjęcie uchwały w sprawie likwidacji Technikum w Różanymstoku wchodzącego w skład Zespołu Szkół w Różanymstoku.

10.  Podjęcie uchwały w sprawie likwidacji Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Różanymstoku wchodzącej w skład Zespołu Szkół w Różanymstoku.

11.  Podjęcie uchwały w sprawie likwidacji Szkoły Policealnej dla Dorosłych w Różanymstoku wchodzącej w skład Zespołu Szkół w Różanymstoku.

12.  Podjęcie uchwały w sprawie likwidacji Technikum Uzupełniającego w Różanymstoku wchodzącego w skład Zespołu Szkół w Różanymstoku.

13.  Podjęcie uchwały w sprawie likwidacji Internatu w Zespole Szkół w Suchowoli.

14.  Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji dla szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych oraz placówek niepublicznych wpisanych do ewidencji prowadzonej przez Starostwo Powiatowe w Sokółce.

15.  Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przyjęcie darowizny nieruchomości nr 3103/2 w Sokółce.

16.  Podjęcie uchwały w sprawie określenia zadań do realizacji przez Powiat Sokólski w roku 2007, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

17.  Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na rozwiązanie z radnym stosunku pracy.

18.  Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.

19.  Wnioski, oświadczenia radnych i informacje.

20.  Zamknięcie sesji.

 

Pkt 3

 

Przewodniczący obrad poprosił o przyjęcie Protokółu z poprzedniej IV sesji Rady Powiatu z dnia 2 lutego 2007 r., który był wyłożony do publicznego wglądu na 7 dni przed dzisiejszą sesją.

 

Uwag do treści protokółu nie wniesiono. Przewodniczący obrad zarządził przegłosowanie jego przyjęcia.

 

W głosowaniu jawnym udział wzięło 17 radnych. Głosów za było 17. Protokół z poprzedniej sesji został przyjęty jednogłośnie.

 

Pkt 4

 

Radny Jarosław Hołownia zwrócił się z zapytaniem do Wicestarosty Cecylii Waszkiewicz, czy już podczas sesji w dniu 8 grudnia 2006 r. było wiadomo, że w tak krótkim czasie zostanie podjęta decyzja o likwidacji Zespołu Szkół w Różanymstoku? Następnie poprosił o informację, jak jest z przewidywaniem porządku obrad sesji? Powiedział, że chodzi mu o to, w jakim terminie przed planowaną sesją znany jest jej zakres tematyczny?

 

Wicestarosta Cecylia Waszkiewicz odnosząc się do zapytania radnego wyjaśniła, że proces związany z likwidacją Zespołu Szkół w Różanymstoku był wcześniej szczegółowo analizowany i omówiony na ostatnim posiedzeniu Komisji Oświaty, Kultury i Sportu. Powiedziała, że ta sprawa była przewidywana już od kilku lat i dlatego już wielokrotnie analizowano stan i możliwości naboru uczniów do tej szkoły. Przygotowane na dzisiejszą sesję uchwały były poprzedzone wielokrotnymi konsultacjami i analizami, i nie zostały podjęte z dnia na dzień. Następnie odpowiadając na zapytanie dotyczące tematyki porządku obrad powiedziała, że planowanie porządku obrad sesji oparte jest przede wszystkim na zatwierdzonym przez Radę Powiatu Planie pracy Rady i odpowiednio ujętych z tego planu tematach, jak również w planach pracy Komisji Rady Powiatu.

 

Radny Jarosław Hołownia odnosząc się do powyższych wyjaśnień powiedział, że w planie pracy Rady Powiatu nie był przewidziany temat dotyczący zamiaru likwidacji Zespołu Szkół w Różanymstoku.

 

Przewodniczący obrad Kazimierz Łabieniec wyjaśnił, że do porządku obrad sesji wprowadzane są również tematy, które wynikają z bieżącej pracy Rady Powiatu jak i innych nieprzewidzianych sytuacji i potrzeb wynikających z przepisów prawa.

 

Przewodniczący obrad udzielił głosu Kierownikowi Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Katarzynie Nowak.

