Protokół z I sesji Rady Powiatu

Osoba odpowiedzialna za treść informacji: Janina Wojciechowska
PROTOKÓŁ NR I/06 obrad I sesji Rady Powiatu Sokólskiego w dniu 23 listopada 2006 r. PROTOKÓŁ NR I/06

PROTOKÓŁ NR I/06

obrad I sesji Rady Powiatu Sokólskiego

w dniu 23 listopada 2006 r.

Sekretarz Powiatu Anna Szydłowska poinformowała, że zgodnie z art. 15 ust.6 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym, pierwszą sesję nowo wybranej rady powiatu, do czasu wyboru przewodniczącego rady, prowadzi najstarszy wiekiem radny obecny na sesji. Najstarszym wiekiem radnym w nowej kadencji Rady Powiatu Sokolskiego jest Antoni Sakowicz.

Pkt 1

Radny senior Antoni Sakowicz otworzył obrady I sesji Rady Powiatu Sokólskiego w nowej kadencji 2006-2010 i poprosił obecnych radnych i zaproszonych gości o wysłuchanie Hymnu państwowego.

Po wysłuchaniu Hymnu Prowadzący obrady Antoni Sakowicz powitał wszystkich radnych i zaproszonych gości.

Następnie poprosił wszystkich zebranych o uczczenie minutą ciszy śmierci górników, którzy zginęli w katastrofie w kopalni „Halemba”.

Sesję rozpoczęto o godzinie 10-tej. Sesja odbyła się w sali konferencyjnej w budynku Starostwa Powiatowego w Sokółce, ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8.

Prowadzący obrady Antoni Sakowicz poprosił Zastępcę Przewodniczącego Powiatowej Komisji Wyborczej w Sokółce Pana Adam Juchnika o wręczenie obecnym radnym zaświadczeń o wyborze na radnego Rady Powiatu Sokólskiego.

Zastępca Przewodniczącego Powiatowej Komisji Wyborczej Adama Jachnik pogratulował wszytki radnym wyboru i poświadczył wybór wręczając zaświadczenia o wyborze na radnego rady Powiatu Sokólskiego.

Pkt 2

Przewodniczący obrad powołując się na art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym poinformował, że radny przed objęciem mandatu składa ślubowanie zgodnie z tekstem zawartym w ustawie z możliwością dodania zdania „Tak mi dopomóż Bóg”. Poinformował, że najmłodszym wiekiem radnym jest Pani Alicja Rysiejko, którą poprosił o zajęcie miejsca przy stole prezydialnym.

Alicja Rysiejko wyczytywała z listy obecności radnych, którzy kolejno składali ślubowanie.

Ślubowanie złożyli wszyscy radni Rady Powiatu Sokólskiego.

Pkt 3

Prowadzący obrady Antoni Sakowicz stwierdził, że w sesji uczestniczy 19 radnych i Rada Powiatu może podejmować prawomocne uchwały.

Obrady sesji protokółowała Janina Wojciechowska inspektor w Starostwie Powiatowym w Sokółce.

Lista obecności radnych w załączeniu – załącznik nr 1

Lista obecności zaproszonych gości w załączeniu – załącznik nr 2

W obradach sesji uczestniczyły również Skarbnik Powiatu Maria Jurgiel i Sekretarz Powiatu Anna Szydłowska.

Przewodzący obrady powiedział, że wszyscy radni otrzymali propozycję porządku obrad I sesji Rady Powiatu Sokólskiego. Odczytał proponowany porządek obrad sesji i zapytał, czy są wnioski o uzupełnienie, bądź o zmianę przedstawionego porządku obrad?

Radny Sławomir Kraśnicki zaproponował zmianę pkt 6 porządku obrad polegającą na tym, aby w dniu dzisiejszym wybrać tylko jednego wiceprzewodniczącego Rady i w tym punkcie zamiast wyrazów „Wybór dwóch wiceprzewodniczących Rady” wpisać wyrazy „Wybór Wiceprzewodniczącego Rady”.

Radny Mieczysław Kazimierz Baszko zaproponował zdjęcie z porządku obrad sesji pkt 9 i 10, gdyż radni nie mieli możliwości zapoznania się z projektami uchwał w tych sprawach.

Radna Cecylia Waszkiewicz ustosunkowując się do wniosku radnego Baszki powiedziała, że wszyscy radni otrzymają projekty tych uchwał i będą dyskutować tyle czasu, ile będzie potrzeba do uchwalenia tych uchwał.

Prowadzący obrady zarządził przegłosowanie wniosku radnego Sławomira Kraśnickiego w sprawie zmiany pkt 6 porządku obrad.

W głosowaniu jawnym udział wzięło 19 radnych. Głosów za było 18, przeciw 1. Wniosek radnego został przyjęty.

Prowadzący obrady zarządził przegłosowanie wniosków radnego Mieczysława Kazimierza Baszko:

1/ w sprawie zdjęcia z proponowanego porządku obrad pkt 9:

W głosowaniu jawnym udział wzięło 17 radnych. Głosów za było 16, przeciw 1. Wniosek radnego został odrzucony.

2/ w sprawie zdjęcia z proponowanego porządku obrad pkt 10:

W głosowaniu jawnym udział wzięło 18 radnych. Głosów za było 17, przeciw 1. Wniosek radnego został odrzucony.

Prowadzący obrady odczytał projekt porządek obrad uwzględniający przegłosowane zmiany i zarządził przegłosowanie przyjęcia porządku obrad sesji.

W głosowaniu jawnym udział wzięło 19 radnych. Głosów za było 19 . Porządek obrad został przyjęty jednogłośnie.

Porządek obrad I sesji Rady Powiatu Sokólskiego jest następujący:

1.      Otwarcie sesji i wręczenie radnym zaświadczeń o wyborze na radnego Powiatu Sokólskiego.

2.      Złożenie ślubowania przez radnych.

3.      Przyjęcie porządku obrad.

4.      Wybór komisji skrutacyjnej.

5.      Wybór Przewodniczącego Rady.

6.      Wybór Wiceprzewodniczącego Rady.

7.      Wybór Starosty Sokólskiego.

8.      Wybór Wicestarosty

9.      Ustalenie zasad przyznawania i wysokości diet radnym i zwrotu kosztów podróży służbowych.

10.  Ustalenie wynagrodzenia Starosty

11.  Zamkniecie sesji.

Pkt 4

Prowadzący obrady Antoni Sakowicz powiedział, że obecnie przystępujemy do realizacji kolejnych punktów porządku obrad. Aby przystąpić do wyboru Przewodniczącego Rady Powiatu Sokólskiego należy powołać Komisję Skrutacyjną, która przeprowadzi głosowanie. Poprosił o zgłaszanie kandydatów do Komisji Skrutacyjnej

Radny Wiesław Pórzecki zgłosił do Komisji Skrutacyjnej radnych Aleksego Olekszę i Kazimierza Stasiulewicza, którzy wyrazili zgodę na kandydowanie.

Radny Kazimierz Stasiulewicz zgłosił radnego Wiesława Pórzeckiego, który również wyraził zgodę na udział w Komisji Skrutacyjnej.

Przewodniczący obrad zarządził głosowanie nad wyborem Komisji Skrutacyjnej.

W głosowaniu jawnym udział wzięło 19 radnych. Głosów za było 19. Rada Powiatu jednogłośnie wybrała Komisję Skrutacyjną w następującym składzie:

1.      Aleksy Oleksza

2.      Wiesław Pórzecki

3.      Kazimierz Stasiulewicz.

Pkt 5

Przystępując do wyboru Przewodniczącego Rady Powiatu Sokólskiego, Prowadzący obrady Antoni Sakowicz poinformował, że Rada dokonuje wyboru przewodniczącego rady bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady, w głosowaniu tajnym. Następnie poprosił o zgłaszanie kandydatów na stanowisko Przewodniczącego Rady Powiatu Sokólskiego.