 

Katarzyna Nowak Kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu poinformowała, że procedura likwidacji szkoły w Różanymstoku jest zgodna z ustawą o systemie oświaty i poprzedzający ją sześciomiesięczny termin został zachowany. Dodała, że podjęcie uchwał w sprawie likwidacji szkół wchodzących w skład Zespołu Szkół w Różanymstoku w dniu dzisiejszym jest wskazane ze względu na zbliżające się przygotowania do opracowania arkuszy organizacyjnych szkół na rok szkolny 2007/2008. Poinformowała, że w maju br. już trzeba wiedzieć jak planować organizację szkół w powiecie na rok szkolny 2007/2008.

 

Radny Jarosław Hołownia powiedział, że nie wiedział, że ustawowy termin na likwidację szkoły wynosi sześć miesięcy.

 

Pkt 5

 

Sprawozdanie z działalności Zarządu Powiatu w okresie między sesjami złożył Starosta Sokólski Franciszek Budrowski, który poinformował, że w tym czasie odbyły się trzy posiedzenia Zarządu w dniach 14, 20 i 2 marca 2007 r.

 

Sprawozdanie w załączeniu – zał. nr 3

 

Pkt 6

 

Kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Katarzyna Nowak przedstawiła projekt uchwały w sprawie Programu współpracy Powiatu Sokólskiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w 2007 r. Powiedziała, że ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie nałożyła na organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego obowiązek uchwalania rocznego programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz z podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego. Dodała, że nie może budzić wątpliwości fakt, iż w społeczeństwie obywatelskim szczególną rolę w życiu społecznym i gospodarczym pełnią organizacje pozarządowe, które skupiając najaktywniejszych i najbardziej wrażliwych na sprawy społeczne obywateli często potrafią szybciej dotrzeć do potrzebujących, skuteczniej rozwiązywać problemy i wykonywać zadania, do realizacji, których powołane są odpowiednie organy administracji rządowej i samorządowej. Należy również podkreślić, iż współpraca administracji publicznej i organizacji pozarządowych jest niezwykle istotna dla procesu budowy społeczeństwa obywatelskiego w Polsce, przyczyniając się do prawidłowego kształtowania demokratycznego ładu społecznego w środowisku lokalnym oraz aktywizacji ludzi dobrej woli gotowych do nieraz niezwykle trudnej służby na rzecz społeczności lokalnej.

 

Radna Mirosława Zubrzycka zapytała, czy w poprzednich dwóch latach, kiedy już funkcjonowały te programy, jakakolwiek organizacja pozarządowa zwracała się z prośbą o pozyskanie środków, szczególnie z funduszy unijnych?

Kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Katarzyna Nowak odpowiedziała, że dotychczas żadna z organizacji pozarządowych nie zwróciła się o przyznanie takich środków.

Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Waldemar Szymański poinformował, że Komisja pozytywne zaopiniowała powyższy projekt uchwały.

 

Przewodniczący obrad Kazimierz Łabieniec odczytał treść uchwały w sprawie Programu współpracy Powiatu Sokólskiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w 2007 r. i zarządził przegłosowanie jej podjęcia.

 

W głosowaniu jawnym udział wzięło 17 radnych. Głosów za było 17. Uchwała w została podjęta jednogłośnie.

 

Uchwała Nr V/46/07 - załącznik nr 4

 

Pkt 7

 

Kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Katarzyna Nowak przedstawiła uzasadnienie do wszystkich projektów uchwał dotyczących likwidacji szkół w Zespole Szkół w Różanymstoku. Powiedziała, że podjęcie tych uchwał jest konsekwencją realizacji uchwały Nr II/21/06 Rady Powiatu Sokólskiego z dnia 8 grudnia 2006 r. w sprawie zamiaru likwidacji szkół wchodzących w skład Zespołu Szkół w Różanymstoku. O zamiarze likwidacji szkół powiadomiono w ustawowym terminie (6 miesięcy przed terminem likwidacji) Podlaskiego Kuratora Oświaty i Wychowania, który Postanowieniem z dnia 23 stycznia 2007 r. wyraził pozytywną opinię o likwidacji następujących szkół wchodzących w skład Zespołu Szkół w Różanymstoku:

1)      Liceum Ogólnokształcące,

2)      Liceum Profilowane,

3)      Technikum,

4)      Zasadnicza Szkoła Zawodowa

5)      Szkoła Policealna dla Dorosłych,

6)      Technikum Uzupełniające.