Starosta Franciszek Budrowski powiedział, że w imieniu Komitetów Wyborczych: „Wspólna Przyszłość”, „Moja Ojczyzna” i „Prawo i Sprawiedliwość” zgłasza kandydaturę radnego Kazimierza Łabieńca na Przewodniczącego Rady Powiatu Sokólskiego. Poinformował, że ww. kandydat od 8 lat jest radnym Powiatu Sokolskiego, a w ostatniej kadencji pełnił funkcję Wiceprawodniczącego Rady. Stąd też posiada duże umiejętności i doświadczenie w pracy w samorządzie i według tej grup radnych, którą reprezentuje jest najlepszym kandydatem na to stanowisko.

Radny Kazimierz Łabieniec wyraził zgodę na kandydowanie na stanowisko Przewodniczącego Rady Powiatu.

Więcej kandydatów nie zgłoszono.

Prowadzący obrady zapoznał radnych z zasadami głosowania. Poinformował, ze skreślenie kratki pod słowem „nie” przy nazwisku kandydata oznacza głos „przeciw”, skreślenie kratki pod słowem „tak” przy nazwisku oznacza głos „za”, skreślenie więcej niż jednej kratki oznacza głos „nieważny”, nie skreślenie żadnej kratki oznacza głos ”wstrzymujący się”. Skreślenia dokonuje się przez postawienie znaku „x” w kratce. Głosowanie jest tajne, przeprowadzi je wybrana Komisja Skrutacyjna na kartach opatrzonych pieczęcią Rady Powiatu.

Komisja Skrutacyjna przystąpiła do pracy i opuściła salę celem przygotowania kart do głosowania, a Prowadzący obrady ogłosił przerwę w obradach sesji do godz. 1040.

Po przerwie członkowie Komisji Skrutacyjnej przystąpili do rozdania kart do głosowania. Urnę do głosowania sprawdzono, zaklejono i ostemplowano pieczęcią Rady Powiatu. Po przeprowadzeniu głosowania tajnego, wyłoniony spośród członków Komisji Skrutacyjnej jej Przewodniczący Kazimierz Stasiulewicz wyczytywał nazwiska z listy radnych, a radni podchodzili do urny i wrzucali swój głos. Po zakończeniu głosowania Przewodniczący obrad ogłosił przerwę w obradach do godz. 1100. Komisja przystąpiła do liczenia głosów.

Po przerwie Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej Kazimierz Stasiulewicz odczytał Protokół z wyboru Przewodniczącego Rady Powiatu Sokólskiego w dniu 23 listopada 2006 r.

Wynik głosowania jest następujący:

Kazimierz Łabieniec – głosów za - 19, przeciw – 0, wstrzymało się od głosu – 0 radnych.

Na Przewodniczącego Rady Powiatu Sokolskiego został wybrany radny Kazimierz Łabieniec.

Protokół Komisji Skrutacyjnej - (w załączeniu ) - zał. nr 3

Prowadzący obrady Antoni Sakowicz odczytał treść uchwały w sprawie wyboru Przewodniczącego Rady Powiatu Sokólskiego.

Uchwała nr I/1/06 – w załączeniu – zał. nr 4

Nowo wybrany Przewodniczący Rady Powiatu Sokolskiego Kazimierz Łabieniec powiedział, że czuje się zaszczycony pełnym poparciem radnych i swoją funkcje będzie wypełniał rzetelnie i sumiennie. Powiedział, że chociaż już zrobiono bardzo wiele w czasie poprzednich kadencji Rady, to jest jeszcze jest wiele zadań do wykonania. Następnie podziękował za wybór i okazane zaufanie.

Prowadzący obrady Antoni Sakowicz przekazał dalsze prowadzenie obrad Rady nowo wybranemu Przewodniczącemu Rady Powiatu Sokólskiego

Pkt 6

Realizując przyjęty porządek obrad Przewodniczący Rady Kazimierz Łabieniec poprosił o zgłaszanie kandydatów na stanowisko Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Sokólskiego.

Radny Grzegorz Skórski z Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwości zgłosił kandydaturę radnej Alicji Rysiejko na stanowisko Wiceprzewodniczącej Rady Powiatu Sokolskiego. Powiedział, że kandydatka posiada wykształcenie wyższe i jest Kierownikiem Zakładu Rehabilitacji w SP ZOZ Dąbrowa Białostocka. Ponadto jest współzałożycielką Warsztatów Terapii Zajęciowej i Stowarzyszenia „Radość Życia” w Dąbrowie Białostockiej.