Następnie poinformowała, że uczniowie klas II i III Liceum Ogólnokształcącego, w liczbie 56 osób, będą kontynuowali naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół im. gen. Nikodema Sulika w Dąbrowie Białostockiej. Dodała, że uczniowie Liceum Profilowanego, Technikum i Szkoły Policealnej dla Dorosłych kończą naukę w roku szkolnym 2006/2007, a w Zasadniczej Szkole Zawodowej ostatniego naboru dokonano w 1999 r. Powiedziała, że do Technikum Uzupełniającym nigdy nie dokonano naboru. Dodała, że przeprowadzone były szerokie konsultacje społeczne z rodzicami uczniów, Radą Pedagogiczną i uzyskano pełne zrozumienie dla decyzji Rady Powiatu. Po uzyskaniu pozytywnej opinii Kuratorium Oświaty wszyscy rodzice, w formie pisemnej, zostali zawiadomieni o likwidacji szkoły. Zaoferowano również pomoc nauczycielom w znalezieniu pracy. Część nauczycieli ma już zagwarantowaną pracę.

 

Przewodniczący obrad Kazimierz Łabieniec otworzył dyskusję nad przedstawionym projektem uchwały.

 

Radna Mirosława Zubrzycka powiedziała, że rozumie aspekt ekonomiczny związany z likwidacją szkoły (nie ma sensu utrzymywania szkół, mimo że Zarząd poczynił wszelkie możliwe starania, aby je zachować), ale występuje tu również też aspekt społeczny, gdyż w

tym przypadku tracą pracę nauczyciele i pracownicy obsługi szkoły. Zapytała, ile osób dotychczas nie ma zapewnienia pracy?

 

Kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Katarzyna Nowak odpowiedziała, że 7 nauczycieli zatrudnionych jest na czas nieokreślony, z czego 1 planuje przejście na emeryturę, 2 ma zaproponowaną pracę w ZSR w Sokółce, a 4 liczy na pracę w Zespole Szkół w Dąbrowie Białostockiej. Czy ci nauczyciele zostaną zatrudnieni w Dąbrowie Białostockiej i w jakim wymiarze godzin zależy od przeprowadzonego naboru uczniów do klas I na rok szkolny 2007/2008 i decyzji nauczycieli o przejściu na emeryturę. Jeżeli chodzi o pracowników administracyjnych i obsługi, to 1 osoba zostanie zatrudniona w Towarzystwie Salezjańskim, a 4 (sprzątaczki) pozostaną bez pracy.

 

Radny Jarosław Hołownia poinformował, że w tej szkole przepracował 7 lat i dlatego prosi Zarząd Powiatu, aby udzielił wszelkiej pomocy w znalezieniu pracy dla 3 nauczycieli i 4 sprzątaczek.

 

Przewodniczący Rady Powiatu Kazimierz Łabieniec nawiązując do sprawy likwidacji szkoły powiedział, że tak już jest, że jeśli nie ma ucznia, nie ma szkoły. Dodał, że Zespół Szkół w Dąbrowie Białostockiej przejmie w nowym roku szkolnym uczniów z likwidowanego Zespołu Szkół w Różanymstoku i umożliwi im ukończenie szkoły w taki sposób, aby ich nie rozdzielać.

 

Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Waldemar Szymański powiedział, że Komisja długo analizowała sprawę losu nauczycieli i uczniów, gdyż zawsze jest to trudna decyzja jeśli coś się likwiduje. W tym przypadku zostałyby tylko 2 oddziały w szkole i nie byłoby ekonomiczne dalsze jej utrzymywanie, dlatego Komisja pozytywnie zaopiniowała likwidację szkół wchodzących w skład Zespołu Szkół w Różanymstoku. Dodał, że w najbliższym czasie całość obiektów po tej szkole prawdopodobnie przejmie Towarzystwo Salezjańskie i 4 sprzątaczki zostaną tam najprawdopodobniej zatrudnione.

 

Przewodniczący obrad Kazimierz Łabieniec odczytał treść uchwały w sprawie likwidacji Liceum Ogólnokształcącego w Różanymstoku wchodzącego w skład Zespołu Szkół w Różanymstoku i zarządził przegłosowanie jej podjęcia.

 

W głosowaniu jawnym udział wzięło 17 radnych. Głosów za było 14, wstrzymało się od głosu 3 radnych. Uchwała została podjęta.

 

Uchwała Nr V/47/07 - załącznik nr 5

 

Pkt 8

 

Przewodniczący obrad Kazimierz Łabieniec odczytał treść uchwały w sprawie likwidacji Liceum Profilowanego w Różanymstoku wchodzącego w skład Zespołu Szkół w Różanymstoku i zarządził przegłosowanie jej podjęcia.

 

W głosowaniu jawnym udział wzięło 17 radnych. Głosów za było 14, wstrzymało się od głosu 3 radnych. Uchwała została podjęta.

 

Uchwała Nr V/48/07 - załącznik nr 6

 

Pkt 9

 

Przewodniczący obrad Kazimierz Łabieniec odczytał treść uchwały w sprawie likwidacji Technikum w Różanymstoku wchodzącego w skład Zespołu Szkół w Różanymstoku i zarządził przegłosowanie jej podjęcia.

 

W głosowaniu jawnym udział wzięło 17 radnych. Głosów za było 13, wstrzymało się od głosu 4 radnych. Uchwała została podjęta.

 

Uchwała Nr V/49/07 - załącznik nr 7

 

Pkt 10

 

Przewodniczący obrad Kazimierz Łabieniec odczytał treść uchwały w sprawie likwidacji Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Różanymstoku wchodzącej w skład Zespołu Szkół w Różanymstoku i zarządził przegłosowanie jej podjęcia.

 

W głosowaniu jawnym udział wzięło 17 radnych. Głosów za było 16, wstrzymał się od głosu 1 radny. Uchwała została podjęta.

 

Uchwała Nr V/50/07 - załącznik nr 8

 

Pkt 11

 

Przewodniczący obrad Kazimierz Łabieniec odczytał treść uchwały w sprawie likwidacji Szkoły Policealnej dla Dorosłych w Różanymstoku wchodzącej w skład Zespołu Szkół w Różanymstoku i zarządził przegłosowanie jej podjęcia.

 

W głosowaniu jawnym udział wzięło 17 radnych. Głosów za było 15, wstrzymało się od głosu 2 radnych. Uchwała została podjęta.

 

Uchwała Nr V/51/07 - załącznik nr 9

 

Pkt 12

 

Przewodniczący obrad Kazimierz Łabieniec odczytał treść uchwały w sprawie likwidacji Technikum Uzupełniającego w Różanymstoku wchodzącego w skład Zespołu Szkół w Różanymstoku i zarządził przegłosowanie jej podjęcia.

 

W głosowaniu jawnym udział wzięło 17 radnych. Głosów za było 16, wstrzymał się od głosu 1 radny. Uchwała została podjęta.

 

Uchwała Nr V/52/07 - załącznik nr 10

 

Pkt 13

 

Kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Katarzyna Nowak przedstawiła projekt uchwały w sprawie likwidacji Internatu w Zespole Szkół w Suchowoli. Powiedziała, że podjęcie tej uchwały jest realizacją uchwały Nr II/22/06 Rady Powiatu Sokólskiego z dnia 8 grudnia 2006 r. w sprawie zamiaru likwidacji Internatu w Zespole szkól w Suchowoli. O zamiarze likwidacji Internatu powiadomiono w ustawowym terminie Podlaskiego Kuratora Oświaty oraz rodziców wychowanków. Podlaski Kurator Oświaty postanowieniem z dnia 22 grudnia 2006 r. wydał pozytywną opinię o likwidacji ww. Internatu. Dodała, że podjęcie powyższej uchwały jest konieczne z powodu postępującego od kilku lat spadku zainteresowania uczniów zamieszkaniem w internacie. W obecnym roku szkolnym z internatu korzysta jednie 3 uczniów, w związku z czym niezasadne jest dalsze jego funkcjonowanie.