Zgłoszona radna wyraziła zgodę na kandydowanie.

Więcej kandydatów nie zgłoszono.

Przewodniczący Rady Kazimierz Łabieniec poinformował, że podczas głosowania nad wyborem wiceprzewodniczącego rady powiatu obowiązują te same zasady głosowania co przy wyborze przewodniczącego rady.

Komisja Skrutacyjna przystąpiła do pracy i udała się celem przygotowania kart do głosowania, a Przewodniczący obrad ogłosił 10 minutową przerwę w obradach sesji.

Po przerwie członkowie Komisji Skrutacyjnej przystąpili do rozdania kart do głosowania. Urnę do głosowania sprawdzono, zaklejono i ostemplowano pieczęcią Rady Powiatu. Po przeprowadzeniu głosowania tajnego, Przewodniczący Komisji Kazimierz Stasiulewicz wyczytywał nazwiska z listy radnych, a radni podchodzili do urny i wrzucali swój głos. Po zakończeniu głosowania Przewodniczący obrad ogłosił przerwę w obradach do godz. 1100. Komisja przystąpiła do liczenia głosów.

Po przerwie Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej Kazimierz Stasiulewicz odczytał Protokół z wyboru Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Sokólskiego w dniu 23 listopada 2006 r.

Wyniki głosowania są następujące:

Alicja Rysiejko – głosów za – 19, przeciw – 0, wstrzymujących się 0.

Na Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Sokólskiego została wybrana radna Alicja Rysiejko.

Protokół Komisji Skrutacyjnej - ( w załączeniu ) - zał. nr 5

Przewodniczący obrad Kazimierz Łabieniec odczytał treść uchwały w sprawie wyboru Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Sokólskiego.

Uchwała nr I/2/06 – w załączeniu – zał. nr 6

Przewodniczący obrad pogratulował radnej Alicji Rysiejko wyboru na Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu i zaprosił do stołu prezydialnego.

Pkt 7

Przewodniczący Rady Kazimierz Łabieniec poprosił zebranych radnych o zgłaszanie kandydatów na stanowisko Starosty Sokólskiego. Kazimierz Łabieniec zgłosił kandydaturę radnego Franciszka Budrowskiego na stanowisko Starosty Sokolskiego. Powiedział, że Pan Franciszek Budrowski pełni funkcję Starosty od 8 lat. Za jego rządów zrobiono bardzo wiele w powiecie. Przede wszystkim przeprowadzono wiele inwestycji drogowych, wybudowano halę sportową, dofinansowano szpitale w Sokółce i Dąbrowie Białostockiej przez co uchronione je przed likwidacją. Dzięki środkom unijnym i dofinansowaniu gmin Sidra, Kuźnica i Nowy Dwór powstała droga łącząca przejścia graniczne. Ponadto dokonywano zakupu sporej ilości sprzętu dla straży pożarnej i policji. Dalsza dobra współpraca z samorządami i właściwe wykonywanie zadań wpłyną na dalszy rozwój powiatu i dlatego radny Franciszek Budrowski w pełni zasługuje na to, aby być starostą.

Innych kandydatów nie zgłoszono.

Radny Franciszek Budrowski wyraził zgodę na kandydowanie na stanowisko Starosty Sokólskiego.

Przewodniczący Rady Kazimierz Łabieniec poinformował, że rada wybiera starostę bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady w głosowaniu tajnym.

Komisja Skrutacyjna przystąpiła do przygotowania kart do głosowania, a Przewodniczący obrad ogłosił 10 minutową przerwę w obradach sesji.

Po przerwie członkowie Komisji Skrutacyjnej przystąpili do rozdania kart do głosowania.

Po przeprowadzeniu głosowania tajnego Komisja przystąpiła do posumowania wyników głosowania, a Przewodniczący obrad ogłosił 10 minutową przerwę w obradach.

Po przerwie Przewodniczący Komisji Kazimierz Stasiulewicz odczytał Protokół z wyboru Starosty Sokólskiego w dniu 23 listopada 2006 r.

Wyniki głosowania są następujące:

Franciszek Budrowski – głosów za – 19, przeciw i wstrzymujących się - 0.

Starostą Sokólskim wybrany jednogłośnie wybrany został Franciszek Budzowski.

Protokół Komisji Skrutacyjnej - (w załączeniu) - zał. nr 7

Przewodniczący Rady Kazimierz Łabieniec odczytał treść uchwały potwierdzającej wybór Starosty Sokólskiego.

Uchwała nr I/3/06 – w załączeniu – zał. nr 8

Starosta Sokólski Franciszek Budrowski podziękował za wybór i okazane zaufanie. Powiedział, że nie spodziewał się tak wysokiego poparcia radnych. Obdarzenie go tak dużym zaufaniem zobowiązuje go do jeszcze większej i jeszcze bardziej rzetelnej i sumiennej pracy na rzecz powiatu.

Pkt 8

Przewodniczący Rady Kazimierz Łabieniec poprosił Starostę Franciszka Budrowskiego o zgłoszenie kandydatury na Wicestarostę Sokólskiego.

Starosta Franciszek Budrowski zgłosił kandydaturę Cecylii Waszkiewicz na Wicestarostę. Powiedział, że jest osobą wszystkim dobrze znaną, ponieważ tę funkcję pełniła przez ostatnie 8 lat. Posiada odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe. Przez okres pełnienia funkcji Wicestarosty odpowiedzialna była i nadzorowała sprawy oświaty, kultury i sportu, ochrony zdrowia i opieki społecznej oraz pomocy społecznej. W całym tym czasie rzetelnie wykonywała swoje obowiązki i powierzenie jej tej funkcji na kolejny okres jest zasadne i właściwe.

Cecylia Waszkiewicz wyraziła zgodę na kandydowanie na stanowisko Wicestarosty Sokólskiego.

Przewodniczący Rady Kazimierz Łabieniec przypomniał, że wybór na stanowisko Wicestarosty przeprowadza się w głosowaniu tajnym zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady.

Komisja Skrutacyjna przystąpiła do przygotowania kart do głosowania, a Przewodniczący obrad ogłosił 10 minutową przerwę w obradach sesji.

Po przerwie członkowie Komisji Skrutacyjnej przystąpili do rozdania kart do głosowania.

Po przeprowadzeniu głosowania tajnego Komisja przystąpiła do podsumowania wyników głosowania, a Przewodniczący obrad ogłosił 10 minutową przerwę w obradach.

Po przerwie Przewodniczący Komisji Kazimierz Stasiulewicz odczytał Protokół z wyboru Wicestarosty Sokólskiego w dniu 23 listopada 2006 r.

Wyniki głosowania są następujące:

Cecylia Waszkiewicz – głosów za – 18 , przeciw – 0, wstrzymujących się – 1.

Wicestarostą Sokólskim została wybrana Cecylia Waszkiewicz .

Protokół Komisji Skrutacyjnej w załączeniu – załącznik nr 9

Przewodniczący obrad odczytał treść uchwały potwierdzającej wybór Wicestarosty.

Uchwała Nr I/4/06 w załączeniu - załącznik nr 10

Wybrana Wicestarosta Cecylia Waszkiewicz podziękowała Staroście za zaufanie i przedstawienie jej kandydatury na to stanowisko, a wszystkim radnym za okazane jej zaufanie.

Pkt 9

Radny Mieczysław Kazimierz Baszko, przed przystąpieniem do realizacji tego punktu porządku obrad poprosił Przewodniczącego Rady o zarządzenie przerwy w obradach sesji.

Przewodniczący obrad zarządził przegłosowanie wniosku radnego.

W głosowaniu jawnym udział wzięło 19 radnych. Głosów za było 3, przeciw – 16.Wniosek radnego został odrzucony.