 

Radny Sławomir Kraśnicki dodał, że uchwała ta dotyczy likwidacji jedynie Internatu, a nie istniejącej tam również stołówki, która będzie funkcjonowała w dalszym ciągu.

 

Kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Katarzyna Nowak odnosząc się do wypowiedzi radnego wyjaśniła, że stołówka - to odrębna sprawa.

 

Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Waldemar Szymański poinformował, że Komisja pozytywnie zaopiniowała powyższy projekt uchwały.

 

Przewodniczący obrad Kazimierz Łabieniec odczytał treść uchwały w sprawie likwidacji Internatu w Zespole Szkół w Suchowoli i zarządził przegłosowanie jej podjęcia.

 

W głosowaniu jawnym udział wzięło 17 radnych. Głosów za było 16, wstrzymał się od głosu 1 radny. Uchwała została podjęta.

 

Uchwała Nr V/53/07 - załącznik nr 11

 

Pkt 14

 

Kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Katarzyna Nowak przedstawiła projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji dla szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych oraz placówek niepublicznych wpisanych do ewidencji prowadzonej przez Starostwo Powiatowe w Sokółce. Powiedziała, że w związku z tym, że jednostka samorządu terytorialnego nie ma obowiązku zawierania umowy o udzielenie dotacji z organem prowadzącym szkołę lub placówkę niepubliczną, zachodzi konieczność wykreślenia z uchwały zapisu dotyczącego zawierania umów.

 

Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Waldemar Szymański i Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Publicznych Sławomir Kraśnicki poinformowali, że Komisje pozytywnie zaopiniowały powyższy projekt uchwały.

 

Przewodniczący obrad Kazimierz Łabieniec odczytał treść uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji dla szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych oraz placówek niepublicznych wpisanych do ewidencji prowadzonej przez Starostwo Powiatowe w Sokółce i zarządził przegłosowanie jej podjęcia.

 

W głosowaniu jawnym udział wzięło 17 radnych. Głosów za było 17. Uchwała w została podjęta jednogłośnie.

 

Uchwała Nr V/54/07 - załącznik nr 12

 

Pkt 15

 

Kierownik Wydziału Geodezji, Katastru i Nieruchomości Janusz Kuderewski przedstawił projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przyjęcie darowizny nieruchomości nr 3103/2 w Sokółce. Powiedział, że Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sokółce zwróciła się do Zarządu Powiatu o pomoc w przekazaniu na rzecz szkoły nieruchomości niezabudowanej stanowiącej własność Skarbu Państwa, położonej w Sokółce przy ul. Kryńskiej, oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka nr 3103/2 o powierzchni 0,0353 ha, dla której Sąd Rejonowy w Sokółce prowadzi księgę wieczystą KW 38026, z przeznaczeniem wskazanej nieruchomości na poszerzenie terenu pod budowę boiska sportowego. Zarząd Powiatu w Sokółce, po uzyskaniu zgody Wojewody Podlaskiego, wnioskuje o wyrażenie zgody na przyjęcie darowizny powyższej nieruchomości z uwagi na fakt, że SOSW w Sokółce nie posiada boiska sportowego, które jest niezbędne do prowadzenia zadań z wychowania fizycznego, gimnastyki korekcyjnej i rehabilitacji ruchowej dzieci i młodzieży, a więc zadań statutowych Ośrodka.

 

Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Waldemar Szymański i Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Publicznych Sławomir Kraśnicki poinformowali, że Komisje pozytywnie zaopiniowały powyższy projekt uchwały.

 

Przewodniczący obrad Kazimierz Łabieniec odczytał treść uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przyjęcie darowizny nieruchomości nr 3103/2 w Sokółce i zarządził przegłosowanie jej podjęcia.

 

W głosowaniu jawnym udział wzięło 17 radnych. Głosów za było 17. Uchwała w została podjęta jednogłośnie.

 

Uchwała Nr V/55/07 - załącznik nr 13

 

Przewodniczący obrad Kazimierz Łabieniec zarządził przerwę w obradach sesji w godz. 11 15 – 12 25.