Przewodniczący Rady Kazimierz Łabieniec odczytał projekt uchwały w sprawie ustalenia zasad przyznawania i wysokości diet radnym i zwrotu kosztów podróży służbowych i poprosił Starostę Franciszka Budrowskiego o uzasadnienie projektu tej uchwały.

Starosta Franciszek Budrowski poinformował, że podstawą naliczenia diet jest minimalne wynagrodzenie za pracę, które w 2006 r. wynosi 899,10 zł i zgodnie § 2 ust. 1 projektu uchwały jest podstawą do naliczenia tzw. kwoty bazowej diety, która wynosi 1123,88 zł.

Radny Jarosław Sylwester Hołownia zapytał, kto był autorem projektu tej uchwały i jak to się ma do wysokości diet w przedniej kadencji?

Starosta Franciszek Budrowski odpowiedział, że projekt tej uchwały przygotował Zarząd Powiatu. Wyjaśnił, że w dwóch przypadkach nastąpił wzrost wysokości diety o 10%. Dotyczy to przewodniczących i zastępców przewodniczących komisji.

Radny Mieczysław Kazimierz Baszko powiedział, że nie neguje podwyżki wysokości diet dla przewodniczących komisji, ale uważa, że nie powinno to mieć miejsca w przypadku wiceprzewodniczących komisji. Powiedział, że składa wniosek, aby w § 2 ust. 2 pkt 3 projektu uchwały zastępcom przewodniczących komisji zamiast proponowanych „80%”wpisać „65%”.

Następnie głos zabrał radca prawny Andrzej Godlewski, który powiedział, że zgodnie z ustawą o samorządzie powiatowym, przy ustalaniu diet radnych bierze się pod uwagę funkcje pełnione przez radnego.

Przewodniczący Rady zarządził przegłosowanie proponowanej zmiany w projekcie uchwały.

W głosowaniu jawnym udział wzięło 19 radnych. Głosów za było 1, przeciw 16, wstrzymało się od głosu 2 radnych. Wniosek radnego Baszki został odrzucony.

Powtórnie o głos poprosił radny Jarosław Sylwester Hołownia, który zapytał, jaka jest częstotliwość posiedzeń komisji?

Przewodniczący Rady Kazimierz Łabieniec wyjaśnił, że nie ma stałych terminów posiedzeń komisji. Zdarza się, że jest więcej posiedzeń, są też wyjazdowe posiedzenia, np do szkół (badanie sytuacji lokalowej w szkołach) i placówek ochrony zdrowia (sytuacja ekonomiczna szpitala wymagała wyjazdów komisji).

Radna Mirosława Zubrzycka wyjaśniła, że dieta nie jest zapłatą za uczestnictwo w sesjach i posiedzeniach komisji. Powiedziała, że obowiązkiem radnego jest również branie udziału w różnego rodzaju spotkaniach, czy to z mieszkańcami, czy innych (np. udział w komisjach stypendialnych, w posiedzeniach rad społecznych zoz, itp.), za które nie ma żadnej zapłaty. Stwierdziła, że należy to określić jako ”bycie w środowisku lokalnym”, a dieta jest to „gratyfikacja za całokształt” pracy na rzecz określonej lokalnej wspólnoty.

Radny Mieczysław Kazimierz Baszko powiedział, że z jego dotychczasowych doświadczeń w pracy Rady Powiatu Sokólskiego wynika, że sesje i komisje odbywają się raz w miesiącu.

Przewodniczący Rady zamknął dyskusję i odczytał treść uchwały w sprawie ustalenia zasad przyznawania i wysokości diet radnym i zwrotu kosztów podróży służbowych i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

W głosowaniu jawnym udział wzięło 19 radnych. Głosów za było 15, przeciw 2, wstrzymało się od głosu 2 radnych. Uchwała została podjęta.