 

 Pkt 16

 

Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sokółce Wojciech Obiała przedstawił projekt uchwały w sprawie określenia zadań do realizacji przez Powiat Sokólski w roku 2007, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Powiedział, że zgodnie z ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, do zadań samorządu powiatowego, finansowanych ze środków Funduszu, należą zadania z zakresu zatrudniania i rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych i zadania z zakresu rehabilitacji społecznej. Zadania lub rodzaj zadań i środki finansowe PFRON określa załącznik do projektu uchwały, który był przesłany wszystkim radnym.

 

Przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia, Opieki Społecznej i Bezpieczeństwa Publicznego Grzegorz Skórski i Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Publicznych Sławomir Kraśnicki poinformowali, że Komisje pozytywnie zaopiniowały projekt tej uchwały.

 

Przewodniczący obrad Kazimierz Łabieniec odczytał treść uchwały w sprawie określenia zadań do realizacji przez Powiat Sokólski w roku 2007, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i zarządził przegłosowanie jej podjęcia.

 

W głosowaniu jawnym udział wzięło 16 radnych. Głosów za było 16. Uchwała w została podjęta jednogłośnie.

 

Uchwała Nr V/56/07 - załącznik nr 14

 

 

Pkt 17

 

Przewodniczący obrad Kazimierz Łabieniec powiedział, że pozostał jeszcze punkt porządku obrad dotyczący wyrażenia lub nie wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym Mieczysławem Kazimierzem Baszko. Dodał, że ta sprawa wraca pod obrady sesji po raz drugi. Wszyscy radni otrzymali dodatkowe pismo w tej sprawie nadesłane przez Burmistrza Sokółki do Rady Powiatu Sokólskiego, z którego treścią zapoznali się przed sesją. Następnie udzielił głosu radnemu Baszko, który poprosił o głos.

 

Radny Mieczysław Kazimierz Baszko powiedział, że jest to dla niego, jak i dla kolegów radnych, bardzo trudna sytuacja. Sprawa powstała między nim i pracodawcą, a cała Rada musi zajmować tym problemem. Stwierdził, że jest zawiedziony, że dąży się za wszelką cenę do zwolnienia go z funkcji Dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji. Powiedział, że obecni na sali wiedzą jaką pracę wykonuje dyrektor ośrodka. Poinformował, że pracuje również w różnych organizacjach społecznych i fundacjach. Jest członkiem prezydium Podlaskiego Związku LZS, prezesem UKS Batory, prezesem parafialnego oddziału Akcji Katolickiej, jest również w Zarządzie Akcji Katolickiej Archidiecezji Białostockiej. Powiedział, że dla niego zastanawiający jest fakt, że w dalszym ciągu prowadzi się kampanię, tzw. powyborczą. Przecież radni, zanim zostaną wybrani przechodzą przez duże „sito”. Osoby wybrane są znane w środowisku i w większości cieszą się wielkim autorytetem. Wielu z nich zarządza lub zarządzało zespołami ludzi. Poinformował, że w wyborach on również otrzymał bardzo duże poparcie społeczne, gdyż jest osobą prawą, nigdy na nikogo nie donosił i być może z tego powodu, w wielu sytuacjach, działa to na jego niekorzyść. Stwierdził, że wcześniej Starosta powiedział, że to dzięki niemu został dyrektorem OSiR, ale przecież on, jako radny, również miał wpływ na wybór na stanowisko starosty, gdyż głosował za jego wyborem na to stanowisko. Nadmienił, że wszyscy ludzie, nawet najgorsi mają również dobre cechy. Fakt, że Tomasz Grynczel zbiera na niego „kwity” nie uprawnia go do takiego samego postępowania, chociaż również dużo wie o osobach znanych w środowisku. Niektórzy zarzucają mu, że często występuje w telewizji, ale nie wynika to z jego osobistych potrzeb, ale sytuacji zawodowych z okazji organizowanych różnych imprez sportowo-rekreacyjnych. Dodał, że mimo nagonki na jego osobę, w dalszym ciągu pracuje i organizuje różnego rodzaju imprezy o zasięgu gminnym, powiatowym, regionalnym, a nawet krajowym, przez co udaje mu się rozsławić nasze miasto i powiat. Powiedział, że w dalszym ciągu oficjalnie nic nie wie o stawianych mu zarzutach, o których dowiaduje się jedynie z pism nadesłanych z Urzędu Miejskiego w Sokółce. Może jedynie przewidywać, że za każdym jego działaniem może iść zawiadomienie do prokuratury. Dodał, że przez cały czas prosi Burmistrza Sokółki o przedstawienie mu konkretnych zarzutów, ale dotychczas mu ich nie przedstawiono. Poinformował, że wystąpił z pismem do Przewodniczącego Rady Miejskiej o zarządzenie kontroli Ośrodka Sportu i Rekreacji przez Komisję Rewizyjną. Dotychczasowe kontrole z Urzędu Miejskiego w OSiR odbywają się w ten sposób, że przychodzą pracownicy z Urzędu Miejskiego i żądają dokumentów, które następnie kserują i nie wiadomo jakie są ich dalsze losy. Powiedział, że chodzi mu o przeprowadzenie kontroli kompleksowej w Ośrodku Sportu i Rekreacji. Wobec braku konkretnych zarzutów i prowadzonej nagonki wobec jego osoby, polegającej m.in. na żądaniu, a nawet zastraszaniu radnych, aby odpowiednio głosowali w jego sprawie, jest nie w porządku. Dodał, że wobec niego również podejmowano próby zastraszania, ale nie dał się zastraszyć, ponieważ jest osobą otwartą i ma swoje zdanie i zawsze starał się być osobą dobrą. Następnie zaapelował do radnych o odrzucenie wniosku Burmistrza Sokółki w sprawie wyrażenia zgody na rozwiązanie z nim stosunku pracy.

 

Radny Jarosław Hołownia powiedział, że jest to bardzo trudna sytuacja, ale wie, że z punktu prawnego Rada Powiatu musi zająć stanowisko w powyższej sprawie, chociaż jest to sprawa między pracownikiem i pracodawcą. Stwierdził, że w dalszym ciągu nie ma wyrobionego stanowiska w tej sprawie, chociaż na poprzedniej sesji był Zastępca Burmistrza Sokółki, który przedstawił sprawę, jest również pismo wyjaśniające od Burmistrza. Na poprzedniej sesji, jak i na posiedzeniu Komisji Oświaty radny Mieczysław Kazimierz Baszko również się wypowiadał, odrzucając argumenty Burmistrza. Powiedział, że jest w „kropce”, gdyż są zarzuty ale i niepewność co do ich zasadności. Krąży również plotka, że radny Baszko pod koniec grudnia 2006 r. od Burmistrza Sokółki dostał jakąś nagrodę za pracę. Zapytał, czy to prawda?

 

Radny Mieczysław Kazimierz Baszko odpowiedział, że rzeczywiście w grudnia 2006 r. otrzymał od Burmistrza nagrodę, który to fakt zbiegł się z doniesieniem do prokuratury.

 

Przewodniczący obrad Kazimierz Łabieniec zarządził głosowanie w sprawie wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym, jednocześnie informując radnego Mieczysława Kazimierza Baszko, że z mocy prawa nie bierze on udziału w głosowaniu.

 

W głosowaniu jawnym udział wzięło 15 radnych. Głosów za było 6. Przeciw 2, wstrzymało się od głosu 7 radnych.

 

Przewodniczący obrad Kazimierz Łabieniec odczytał treść uchwały w sprawie wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym i zarządził przegłosowanie jej podjęcia.

 

W głosowaniu jawnym udział wzięło 12 radnych. Głosów za było 6. Przeciw 2, wstrzymało się od głosu 4 radnych. Uchwała w została podjęta.

 

Uchwała Nr V/56/07 - załącznik nr 15

 

Pkt 18

 

Odpowiedzi na zapytania udzielono w pkt 4.

 

Pkt 19

 

Wniosków i oświadczeń radnych nie było.

 

Pkt 20

 

Wobec wyczerpania się porządku obrad sesji Przewodniczący Rady Kazimierz Łabieniec zamknął obrady V sesji Rady Powiatu Sokólskiego o godzinie 12 15.

 

 

Protokółowała

 

Janina Wojciechowska

Przewodniczący Rady

Kazimierz Łabieniec