Uchwała Nr I/5//06 w załączeniu - załącznik nr 11

Pkt 12

Wicestarosta Cecylia Waszkiewicz przedstawiła projekt uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia Starosty Sokólskiego. Powiedziała, że wcześniej nie przedłożono radnym projektu tej uchwały, ponieważ jest to logika pewnego działania, gdyż najpierw dokonuje się wyboru Starosty, a potem ustala mu się wynagrodzenie, gdyby nie wybrano starosty, ten projekt byłby bezprzedmiotowy. Poinformowała, że Starosta Franciszek Budrowski od 6 lat nie miał regulowanego /podwyższanego/ wynagrodzenia. Osiągnięcia dotychczasowego i „nowego” Starosty są bezsporne. Wynikają one z dokonanego podsumowania działalności organów powiatu w kadencji 1998-2002 i 2002-2006. W czasie, kiedy Starosta był przewodniczącym Zarządu Powiatu opracowana została strategia rozwoju powiatu. Opracowano również Plan rozwoju lokalnego na lata 2007-2013 , który wkrótce zostanie przesłany do konsultacji do samorządów gminnych. Jest to opracowana wizja funkcjonowania na kolejne lata.

Zwracając się do obecnych na sali mediów nawiązała do artykułu w Gazecie Współczesnej z dnia 23 grudnia 2002 r. pod tytułem „Zasługi bez podwyżki” powiedziała, że kolejny tytuł artykułu o podwyżce dla Starosty Sokólskiego winien brzmieć „Zasługi i podwyżka”.

Przewodniczący obrad Kazimierz Łabieniec dodał, że praca Starosty nie ogranicza się do pracy 8 godzin dziennie, ale jest to wypełnianie funkcji reprezentacyjnych w niedziele, święta i w inne dni powszednie po godzinach pracy. Stwierdził, że praca ta wymaga wielu wyrzeczeń, często odbywa się to kosztem rodziny. Wynagrodzenie to rekompensata za osiągnięcia zawodowe i ograniczenia życia rodzinnego.

Radny Sławomir Kraśnicki dodał, że podobne wynagrodzenia mają wójtowie i burmistrzowie w sąsiednich powiatach i gminach. Proponowane wynagrodzenie jest wynagrodzeniem średnim w stosunku do innych podobnych jednostek samorządowych.

Radna Mirosława Zubrzycka powiedziała, że szef każdej instytucji powinien zarabiać godziwe pieniądze, ponieważ cała działalność jednostki skupia się na nim.

Radny Mieczysław Kazimierz Baszko powiedział, że „potrzeba dać wynagrodzenie”, ale nie można podchodzić do tego w ten sposób, że jest to „ za zasługi”. Powiedział, że „za zasługi” powinno się wynagradzać w trakcie kadencji. Przedstawianie takiego uzasadnienia uważa za niezręczne. Stwierdził, ze wicestarosta ładnie przedstawiła to uzasadnienie, a nawet dla mediów zasugerowała tytuł następnego artykułu.

Radny Sławomir Kraśnicki, powiedział, że nie jest to przecież „nowy” Starosta, a pracujący od 8 lat na tym stanowisku i to jemu zawdzięczamy wyciągnięcie szpitali z długów.

Radny Antoni Sakowicz zaproponował, aby po wysłuchaniu powyższych wszystkich wypowiedzi wreszcie zagłosować na tą uchwalą.

Przewodniczący obrad zamknął dyskusję i odczytał treść uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia Starosty i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

W głosowaniu jawnym udział wzięło 18 radnych. Głosów za było 17, przeciw- 0, wstrzymał się od głosu 1 radny. Uchwała została podjęta.

Uchwała Nr I/6//06 w załączeniu - załącznik nr 12

Pkt 11

Przewodniczący Rady Kazimierz Łabieniec podziękował radnym z poprzedniej kadencji za bardzo dobrą pracę na rzecz Rady i mieszkańców powiatu. Powiedział, że na szczególne podziękowania zasługuje Pan Jan Kułak Przewodniczący Rady w poprzedniej kadencji, który bardzo sprawnie kierował pracą Rady. Życzył mu dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności w życiu oraz dalszej tak dużej aktywności społecznej.

Wobec wyczerpania się porządku obrad sesji Przewodniczący Rady Jan Kułak zamknął obrady I sesji Rady Powiatu Sokólskiego o godzinie 1345.

 

Protokółowała

Janina Wojciechowska

Przewodniczący obrad

Kazimierz Łabieniec